שתף קטע נבחר

איראן, רוסיה וטורקיה: "התקיפות הישראליות בסוריה מגבירות את המתיחות"

בהודעה שפורסמה באתרים איראניים נטען כי נשיאי שלוש המדינות הסכימו שהתקיפות הישראליות בסוריה מערערות את היציבות באזור. רוחאני: "נסייע לאסד במאבק בטרור עד לחיסולו המוחלט בסוריה ובאזור"

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נשיא איראן חסן רוחאני נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן פגישה ב אנקרה (צילום: EPA)
רוחאני, ארדואן ופוטין, בפסגה קודמת בין השלושה ב-2019(צילום: EPA)

רוסיה, איראן וטורקיה מתנגדות למתקפות הישראליות בשטח סוריה ורואות בהן הפרה של הריבונות שלה וגורם שפוגע בשלמותה הטריטוריאלית, מערער את היציבות באזור - ומגביר את המתיחות בו. כך נטען היום (ד') בהודעה שפורסמה בכלי תקשורת איראניים, שלדבריהם היא הודעה משותפת למנהיגי שלוש המדינות הללו.

 

הרבה מטרות בסוריה ומסר חשוב אחד לאיראן / פרשנות

 

ההודעה בכלי התקשורת האיראניים פורסמה בתום ועידה מקוונת שערכו בנושא המצב בסוריה הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין, הנשיא האיראני חסן רוחאני והנשיא הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן. יצוין כי בהודעה מקבילה בשפה הרוסית שפורסמה היום באתר הקרמלין לא היה אזכור לישראל. עם זאת, נוסח דומה מאוד שמגנה את התקיפות הישראליות בסוריה פורסם כבר על ידי הקרמלין בתום שיחות קודמות בין מנהיגי שלוש המדינות בספטמבר אשתקד.

 

 

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ב ועידה מקוונת עם מנהיגי איראן ו טורקיה  (צילום: MCT)
פוטין בוועידה המקוונת היום. גינה את הסנקציות האמריקניות החדשות על סוריה: "הן חונקות"(צילום: MCT)

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ב ועידה מקוונת עם מנהיגי איראן ו טורקיה  (צילום: EPA)
על המסך שמול פוטין: נשיא איראן רוחאני(צילום: EPA)

לפי רשת RT הרוסית, בדיונים היום בין המנהיגים תקף הנשיא רוחאני את "המשטר הציוני" גם על כיבוש רמת הגולן, שמהווה לדבריו "איום לביטחון האזור כולו".

 

רוחאני רמז שארצו תמשיך לסייע לכוחות אסד במה שתיאר כ"מאבק בטרור", עד שזה "יחוסל לחלוטין בסוריה ובאזור באופן כללי". לדברי הנשיא האיראני, "הרפובליקה האיסלאמית מאמינה כי הפתרון היחיד למשבר בסוריה הוא פוליטי ולא צבאי". הוא הוסיף כי "אנחנו ממשיכים לתמוך בדיאלוג הסורי הפנימי ומדגישים מחדש את הנחישות שלנו להילחם בטרור של דאעש, אל-קאעידה וקבוצות קשורות אחרות".

 

הוועידה, שנערכה באופן מקוון בשל משבר הקורונה, היא המשך ישיר לאותה פסגה מספטמבר אשתקד, שנערכה אז באנקרה. השיחות מתקיימות כאשר מלחמת האזרחים בסוריה נכנסת לשנתה העשירית, אם כי בסיועה של רוסיה ואיראן, כוחות אסד הצליחו לכבוש מחדש את רוב האזורים במדינה, מלבד מחוז אידליב שבצפון-מערבה.

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ב ועידה מקוונת עם מנהיגי רוסיה ואיראן (צילום: רויטרס)
מפגש וירטואלי בגלל הקורונה. ארדואן(צילום: רויטרס)

בוועידה גינה פוטין את הסנקציות החדשות והנוקשות שהטילה ארה"ב על סוריה, ואמר כי הן נועדו "לחנוק" את סוריה. נשיא רוסיה טען שהסנקציות החדשות אינן חוקיות, עוקפות את מועצת הביטחון של האו"ם וישפיעו לרעה על המצב בשטח.

 

פוטין אמר כי מטרת הוועידה היום היא לנתח את המצב בסוריה ולהגיע להסכמה על צעדים ש"יבטיחו את הנורמליזציה ארוכת הטווח" שלה. הוא ציין כי המתיחות באידליב גבוהה ביותר. במחוז, נזכיר, שולטים מורדים שבחלקם תומכת אנקרה, שבמסגרת הסכם מ-2018 עם מוסקבה אף הקימה שם מוצבים צבאיים. הוא הוסיף כי "אנחנו חייבים לפעול בצורה אקטיבית לקידום דיאלוג בתוך סוריה".

אלוף פיקוד צפון אמיר ברעם (צילום: דובר צה
"כל גורם קיצוני ואלים ימצא מולו בזירה הצפונית צבא נחוש, איתן והתקפי". אלוף פיקוד צפון, אמיר ברעם(צילום: דובר צה"ל)

ממש בזמן הוועידה האיראנית-טורקית-רוסית התייחס למתיחות בגזרה הצפונית קצין בכיר בפיקוד הצפון, תת-אלוף רומן גופמן - שנכנס היום לתפקידו כמפקד אוגדת הגולן האחראית על גזרת הגבול ברמה. "הניסיונות לכונן אחיזה ברמת הגולן הסורית, בניית 'טבעת חנק' איראנית ושיקום צבא סוריה על רקע מאבקים אחרים מחייבים ראייה רחבה, יוזמה, מוכנות ופעולה בקצב גבוה", אמר גופמן.

 

מפקד הפיקוד עצמו, אלוף אמיר ברעם, אמר בטקס החילופים: "כל גורם קיצוני ואלים השואף לפגוע בשגרת חיינו ימצא מולו בזירה הצפונית צבא נחוש, איתן והתקפי. אמנם נפעל באחריות ובשיקול דעת, אך במידת הצורך נהרוס ביסודיות כל תשתית טרור, קרובה ורחוקה, לוקאלית או מדינתית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
רוחאני, ארדואן ופוטין. ארכיון
צילום: EPA
מומלצים