שתף קטע נבחר

ניו זילנד: שר הבריאות שהפר את הסגר פעמיים התפטר

השר דייוויד קלארק ציין כי "תפקודו פוגע בתגובת הממשלה במאבק". בזמן הסגר שהוטל הוא תועד בטיול אופניים ואף נסע עם משפחתו לחוף: "הייתי אידיוט". ראש הממשלה ארדרן קיבלה את התפטרותו לאחר שבעבר סירבה: "חיוני שהציבור יאמין בהנהגתו". שר החינוך מונה לתפקיד

דייוויד קלארק  (צילום: gettyimages)
הציע את התפטרותו כבר לפני שלושה חודשים. השר קלארק (צילום: gettyimages)

שר הבריאות של ניו זילנד, דייוויד קלארק, התפטר הלילה (בין רביעי לחמישי) מתפקידו. "נעשה לי ברור שהמשך כהונתי בתפקיד פוגע בתגובת הממשלה במאבק בקורונה ובמגפה העולמית", אמר קלארק במסיבת עיתונאים. הוא ציין כי ראש הממשלה ג'סינדה ארדרן קיבלה את התפטרותו. קלארק הציע לסיים את תפקידו כבר בתחילת חודש אפריל, לאחר שנתפס מפר את הסגר שהוטל במדינה פעמיים - לאחר מכן התנצל וכינה את עצמו "אידיוט".

 

"קלארק יצר עימי קשר אתמול ואישר כי ברצונו להתפטר מתפקידו כשר, אישרתי את בקשתו", אמרה ארדרן, והוסיפה: "דייוויד הגיע למסקנה שתפקודו לא מסייע לתגובת הממשלה במאבק בקורונה. חשוב שהנהגת הבריאות שלנו תקבל את אמון הציבור. כמו שאמר כשפנה אליי, הצרכים של הקבוצה קודמים לצורך של היחיד".

ג'סינדה ארדרן ראש ממשלת ניו זילנד במסיבת עיתונאים בוולינגטון (צילום: gettyimages)
"חשוב שהנהגת מערכת הבריאות תקבל את אמון הציבור". ארדרן(צילום: gettyimages)

שר החינוך של ניו זילנד, כריס היפקינס, מונה לשר הבריאות במקומו של קלארק עד מועד הבחירות, שצפויות להתקיים בספטמבר. "יש לי ביטחון מלא בשר היפקינס", אמרה ארדרן. "הוא יפקח על המשרד ביסודיות ובשקדנות כפי שהוא עושה בתחומי האחריות האחרים שלו. לאחר הבחירות אעריך מחדש מי יהיה המינוי הטוב ביותר לתפקיד הזה".

 

לאחר שקלארק נתפס מפר את הסגר ארדרן דחתה את בקשתו להתפטר מכיוון שסברה שאין מקום להחליף את שר הבריאות בעיצומו של המשבר, וכך להסתכן בטלטלה שתפגע בתגובה של המשרד אליו. קלארק נסע יחד עם משפחתו מביתו שבעיר דנדן כמעט 20 ק"מ כדי לטייל בחוף – זמן קצר לאחר שהוטל סגר ברחבי ניו זילנד בסוף מרץ. הוא הודה בהפרה הזו רק אחרי שנמתחה עליו ביקורת על הפרה אחרת של הסגר: שבוע קודם לכן הוא נסע לטיול אופניים בהרים, ורכבו צולם על-ידי עוברי אורח.

 

במקום לפטרו, ראש הממשלה הענישה אותו אז והורידה אותו לתחתית היררכיית השרים של הממשלה וכן פיטרה אותו מתפקיד משני שבו החזיק, שר כלכלה-שותף. אז היא אמרה: "בתנאים רגילים הייתי מפטרת את שר הבריאות. מה שהוא עשה היה שגוי, ואין לכך שום תירוץ".

 

ניו זילנד הודיעה לפני כחודש כי ניצחה את הנגיף,  אבל מאז אובחנו בה חולים נוספים, מרביתם נוסעים שהגיעו מחו"ל. עד כה מתו בניו זילנד 22 איש מהנגיף ויותר מ-1,500 נדבקו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
קלארק. "אין שום תירוץ"
צילום: gettyimages
מומלצים