שתף קטע נבחר

מאסר עולם למחבל שדרס למוות: תיעוד מעימות קשה בבית המשפט הצבאי

בית המשפט הצבאי בעופר גזר מאסר עולם על סבחאן אלטיטי שדרס למוות את אברהם חסנו לפני חמש שנים ליד חברון. משפחתו של חסנו התנפלה על משפחת המחבל, סוהרים ניסו להפריד ואשתו של חסנו התעלפה

 

 

עימות קשה מיד לאחר מתן גזר דינו של המחבל הפלסטיני: בית המשפט הצבאי בעופר גזר היום (שני) מאסר עולם על המחבל הפלסטיני סבחאן אלטיטי שדרס למוות את אברהם חסנו לפני חמש שנים. בתום הקראת גזר הדין משפחתו של אברהם חסנו התנפלה על משפחת המחבל, וסוהרים ניסו להדוף אותם. רותי, אלמנתו של חסן, התעלפה מחוץ לאולם המשפט. צפו בתיעוד העימות בתוך בית המשפט הצבאי.

 

אחרי שהתאוששה אמרה רותי חסנו כי "לא הרגשנו שאנחנו צריכים לשמוע את בית המשפט הצבאי, שממילא אנחנו לא מאמינים לו. הייתי רוצה שיהיה גזר דין מוות למחבל. אני מקווה שיום אחד המדינה תוציא את זה לפועל, כי דם יהודי אינו הפקר. מנסים לאסוף את השברים, מפה אנחנו נצמח ואף אחד לא יפיל אותנו". על העימות בבית המשפט אמר בנו של חסנו, בן כי "מה שקרה זה שראינו את הפרצוף שלו מחייך. היו עצבים".

 

 

המהומה בבית המשפט ()
המהומה בבית המשפט

המהומה בבית המשפט ()
העימות האלים בעופר

סחבאן אלטיטי (צילום: שלו שלום)
המחבל אלטיטי(צילום: שלו שלום)

 

באוקטובר 2015, חסנו עשה את דרכו בצהריים לתור לרופא בקריית ארבע כשהותקף על-ידי מיידי אבנים בצומת אל-פאוור. הוא עצר ויצא החוצה מהרכב בניסיון להימלט מפגיעה. אלטיטי, שנהג במשאית, דרס את חסנו. הוא נמלט מהמקום לכיוון העיירה דהריה ולאחר כשעה הסגיר עצמו למנגנוני הביטחון הפלסטיניים, שם טען כי מדובר בתאונה. 

 

בהקראת גזר הדין נאמר כי המחבל היה מודע לכך שהוא דורס את המנוח וגרר אותו לאורך 37 מטרים: "אין מחלוקת כי הנאשם הגיע למקום כדי לדרוס את המנוח. הוא לא רק פגע במנוח אלא עלה על המנוח עם גלגלי האוטו. התהגות זו מקימה חזקה שהנאשם התכוון להרוג את המנוח. כל עונש שיושת על הנאשם אין בו לרפא את כאב המשפחה". פרט למאסר עולם, הוחלט כי המחבל יפצה ב-1.8 מיליון שקל את משפחת חסנו.

 

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו, אשר מלווה את משפחת חסנו ושהה בבית המשפט, הגיב לפסק הדין: "מאסר עולם זה המינימום, הגיע הזמן שהמחבלים האלו לא יחיו יותר בינינו".

 

 שבועיים לאחר המקרה משפחתו של חסנו הוכרה כנפגעת פעולות איבה. כתב אישום נגד אלטיטי הוגש בשנת 2016 לאחר שנתפס והובא למעצר וחקירה בישראל. מהחקירה עלה כי אלטיטי היה בקשר עין עם חסנו ודרס אותו ביודעין. בזירה לא התגלו סימני בלימה, דבר שמעיד על דריסה. בנוסף, גם אחרי הפגיעה אלטיטי לא עצר והמשיך לגרור את חסנו כמה עשרות מטרים.

פיגוע הדריסה ב-2015 (צילום: AP)
זירת הדריסה. חברון, 2015(צילום: AP)

אברהם חסנו (צילום: דוברות קריית ארבע) (צילום: דוברות קריית ארבע)
אברהם חסנו(צילום: דוברות קריית ארבע)

נכדו של אברהם חסנו עם תמונת הסב שנרצח (באדיבות המשפחה )
נכדו של אברהם חסנו עם תמונת הסב שנרצח(באדיבות המשפחה )

בתחילה הפרקליטות הגישה נגד אלטיטי כתב אישום בגין הריגה בלבד דבר שעורר מחאה. לאחר שמשפחתו של חסנו הגישה ערר, הוחמר סעיף האישום להריגה בכוונה תחילה, עבירה המקבילה לרצח בדין האזרחי, בה הורשע אלטיטי לפני שנה.

 

חסנו הותיר אחריו אישה, שבעה ילדים ו-13 נכדים. בשל מגבלות הקורונה, צפו שהדיון יהיה מצומצם ובאולם ינכחו רק חמישה מבני משפחתו של חסנו. אתמול פורסמה ב-ynet פנייתה של לאה, בתו של אברהם, שהובאה לידיעת השופטים: "אחרי המקרה לא למדנו לשנוא כי זה משחית את הנפש. אם השופטים לא יגזרו את העונש המרבי נערער. לא נשקוט עד שנדע בוודאות שהמחבל המתועב ינמק בכלא עד סוף ימיו, שנדע שהוא משלם על השנאה והרוע שיש בו. שום גזר דין לא יחזיר אותך אלינו אבא יקר, רק החסד והטוב יכולים לתת לנו לטעום מעט מטעם החיים שלך".

 

 לאה, שגרה בסמוך לבית הוריה, גידלה לבד את ילדיה פאר-אברהם, רותי ואגם. היא סיפרה על הקשר המיוחד בין ילדיה ואביה: "הוא גידל אותם מהרגע שבו נולדו והיה להם דמות אב לכל דבר. קשה לתאר את הכאב שמפלח את לבי כשאני רואה את בני ישן עם התמונה של סבא, גם אחרי 4.5 שנים. הבן שלי בוכה כל לילה על הסבא שהיה לו אבא ושאבד לו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים