שתף קטע נבחר

1,052 מאובחנים בפחות מ-24 שעות, סגר על ביתר עילית

לפני חצות עדכן משרד הבריאות כי 86 חולי קורונה מאושפזים במצב קשה, מהם 34 מונשמים. בביתר עילית שבה 268 חולים פעילים יוטל סגר לשבוע, בעקבות לחץ מצד העירייה הוא יחל ב-13:00 ולא בבוקר. בתום דיון עם נתניהו: מסתמן שיבוטלו הקייטנות והפעילויות לילדים מכיתה ה'

לפחות 1,052 חולי קורונה חדשים אובחנו אתמול (ג'). כך עולה מנתוני משרד הבריאות שפורסמו עוד לפני תום היום, בשעה 23:00. בעקבות ההחמרה בנתוני ההדבקה, הטילה ועדת השרים סגר על ביתר עילית למשך שבוע. הסגר תוכן במקור להתחיל הבוקר בשעה 08:00, אך הלילה הודיעה העירייה כי על מנת שהתושבים יוכלו להיערך לו, הוא יתחיל ב-13:00. 

 

חתונות אחרונות לפני סגירת האולמות: "מועקה למרות השמחה"

מחסום משטרתי בכניסה לביתר עילית בעקבות הסגר על העיר (צילום: אלי מנדלבאום)
סגר בכניסה לביתר עילית בגל הראשון(צילום: אלי מנדלבאום)

3082 ()
סגר בכניסה לביתר עילית בגל הקודם

 

 

ממשרד ראש ממשלה ומשרד הבריאות נמסר כי לנוכח ההחלטה תוגבל הכניסה והיציאה לעיר ביתר עילית וכן יוגבלו התנועה והעסקים בתוך העיר עצמה. הצעת ההחלטה תונח על שולחן ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת בהקדם האפשרי. בביתר עילית יש 268 חולים פעילים, 169 מהם אובחנו בשבוע הזה.

 

בבתי החולים ברחבי הארץ יש 86 מאושפזים במצב קשה, מהם 34 מונשמים. חמישה חולי קורונה נפטרו אתמול ובכך עלה מספר המתים מתחילת המגפה ל-342. מספר החולים הפעילים רשם שיא - 13,653.

 

 

כמה שעות לפני פרסום ההחלטה על הסגר התקשר המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, למאיר רובינשטיין, ראש העיר ביתר עילית, והודיע לו על כוונת המשרד להטיל סגר על העיר בעקבות קצב העלייה של הנדבקים.

 

בתגובה לכך שיגר רובינשטיין מכתב זועם לשר הבריאות יולי אדלשטיין שבו תקף את ההחלטה. "כל עוד לא מתקיים הליך פינוי יעיל, הסגר לא מועיל ורק מעצים את התחלואה בעיר והופך אותה למדגרה. ההחלטה מגלה חידלון נוראי בטיפול בגל השני".

 

לטענת רובינשטיין, בימים האחרונים ביקש פעמים רבות ממשרד הבריאות סיוע בהוצאת הנדבקים מהעיר, במטרה להימנע מהצורך להטיל סגר, אך לא נענה. אמש תקף את המשרד על ההודעה המאוחרת, שכאמור קבעה במקור שהסגר יתחיל כבר בבוקר: "הודעה על סגר שיוצאת בלילה, כשרוב תושבי העיר ישנים, היא חרפה. תושבי ביתר עילית יתעוררו מחר לעיר סגורה ומסוגרת מבלי שנערכו לכך. שורת המחדלים של משרד הבריאות בטיפול בגל השני מגולמים בהחלטה השערורייתית הזו".

 

הלילה הודיעה העירייה כי בשיחה בין ראש לשכת נתניהו לראש העיר רובינשטיין, הודיע לו הראשון שהסגר יתחיל ב-13:00, ולא ב-08:00, על מנת ש"הציבור יוכל להיערך". בעירייה מסרו כי בשיחה הלילה "ראש העיר הביע את תודתו על המחווה האנושית וההכרחית, אך שב וביקש שראש הממשלה ומשרד הבריאות יאמצו את התוכנית המפורטת שהוכנה בעירייה למיגור התחלואה בעיר, ולבטל את הסגר באופן מיידי".

משרד הבריאות קורונה הנחיות הגבלות אוטובוס אוטובוסים מועדונים ברים חדר כושר מלונות אינפו ()

מהבוקר יצוין, ייכנסו לתוקף ההגבלות האחרונות שעליהן החליטה הממשלה השבוע - ואולמות האירועים ייסגרו. סגירת האולמות נדחתה ביום כדי לאפשר לקיים חתונות שתוכננו אמש. ההגבלות החדשות, שכבר נכנסו שלשום ואתמול לתוקף, אוסרות נסיעה של יותר מ-20 נוסעים באוטובוס; בבתי תפילה ובמקומות ציבוריים מותרת התקהלות של עד 20 איש תוך שמירה על מרחק ועטיית מסכות; מועדונים וברים נסגרו, וכך גם חדרי הכושר (למעט לצורך אימון ספורטאים מקצועיים) ובריכות השחייה (למעט בריכות שחייה במלון, בריכות שחייה טיפוליות ובריכות שחייה לאימוני ספורטאים מקצועיים); גם מופעי תרבות נאסרו; למסעדות מותר לשרת עד 20 סועדים בשטח סגור ועד 30 איש בשטח פתוח ובשולחנות מרווחים.

 

מסתמן: קייטנות ופעילויות לילדים מכיתה ה' יבוטלו

כפי שהדברים נראים כעת, גם הקייטנות ופעילויות תנועות הנוער לתלמידים מכיתה ה' ומעלה יבוטלו במסגרת מגבלות הקורונה. זאת לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לקבל את עמדת משרד הבריאות והמל"ל על פני עמדתו של השר זאב אלקין. גורמים המעורים בפרטים אמרו כי נתניהו כבר הכריע בנושא לטובת ביטול הפעילויות, אך הצו הרשמי בעניין עדיין לא נחתם ופורסם.

חוזרים ללימודים בפרדס חנה כרכור (צילום: AFP)
ארכיון. הקייטנות והפעילויות לתלמידי כיתות ה' ומעלה יבוטלו(צילום: AFP)

לטענת אלקין, מדובר בהחלטה שגויה. "זו טעות לסגור את הקייטנות מכיתה ה' ומעלה. בני הנוער יסתובבו ברחובות בלי השגחה, לא יהיה ניתן לעקוב אחר שרשרת ההדבקה, שתהיה גדולה יותר מאשר אם התלמידים יהיו בקייטנות בקבוצות של 20. הרבה יותר בטיחותי שהם יהיו בקייטנות, וזה בלי שמדברים על הסכנה בשהייה ברחוב בחוסר מעש ובשימוש באלכוהול וסמים".

 

יו"ר מועצת התלמידים והנוער, נפתלי דרעי, תקף את ההחלטה: "חצי מיליון תלמידים ובני נוער יסתובבו חסרי מעש ברחובות ובמקומות שאנחנו לא רוצים. אנחנו ערוכים לקיים קייטנות חלופיות במקום המחנות ופעילויות של תנועות הנוער".


פורסם לראשונה 07/07/2020 23:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
בדיקות קורונה, ארכיון
צילום: AFP
מומלצים