שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סוכרתית בהיריון? יש דרך להגן על העובר

  מחקר חדש בשיבא הראה כי ניתן להפחית פי 10 את הסיכון ללידת עובר גדול ולסיבוכים כשהאם סובלת מסוכרת, בזכות מעקב סדיר ואיזון רמות הסוכר

  בשיתוף מדטרוניק

   

  אלפי נשים בהיריון מתמודדות עם סוכרת בכל שנה בישראל, והן מתמודדות עם אתגר גדול, כיוון שלרמות סוכר גבוהות אצל האמא יש השפעה על התפתחות העובר ועל סיבוכים בהיריון. "איזון סוכר הוא תמיד משימה לא פשוטה, הדורשת משמעת קפדנית מסביב לשעון", מסבירה ד"ר טלי צוקרמן-יפה רופאה אחראית של השירות האנדוקריני-גניקולוגי במכון האנדוקריני בבית חולים שיבא.

   

   

  "תקופת ההיריון מציבה אתגרים חדשים לאישה המתמודדת עם סוכרת, והקושי לאזן את רמות הסוכר גדל בתקופה זו, והוא נובע הן מיעדי איזון סוכר נמוכים יותר בהריון והן מרמות סוכר שמשתנות לאורך ההריון בתגובה לשינויים ההורמונליים שהאישה חווה".

   

   ( )

   

  רמות הסוכר הגבוהות מסכנות את האם, אך גם את העובר. סוכר מועבר דרך השליה וגורם לעלייה בכמות האינסולין בסביבה התוך רחמית. האינסולין משפיע על קצב הגדילה וההתפתחות של העובר. בזמן היריון אצל אישה בריאה, הגוף יודע להתאים את רמות האינסולין בהתאם לצורך בכל אחד משלבי ההיריון כדי לשמור על רמות סוכר תקינות אצל האם. אצל נשים עם סוכרת, האינסולין ניתן כתרופה מבחוץ ויש צורך להתאים את כמות האינסולין לכל אחד משלבי ההיריון.

   

  התאמה זו הינה מורכבת ודורשת הן מהצוות המטפל והן מהאישה הקפדה על הזרקה במועד ובמינונים הנכונים. טכנולוגיה המשלבת משאבת אינסולין וסנסור מסייעת להגיע ליעדי האיזון הנדרשים בלי להעלות את הסיכוי להיפוגליקמיה. איזון מוקפד של רמות הסוכר הוא חשוב שכן ידוע כי נשים עם סוכרת הם בסיכון מוגבר לתוצאים הריוניים שלילים כגון: מומים מולדים, היפוגליקמיה של היילוד, עובר גדול לשבוע הריון, כליאת כתפיים ורעלת הריון. ידוע כי איזון מוקפד של רמות הסוכר אצל האם יכול להוריד את הסיכוי לתוצאים שלילים אלו.

   

  להפחית את רמות הסוכר אצל האם - לשמור על בריאות היילוד

  מחקר חדש, שנערך במרכז הרפואי שיבא ופורסם עתה, הראה כי נשים עם סוכרת בהיריון, שטופלו במרפאת היריון רב תחומית בשילוב ניטור קבוע של מד סוכר רציף יחד עם משאבת אינסולין הפחיתו בכ-50% את הסיכון לרעלת הריון ביחס למדווח בעולם. כמו כן, נצפתה הפחתה של 1.4 במדד ה-A1C , מדד המראה את ערכי הסוכר הממוצעים בשלושה חודשים שקדמו לבדיקה.

   

  המחקר הראה גם כי הסיכון ללידת עובר גדול מהרגיל (גדול מארבעה ק"ג בעת הלידה) קטנה פי 10. ד"ר צוקרמן-יפה, שהובילה את המחקר יחד עם ד"ר רקפת יואלי- אולמן סגנית מנהלת מחלקת הריון בסיכון גבוה במרכז רפואי שיבא אמרה: "תוצאות המחקר הוכיחו כי הגישה הרב-מקצועית בשילוב הטכנולוגיות המתקדמות, משפרת ומפחיתה את הסיכון לסיבוכים במהלך ההיריון אצל נשים עם סוכרת בהריון, באופן משמעותי ושומרת על בריאות היילוד".

   

  עובר גדול (מאקרוזומי), שמשקל הלידה שלו מעל ארבעה קילוגרמים, הוא סיבוך נפוץ אצל נשים בהיריון עם סוכרת. הוא עלול לגרום לקרעים בתעלת הלידה ולסיבוכים נוספים, שעשויים להיות בעלי השלכות חמורות על היילוד. בגלל גודלו של התינוק, הכתפיים נתקעות אחרי יציאת הראש מתעלת הלידה. משום כך ממליצים הרופאים לנשים אלה ללדת בניתוחים קיסריים. סיבוכים נוספים, שעשויים להופיע מיד לאחר הלידה, הם היפוגליקמיה ביילוד עקב עודף אינסולין בדמו, האטה בהבשלת הריאות של העובר הגורמת לקוצר נשימה ביילוד ועוד.

   

  במרכז הרפואי, שיבא, פועלת מרפאה לטיפול בנשים עם סוכרת טרום הריונית המרכז מטפל בנשים אלה באמצעות צוות רב מקצועי הכולל גניקולוגית, אנדוקרינולוגית, אחות ודיאטנית.

   

  לדברי ד"ר צוקרמן, "כשאישה נכנסת להריון עם ערכי סוכר מאוזנים וממשיכה לאורך כל ההיריון במעקב וטיפול הנבנה במיוחד בשבילה, הסיכונים והסיבוכים בלידה פוחתים משמעותית. בעבר נשים עם סוכרת נמצאו בסיכון גבוה, ורבים מההריונות היו בסיכון והסתיימו בניתוח קיסרי ובסיבוכים. כיום, בזכות הטכנולוגיה המתקדמת המאפשרת לנטר ולטפל באופן מדויק מסביב לשעון, 24 שעות 7 ימים בשבוע, האישה הסוכרתית יכולה לשמור על רמות סוכר תקינות לאורך ההיריון ולהימנע מסיכונים לה ולעובר. הטכנולוגיה גם מאפשרת לרופא המטפל לנטר את החולה ומרחוק ולהתאים ולשנות את תכנית הטיפולים שלה בזמן אמת.

   

   בשיתוף מדטרוניק

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סוכרת הריון. להגן על העובר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים