שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ניתוחי החלפת מפרק: מהם החידושים האחרונים?

  אמצעים דיגיטליים שונים הפכו לחלק בלתי נפרד מתחומים רבים בחיינו, אחד מהמרכזיים שבהם הוא תחום הרפואה. שימוש בתוכנות מחשב לתכנון הפעולה הכירורגית או ברובוט לשם ביצועה, מסייע בשיפור הדיוק במהלך הניתוח. בניתוחי החלפת מפרק לאמצעים הדיגיטליים יתרונות רבים. כיצד מסייעים האמצעים המתקדמים בשיפור הדיוק במהלך הניתוח והאם הם מהווים תחליף למנתח מנוסה? דוקטור, רק שאלה – ד"ר סטיבן וולקס מסביר

  בשיתוף ד"ר סטיבן וולקס ואינפומד

   

   

  ניתוחי החלפת מפרקי ירך או ברך הם מבין ההליכים הכירורגיים הנפוצים והמוצלחים ביותר בתחום האורתופדיה אשר מסייעים לחולים רבים בשיפור איכות החיים. בעבר, על מנת להתאים את העצם למשתל המחליף את הסחוס השחוק, נעשה שימוש במכוונים ידניים לשם חיתוך העצמות. כיום האסטרטגיה הניתוחית מתוכננת באמצעות תוכנה דיגיטלית וחיתוך העצמות מתבצע בעזרת רובוט. 

  צפו ברופא מסביר

   

    

  מהם היתרונות בתכנון דיגיטלי של הניתוח ובשימוש ברובוט?

  הטכנולוגיות המתקדמות מסייעות במיקסום רמות הדיוק של החיתוכים במהלך הניתוח ועל ידי כך תורמות להרכבת המשתל במנח אידאלי. באמצעות התכנה הממוחשבת יוצר הרופא המנתח דגם של המפרק המנותח על תכנת המחשב. התכנון הדיגיטלי מאפשר לרופא לראות את השפעת החיתוכים על המודל הווירטואלי בחדר הניתוח, עוד לפני ביצועם בפועל. היד הרובוטית מסייעת בהפחתת טעויות אנוש בזמן החיתוך וכן גם בצמצום של תנועות המסור הנדרשות לחיתוך העצם. חשוב לציין כי למרות שהאמצעים המתקדמים מסייעים בשיפור הדיוק במהלך הניתוח, השימוש בהם חייב להיעשות בהדרכה והשגחה של מנתח מיומן ומנוסה אשר ידע לזהות טעויות במהלך הניתוח ולטפל בהן ביעילות.

   

   

  בשיתוף ד"ר סטיבן וולקס ואינפומד


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  כירורגיה מונחת מחשב
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים