שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שחיקת סחוס בברך או בירך: האם בכל מקרה יהיה צורך בניתוח?

  למרות שניתוחי החלפת מפרקים נחשבים להליכים בטוחים ומוצלחים יחסית, הם מהווים מוצא אחרון לאחר שמוצו כל החלופות השמרניות לטיפול בשחיקת הסחוס המפרקי. מה כולל הטיפול השמרני בשחיקת מפרק ומהם הפרמטרים לביצוע הניתוח? דוקטור, רק שאלה – ד"ר סטיבן וולקס מסביר

  בשיתוף ד"ר סטיבן וולקס ואינפומד

   

   

  שחיקת מפרקים היא בעיה נפוצה הנגרמת בשל שחיקת הסחוס המפרקי. מפרקי הירך והברך לוקחים חלק משמעותי בפעילות הגפיים התחתונות. המפרקים מהווים נקודת מפגש בין העצמות שקצותיהן מצופות ברקמת סחוס המאפשרת תנועה חלקה של המפרק. במקרים בהם הסחוס המפרקי נשחק מסיבות שונות, כמו דלקת פרקים ניוונית, טראומה או בעיות מולדות, מתרחש חיכוך ישיר בין עצמות המפרק אשר גורם לכאבים וכן גם לירידה בטווחי תנועה.

  למרות שניתוח להחלפת מפרק מהווה פתרון יעיל במקרים של שחיקת מפרק ירך או ברך, הוא יבחר לרוב כמוצא אחרון, לאחר שמוצו כל הניסיונות לטיפול שמרני.

   

  צפו ברופא מסביר

   

   

  מה כולל הטיפול השמרני בשחיקת מפרק?

  הטיפול השמרני כולל ירידה במשקל במידת הצורך, ביצוע של פעילות גופנית מתונה לחיזוק השרירים האזוריים והקלה על הכאב וכן ביצוע של פיזיותרפיה לשימור טווחי התנועה של המפרק.

   

  מהם התנאים לביצוע ניתוח להחלפת מפרק?

  ראשית, הכאב המורגש צריך להיות אופייני לשחיקת הסחוס, כלומר כאב מכאני המופיע בעיקר בעת הפעלת המפרק. אם מורגש כאב במנוחה, ככל הנראה מדובר בתהליך דלקתי ולא בשחיקת סחוס. שנית, בבדיקת ההדמיה תיראה פגיעה משמעותית במפרק. שלישית, תלונות המטופל צריכות לתאום את ממצאי צילום הרנטגן. לבסוף, גם אם קיימת שחיקה מתקדמת וכאבים, יש למצות את כל האמצעים השמרניים על מנת לפתור את הבעיה ולשפר את איכות החיים. במקרים בהם הטיפול השמרני לא הועיל באופן משמעותי ישקול האורתופד המטפל, בשיתוף עם המטופל, את ביצוע הניתוח להחלפת המפרק.

   

   

  בשיתוף ד"ר סטיבן וולקס ואינפומד
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים