שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נוירולוגים: "מאושפזים לאחר שבץ מוחי לא יזכו לטיפול ראוי"

  זעקת הרופאים הנוירולוגים: בשל התחלואה הגבוהה מהנגיף, גוברת הדאגה כי מאושפזים לאחר שבץ מוחי לא יזכו לטיפול ראוי במחלקות ייעודיות. "מרבית המטופלים יימצאו במסדרונות ובמקומות שאינם מתאימים", מזהיר יו"ר האיגוד הנוירולוגי, "אין די מיטות לטפל בכולם"

  ברקע התחזיות למה שצפוי להתרחש בבתי החולים בחורף הקרוב בשל עלייה אפשרית בשיעורי התחלואה בנגיף הקורונה לצד הופעת תחלואה בשפעת, מזהירים הרופאים הנוירולוגים: אין מספיק מיטות לטיפול בחולים נוירולוגים בישראל, ומי שיישאר במסדרון או במחלקות שאינן מותאמות לטיפול בהם – הם החולים שלנו.

    

   (צילום: גדי קבלו)
  אין מספיק מיטות טיפול לחולים נוירולוגים(צילום: גדי קבלו)

   

  המצוקה אשר מפניה מזהירים בכירים במערכת הבריאות עלולה לפגוע במיוחד בחולים הסובלים מפגיעות נוירולוגיות, ובהם מאושפזים אחרי שבץ מוחי ואירועים מוחיים. על פי נתוני משרד הבריאות, בשנת 2018 אירעו 18,930 מקרים של אירוע מוחי חד. ואולם, בבתי החולים בישראל קיים מחסור משמעותי של מיטות ומחלקות מותאמות למאושפזים אחרי שבץ. מספר המיטות לחולים נוירולוגים בישראל עומד על כ־400, ומהנתונים עולה כי טענותיהם של הרופאים עולות בקנה אחד עם המציאות שכן בשנה זו מחצית מן החולים אושפזו במחלקות פנימיות ולא במחלקות ייעודיות לטיפול בחולים נוירולוגים.

    

  משבר הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

   

  כעת, על רקע היערכות בתי החולים לפתיחת עוד מחלקות קורונה, שיגר בשבוע שעבר פרופ' דוד טנה, יו"ר האיגוד הנוירולוגי בישראל, פנייה דחופה בעניין לשר הבריאות יולי אדלשטיין ולשר האוצר ישראל כץ. "בחורף הקרוב המצב צפוי להחריף על רקע התחזיות לזינוק בתפוסות במחלקות הפנימיות", כתב טנה. "בהערכה מפוכחת, מאחר שאחוז ניכר ממאושפזי הפנימיות יזדקק לתנאי בידוד, יימצאו מרבית המאושפזים בתחלואות מוח חדה במסדרונות ובמתחמים אחרים בבתי החולים שאינם מתאימים".

    

  טנה הוסיף וכתב כי "חצי מהחולים עם שבץ מוחי מגיעים לפנימיות מאחר ואין מספיק מיטות נוירולוגיות ובוודאי לא מיטות ייעודיות לשבץ", הוא אומר. "כשהעומס גדל, כפי שקורה בחורף, לחולים עם תחלואה נוירולוגית, שהם בסיכון גבוה, לא יהיו מקומות ביחידות שבץ או במחלקות נוירולוגיות והם יקבלו טיפול במקומות לא מתאימים".

    

  ממשרד הבריאות נמסר: "אנו מייחסים חשיבות רבה בטיפול ראוי בחולים הנוירולוגים. קיימת תוכנית לאומית אשר במסגרתה הושלמו מיטות ויחידות שבץ. בתקציב הבא בכוונתינו לסכם עם האוצר על תוספת מיטות רב שנתית ובמסגרת זו גם על מיטות נוירולוגיה נוספות.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גדי קבלו
  חשש לטיפול בגלל העומס
  צילום: גדי קבלו
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים