שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דיווחים: תסמיני הקורונה שנשארים חודשים לאחר ההחלמה

  המרכז לבקרת מחלות האמריקני מפרסם כי אצל רבים ממחלימי הקורונה נמשכים התסמינים גם זמן רב אחרי ההחלמה, לעיתים גם שבועות וחודשים. דיווחים אחרים שנאספו על ידי מחלימים ששיתפו את מחלתם בקבוצת פייסבוק, צברו עד כה כ-172 סימפטומים שעשויים להיגרם מהקורונה

  נגיף הקורונה ממשיך להדאיג: מחקר של המרכז לבקרת מחלות האמריקני מגלה כי אצל רבים ממחלימי הקורונה, נמשכים התסמינים זמן רב אחרי המחלה, שבועות ולעיתים חודשים לאחר שלא נמצאה בגוף עדות לנגיף. מדיווחים אחרים שנאספו מאלפי מחלימים, איתרו עד כה 172 תסמינים שעשויים להיקשר למחלת הקורונה.

    

  משבר הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

   

  ה-CDC, המרכז לבקרת מחלות האמריקני, פרסם תוצאות של מחקר שכלל 292 אנשים שנמצאו חיוביים לנגיף וטופלו במרפאות חוץ בין 15 לאפריל ל-25 ליוני. הם רואיינו שבועיים, ושלושה שבועות לאחר הבדיקה הראשונית.

   

  מתוך הנבדקים, 94% מסרו כי סבלו לפחות מתסמין אחד כשהגיעו לבדיקה הראשונית, ועד 17 תסמינים. התלונה השכיחה ביותר הייתה עייפות, לאחריה שיעול וכאבי ראש. 65% מהנסקרים דיווחו כי חזרו לשגרת החיים במהלך הבידוד 5 עד 12 ימים לאחר הבדיקה הראשונית.

   

  Coronavirus lab in Or Yehuda  ()
  בדיקת הקורונה. התסמינים נמשכים

   

  תסמינים שנמשכים שבועות לאחר הבדיקה הראשונית

  ובתוך כך, מצטברים דיווחים נוספים על עשרות תסמינים שייתכן וקשורים לקורונה, גם מעבר לתסמינים המוכרים שבהם איבוד חוש טעם וריח, חום, שיעול, קוצר נשימה, כאבי גרון, כאבי ראש, תשישות, וכאבי שרירים.

   

  קבוצת פייסבוק חדשה בשם COVID19 symptoms שבה חברים מעל 3,000 חולי קורונה שהחלימו, אוספת את עדויות חבריה בדבר התסמינים שלאחר ההחלמה.

   

  מהממצאים עולה כי עד כה נקשרו 172 תסמינים אפשריים לאחר ההחלמה מקורונה, שכוללים מגוון עצום של מערכות בגוף ובהן פגיעה בראייה, פריחות שונות, פגיעה בזיכרון, במוטוריקה, שינויים במערכת העיכול ואפילו נשירת שיער. עדיין לא ברור אם התסמינים האלה אכן קשורים למחלה, לטיפול, או לאשפוז הממושך.

   

   

   ( )

  הגיל, כך נראה מהמחקר, משחק תפקיד משמעותי במידת התחלואה: מרבית הסובלים מתסמיני הקורונה היו בני 50 ויותר. 47% מהם התלוננו כי התסמינים נמשכים גם שבועות לאחר הבדיקה הראשונית. מנגד, אצל בני 18 עד 34, רק 26% דיווחו כי התסמינים נמשכים. בקרב בני 35 עד 49, התלוננו 32% על המשך התסמינים גם שבועות לאחר הבדיקה הראשונית.

   

  עייפות (צילום: Shutterstock)
  התסמין הנפוץ - עייפות(צילום: Shutterstock)

   

  עוד התגלה שאחד מכל 5 צעירים בגילאי 18 עד 34 שהיו בריאים, ללא כל מחלה כרונית, דיווחו כי המשיכו לסבול מתסמיני הקורונה הרבה אחרי ההחלמה או שלא התאוששו לחלוטין.

   

  מחקרים קודמים כבר הראו שחולי קורונה מאושפזים, סובלים מתסמינים ממושכים: באחד הסקרים שנערך באיטליה דיווחו 87% מהמאושפזים כי הם סובלים מתסמין אחד לפחות גם חודשיים לאחר ההחלמה. יותר ממחצית אמרו כי הם סובלים משלושה או יותר תסמינים לאחר ההחלמה.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים