שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נוירופידבק: האם האימון המוחי עשוי למתן את השלכותיה של הפרעת הקשב והריכוז?

  הילד מתקשה להקשיב לאורך זמן, מתפרע בכיתה ונאבק בהכנת שיעורי הבית? יתכן והוא סובל מהפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות. למרות שתרופות הן הטיפול הרווח בהפרעה, קיימות גם דרכי טיפול אלטרנטיביות שעשויות לחסוך את תופעות הלוואי. מה המקור להתפתחות ADHD ואיזו שיטה תסייע במיתון התסמינים? ד"ר, רק שאלה – ד"ר יוסי ארנרייך מסביר

  בשיתוף המרכז הרפואי נוירוקליניק ואינפומד

   

   

  הפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות (ADHD) היא מצב כרוני נפוץ בקרב ילדים, אשר פעמים רבות מלווה אותם גם בחייהם הבוגרים. ההפרעה מתבטאת במגוון דרכים, בהן חוסר קשב, פעלתנות יתר והתנהגות אימפולסיבית. אם היא אינה מטופלת, הפרעת הקשב והריכוז עלולה לגרום לירידה בביטחון העצמי, לפגיעה בקשרים החברתיים ואף להישגים לימודיים נמוכים. באופן מסורתי, הטיפול בהפרעה כולל ייעוץ נפשי וטיפול תרופתי. למרות שהתרופות מסייעות במיתון השלכות ההפרעה, הן אינן חפות מתופעות לוואי.

   

  צפו ברופא מסביר

   

   

  מהו המקור להתפתחות של הפרעת קשב וריכוז?

  המקור להפרעה נעוץ בשוני בתבניות גלי המוח. כלומר, בקרב הילדים הסובלים ממנה פעילות גלי המוח האמונים על יכולת הקשב והריכוז נמוכה יותר. אם ניקח לדוגמה ילד הסובל מ-ADHD ונדרש לפעילות למידה, הפעילות המוחית בחלק הקדמי של מוחו תהיה במהירה בתחילה ותדעך בהדרגתיות – דבר שיקשה עליו לשמור על הקשב לאורך זמן.

   

  כיצד נוירופידבק מסייע במיתון השלכותיה של הפרעת הקשב וריכוז?

  טיפול הנוירופידבק מבוסס על מדידת הפעילות המוחית באמצעות הנחת אלקטרודות על הראש, וזיהוי התבנית הרלוונטית. אופן הטיפול מותאם אישית למטופל ולתבנית הפעילות הבעייתית ממנה הוא סובל. במהלך הטיפול מתבצע מעין אימון מוחי באמצעות מתן משוב חיובי על פעילות תקינה, ומשוב שלילי על פעילות שאינה תקינה. כך, לומד המטופל לשנות את הדפוסים המוחיים והתסמינים האופייניים להפרעה ממותנים בהדרגתיות ולעיתים אף נעלמים לחלוטין.

   

  בהשוואה לתרופות, טיפול הנוירופידבק נמצא יעיל במיתון התסמינים השונים. בנוסף, טיפול זה אינו מלווה בתופעות לוואי שונות והשפעתו יעילה לרוב לאורך זמן. לאחר מספר מפגשים ניתן להבחין בשינוי מהותי בכישורי הלמידה של הילד ובהתנהגותו.

   

   

  בשיתוף המרכז הרפואי נוירוקליניק ואינפומד

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  האימון שימתן את הפרעת הקשב והריכוז
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים