שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "הבת שלי ביקשה שאמצא לה אמא חדשה"

  איתי קליין הפך לאלמן עם שני ילדים קטנים אחרי שאשתו נפטרה מסרטן. כיום, כשהוא נשוי בשנית, הוא אומר: "רציתי למצוא אמא טובה לילדים שלי אבל הבנתי שזה לא כל-כך פשוט"

  ביום בהיר אחד החיים של איתי קליין, התהפכו מקצה לקצה. הוא הפך לאלמן עם שני ילדים קטנים ונאלץ להתמודד עם אתגרים חדשים ומורכבים בנוסף לכאב על אובדן אשתו.

   

  "הכול התחיל כשאשתי הייתה בהריון שני", מספר קליין. "היינו זוג צעיר עם ילדה בת שלוש. בזמן ההריון, אשתי נפלה וקיבלה מכה בברך. הכאב נשאר לאורך זמן, ולא הצלחנו להבין מדוע. הלכנו להתייעץ עם רופאים שונים, והם ייחסו את הכאב להריון ולתזוזות של האגן.

   

  "בשלב מסוים עשינו בדיקת MRI ויום לאחר מכן הרופא צלצל אלינו. הסתבר שזה היה גידול. מאותו הרגע התחלנו סדרת בדיקות, וכך נודע לנו שמדובר בסרטן נדיר ואלים שהתקדם במהירות, בעצם היא נפטרה ארבעה חודשים לאחר מכן".

  איתי קליין (צילום: אלבום פרטי)
  "לקח לי המון זמן לעבד את כל מה שקרה"(צילום: אלבום פרטי)

  נלחם כדי לשרוד

  קליין נותר עם ילדה בת שלוש וחצי וילד בן תשעה חודשים. "היה לי ברור שצריך לשרוד, וזה מה שעשיתי", הוא מספר. "אשתי הייתה עצמאית, לא הייתה לה פנסיה, והתחלתי להילחם כדי לשרוד כלכלית ולהמשיך את הקריירה שלי. כמי שיש לו עבודה תובענית בסטארט-אפ לא יכולתי להרשות לעצמי לקצץ בשעות, ומצד שני לא היה מישהו אחר שיהיה עם הילדים.

   

  "הייתה לילדים מטפלת ועבדתי קשה כמתכנת כדי שאוכל להמשיך להעסיק אותה. הסבתות עזרו כמובן וקיבלתי תמיכה כלכלית מאבא שלי. בסופו של דבר הצלחתי להישאר מאוזן תקציבית. היום אני יכול לומר שהמעבר ממצב שבו נכנסות שתי משכורות ויש שני אנשים שמטפלים בילדים, למצב שבו אני מנסה 'לסגור את החודש' וגם מרגיש שהילדים לא מקבלים מספיק יחס אישי היה לא קל".

   

  קראו עוד:

  אולי תעשו כבר משהו עם עצמכם?

  לא רוצה להזמין את כל החברים ליום הולדת

  הורות עם חרדות - מה עושים עם זה? 

   

  אתה מדבר על התמודדות כלכלית אבל מה עם ההתמודדות הנפשית?

  "אני אדם שבאופיו מסתכל על הצד הפרקטי ולא על הצד הרגשי, כדרך ההתמודדות שלי עם דברים שקורים בחיים. לכן לקח לי המון זמן לעבד את כל מה שקרה. כשהכול קרה נכנסתי למצב של הישרדות, ואפילו לא בכיתי.

   

  "פתאום, לאחר חודש, כשהייתי בדרך לעבודה היה לי צורך אדיר לשמוע שיר מסוים, וכששמעתי אותו הכול התפרץ ממני בבת אחת. הייתי צריך לעצור את האוטו בצד, פשוט לא הצלחתי להמשיך לנסוע מרוב בכי. כתוצאה מהחוויה הזאת הבנתי שלעבד את הרגשות שלך זה גם משהו שצריך ללמוד".

   

  "אגב, כשהכול קרה הסבירו לי שילדים לא מסוגלים להבין, ושהבת שלי קטנה מדי על מנת להכיל את כל מה שקרה. למרות זאת החלטתי שאני מספר לה מה קרה, ולהפתעתי היא הבינה מיד, בכתה ושאלה - 'למה לכולם יש אמא ולי אין? זה לא פייר', ומיד ביקשה: 'תמצא לי אמא'.

   

  "באותה תקופה לא הייתי באמת פנוי נפשית להבין מה אני בעצמך מרגיש. ברגע שהיא אמרה את המשפט הזה, מיד הייתה לי הרגשה שזאת המשימה שלי, למצוא מישהי שתהיה אמא טובה לילדים שלי".

   

  ומה זה אומר בפועל?

  "אמרתי לעצמי שזה מה שאני הולך לעשות עבור הילדים שלי. ניסיתי להכיר נשים דרך אתרים שונים, והיו גם אנשים שניסו לשדך לי. כתוצאה מכך היו לי כמה קשרים קצרים שנמשכו מספר חודשים. הבעיה היא שכאשר אתה נמצא בתהליך כזה אתה מבין שזה לא כל כך פשוט. אתה לא יכול למצוא מישהי שהיא אמא טובה אלא שזה מורכב יותר, ואתה צריך למצוא מישהי שבאמת תתאים לך.

   

  "בדיעבד הבנתי שחלק מהקשרים שפיתחתי עם נשים היו מוקדמים מדי, בעיקר כי הייתי במצב רגשי שבו לא ידעתי מה אני מרגיש. בכלל, קשה לעבור ממצב של יחידה משפחתית למצב שבו מישהי חדשה משתלבת ביחידה הזאת. הייתי צריך את הזמן הזה וההתנסויות האלו על מנת להבין שאני צריך להירגע ולהפנים שמדובר בתהליך".

  איתי קליין (צילום: אלבום פרטי)
  יעל ז"ל ואיתי(צילום: אלבום פרטי)

  שנה וחודשיים לאחר מכן, בדיוק כשכבר התייאש והחליט לעצור מתוך הבנה שזה פשוט לא עובד, הוא הכיר את טלי באתר הכרויות, שהייתה אמא לילד. "היא פנתה אליי או כמו שהיא הגדירה את זה - 'ראיתי שגם אתה אלמן והנחתי שאני לא אסבול בפגישה הראשונה'. ובאמת כבר מהרגע הראשון הייתה לנו תחושה שזה מתאים.

   

  "מהר מאוד שאלתי את עצמי מתי יגיע הזמן הנכון להכיר לה את הילדים? מצד אחד הרגשתי שזה מתאים, ומצד שני הייתי זהיר, ביחוד לאחר מקרה שבו הבת שלי שאלה חברה שהייתה לי: 'אולי תהיי אמא שלי?' וזו הייתה בשוק, לא ידעה בכלל איך להגיב. הבנתי שלא בטוח שכדאי למהר".

   

  איך בסופו של דבר נוצר המפגש עם הילדים?

  "די מהר הרגשנו שאנחנו לא יכולים אחד בלי השניה. בשלב שלאחר מכן הכרנו בין הילדים, והיה ביניהם חיבור מדהים עד כדי כך שהגענו למצב שבו אנחנו לוקחים את הילדים לישון אחד אצל השנייה. הילדים התחברו נהדר, הם גם עיבדו את האבל אחד עם השני.

   

  "הבת שלי והבן שלה בגילים קרובים, והם החלו לשחק במשחקים שבהם הם היו גורים שההורים שלהם מתו, ומצאו במהירות שפה משותפת. כעבור שבעה חודשים עברנו לגור יחד. כיום אנחנו נשואים, ויש לנו ילדה משותפת בת שנתיים וחצי. הבת הקטנה היא הנסיכה של הבית, והתחושה שלי היא שזה הדבר ש'חתם' אותנו כמשפחה. כיום הילדים בגילי תשע, שמונה, שש ושנתיים".

   

  לפעמים ההורות היא סבל

  בימים אלו הוא מוציא את ספר שירים "להיות הורים - לא מה שחשבתם" במימון המונים. מדובר בספר שירים מצחיק וציני על הורות ועל האמת שלרוב לא נאמרת. "כשאתה צעיר אתה בטוח שתהפוך להורה ותדע מה לעשות כי ככה ראית את ההורים שלך", אומר קליין. "ואז אתה הורה ואתה שוב מרגיש כמו ילד - הכול חדש, אתה לא יודע מה לעשות. וכמו בשיר של מתי כספי, אתה מתחיל לחוות הכל מחדש. רציתי שזה יראה כמו ספר ילדים גם באיור וגם בשפה, וזה גם חלק מההומור שבספר.  

   

  מה הורים לא מספרים?

  "יש הרבה חוויות או תחושות שאנחנו כהורים לא מדברים עליהן, למשל על כך שלעיתים ההורות היא גם סבל. בפייס תמיד אפשר לראות תמונות מאושרות של הורים, ואף אחד לא מעלה תמונות שלו כשהילד במושב האחורי צורח, וחם. בכלל לתפיסתי, הילד שלך הוא מצד אחד האדם שאתה הכי אוהב בעולם ומצד שני הוא זה שיכול הכי הרבה לאמלל אותך, וביום-יום אנחנו חיים את הדיסוננס הזה".  

   

  איתי קליין (צילום: אלבום פרטי)
  "יש הרבה תחושות שהורים לא מדברים עליהן"(צילום: אלבום פרטי)

  במבט לאחור, עם אילו אתגרים מרכזיים התמודדת בתור אלמן?

  "כאב חד הורי, שנזרק לדבר הזה בפתאומיות, אתה מבין מהר מאוד שאתה האדם היחידי שיש לילדים שלך. בפועל זה אומר שאם הילד שלך מתעורר באמצע הלילה עם חום או לילדה היה יום לא טוב בגן אז אתה הכתובת שלהם. בנוסף לכך, בסופי שבוע אתה איתם כל הזמן, ומבחינתך גם כשקשה לך וגם כשטוב לך אין לך עם מי לחלוק את התחושות האלו. למשל, הילד שלי הלך בפעם הראשונה, ורק אני חוויתי את ההתרגשות הזאת. לא היה לי עם מי לחלוק.

   

  "מעבר לכך יש לך התמודדות יום-יומית. כשאתה אב חד הורי יש לך מעט מאוד זמן וכל דקה שאתה משקיע צריכה להיות יעילה. יש לי קריירה שלא עומדת בפני תקופות התנתקות, וצריך גם לכלכל את המשפחה, וזה אתגר בפני עצמו. אתה צריך למצוא תמיכה כדי להמשיך לקדם את הקריירה, ושהילדים לא ירגישו מחסור.

   

  "היה לי ברור שכל עזרה, הן של המשפחה והן של מטפלות, היא לא תחליף להורה עצמו, ולכן, מיהרתי להגיע הביתה, ובערב השתדלתי להקריא להם סיפורים, להקדיש סופי שבוע רק עבורם, וזה דבר שהוא גם מתיש.

   

  "אגב, מבחינתי האתגר בזוגיות החדשה היה להרגיש שאנחנו משפחה רגילה, ובעיני עמדנו בו בהצלחה. כיום הבן של טלי קורא לי אבא והילדים שלי קוראים לה אמא. אנחנו לא מתבוססים בעבר המשפחתי, אנחנו מבחינתנו משפחה הכי רגילה בעולם. אבא, אמא וארבעה ילדים, וכך אנחנו מרגישים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלבום פרטי
  איתי קליין
  צילום: אלבום פרטי
  כריכת הספר
  להיות הורים - לא מה שחשבתם
  כריכת הספר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים