שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סרטן הערמונית: האם ניתוח הוא האופציה היחידה?

  כריתה ראדיקלית של הערמונית מהווה אמנם חלופה ותיקה ומוצלחת לטיפול בסרטן הערמונית, אך היא עלולה להוביל להתפתחות של תופעות לוואי – חלקן אף נמשכות זמן רב לאחר ביצוע הניתוח. אילו תופעות לוואי יכולות להתפתח אחרי ניתוח לכריתה ומהן אפשרויות הטיפול האחרות? דוקטור, רק שאלה – פרופ' רענן ברגר מסביר

  בשיתוף פרופ' רענן ברגר ואינפומד

   

   

  הבשורה שיש לך סרטן הערמונית הינה בשורה מאיימת ופעמים רבות זורעת פחד ובלבול רב אצל גברים רבים. אולם חשוב לדעת שמדובר במחלה הממאירה השכיחה ביותר בגברים וכי סיכויי הריפוי ממנה גבוהים ומגיעים עד כדי 90% אם היא מאובחנת בשלבים מוקדמים כשהיא ממוקמת רק בערמונית וטרם התפשטה.

  ניתוח לכריתה רדיקלית של הערמונית מהווה אפשרות מסורתית ומוצלחת לטיפול וריפוי מסרטן הערמונית, אך אפשרות זו יכולה גם לגרום לנזקים משמעותיים ופגיעה באיכות החיים לאורך זמן ולעיתים אף באופן בלתי הפיך.


  צפו ברופא מסביר

   

   

  מהן התופעות שיכולות להתפתח אחרי ניתוח לכריתה רדיקלית של הערמונית?

  כריתה רדיקלית של הערמונית יכולה להוביל לאי שליטה במתן שתן – מצב שנמשך לעיתים גם זמן רב לאחר הניתוח ולעיתים אף לא ניתן לריפוי. תופעה נפוצה נוספת שיכולה להתפתח לאחר כריתת הערמונית היא אין אונות. גם מצב זה עלול להימשך תקופה ארוכה.

   

  אילו אלטרנטיבות אחרות קיימות מעבר לניתוח?

  אחת מאפשרויות הטיפול היא הקרנה חיצונית או הקרנה פנימית (ברכיתרפיה) אשר פוגעת בתאי הגידול, אך במקביל מונעת פגיעה באזורים סמוכים. במצבים מסוימים כשהמחלה בסיכון נמוך מאד להתפשטות, ניתן גם לבחור במעקב אקטיבי בלבד הכולל בדיקות דם ובדיקה גופנית אחת לכל שלושה חודשים כדי לראות שהמחלה אינה מתפשטת.

   

  עם קבלת האבחנה עם מי כדאי להתייעץ?

  כאמור, ישנן מגוון אפשרויות טיפול בסרטן הערמונית וסיכויי הריפוי מהמחלה הממאירה גבוהים יחסית. כדי לבצע בחירה מתאימה של הטיפול, מומלץ להתייעץ בנוסף לאורולוג שביצע את האבחנה גם עם אונקולוג המומחה בתחום הממאירויות האורולוגיות שיסייע בתכנון מיטבי של אסטרטגיית הטיפול והמעקב ועל ידי כך גם במזעור של תופעות הלוואי שיכולות לנבוע מהטיפול.

   

   

  בשיתוף פרופ' רענן ברגר ואינפומד


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סרטן הערמונית: האם ניתוח הוא האופציה היחידה?
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים