שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דוח משרד הבריאות: רק 47% מצוותי הרפואה מתחסנים לשפעת

  בשנת 2019, וב־2020 עד כה, התחסנו רק 47% מכלל הרופאים והאחיות בבתי החולים ובקופות החולים נגד שפעת, לעומת 81% בארה"ב בשנים 2019-2018, ו־70% באנגליה באותן שנים. הנתונים מתייחסים לתקופה של לפני מגפת הקורונה

  דוח חדש של משרד הבריאות חושף: שיעור המתחסנים לשפעת בקרב הצוותים הרפואיים בישראל אמנם עלה בשנים האחרונות, אך נותר נמוך בכמעט מחצית לעומת ארצות־הברית.

   

  בשנת 2019, וב־2020 עד כה, התחסנו רק 47% מכלל הרופאים והאחיות בבתי החולים ובקופות החולים נגד שפעת, לעומת 81% בארה"ב בשנים 2019-2018, ו־70% באנגליה באותן שנים.

   

  פערים גדולים בשיעורי התחסנות הצוותים הרפואיים נרשמו בין בתי החולים הגדולים בישראל (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  פערים גדולים בשיעורי התחסנות הצוותים הרפואיים נרשמו בין בתי החולים הגדולים בישראל(צילום: shutterstock)

   

  על רקע הממצאים, הזכירו במשרד הבריאות כי הנתונים מתייחסים לתקופה שלפני פרוץ מגפת הקורונה.

    

  פערים גדולים בשיעורי התחסנות הצוותים הרפואיים נרשמו בין בתי החולים הגדולים בישראל. באיכילוב נרשם השיעור הגבוה ביותר – קרוב ל־60% התחסנו. אחריו המרכז הרפואי שיבא בתל השומר. ברמב"ם בחיפה ובבילינסון בפתח־תקווה נרשמו שיעורים דומים.  בתחתית, עם שיעורי החיסון הנמוכים ביותר: סורוקה בבאר־שבע והדסה עין כרם בירושלים.

    

  "אני מברך על העלייה בשיעור ההתחסנות בשנתיים האחרונות", אמר פרופ' יהודה אדלר, יו"ר האגוד הקרדיולוגי למחלות קרום ושריר הלב ודקאן הפקולטה למקצועות הבריאות והרפואה המרכז האקדמי למשפט ועסקים רמת גן. "אני סבור שכל הצוותים הרפואיים חייבים להתחסן, אך עדיין יש לנו במה להשתפר. תפקידו של מנכ"ל משרד הבריאות החדש זה לפעול למען המשך השיפור והמגמה בעניין הזה, עד שנגיע ל-100 אחוזי מחוסנים במערכת הבריאות. יש אוכלוסייה גדולה בצוותים הרפואיים שלא מאמינה בחיסונים ויש לא מעט כאלו שהחיסונים גורמים להם תופעות לוואי. במקביל ישנם גם מרכזים רפואיים שלא עושים די כדי לעודד את הצוותים להתחסן. זהו התפקיד של משרד הבריאות לעודד ולפקח, אך בסופו של דבר המשקל העיקרי הוא על המוסד הרפואי עצמו שאחראי על עובדים שלו".

   

  מהדסה נמסר: "הצוותים הרפואי והסיעודי בבית החולים הפועל תחת עומס גדול ובאינטנסיביות רבה, לאורך כל ימות השנה אך בעיקר בתקופה זו -עשה השנה קפיצת מדרגה משמעותית והעלה את רף המתחסנים לעומת שנים עברו. זאת בשעה שבה הוא עסוק בטיפול בחולים במהלך משמרות קשות וארוכות וכמעט לא נשאר לו זמן לעצמו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  חיסון לשפעת. פחות ממחצית מצוותי הרפואה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים