שתף קטע נבחר

להצליח להתנתק באמת - הדרך המהירה

הורים מחפשים אטרקציות מיוחדות, מתכננים חופשות משפחתיות ועושים הכול כדי שיהיה טוב לילדים, אבל לפעמים צריך רק להשאיר את הנייד בבית ולנהל שיחה אמיתית, בלי הסחות דעת. אפשרי או מדע בדיוני?

לפני שיצאתי מהאלונית של כביש 6 ניגש אליי אדם שהרגע יצא מג'יפ רציני עם לוגו של חברת הייטק ואמר לי - "סליחה, אפשר שיחה אחת בטלפון?" הסתכלתי עליו ועל הילדים שלו שעמדו לידו. כל הלבוש שלו מזכיר טייפקאסט קלאסי של איש הייטק והבן אדם מראה לי מכשיר נוקיה מהסוג שרץ כאן לפני יותר מעשר שנים.

 

הוא אמר בהתנצלות - "בגלל שהוא מכשיר ישן אז הסוללה שלו חלשה במיוחד. בדרך כלל זה לא קורה לי, רק שעכשיו שכחתי את המטען של המכונית". אני מסתכל על החזות שלו, באמת מיליון דולר ואני מסתכל על הילדים שלו, באמת מיליון דולר ואני מסתכל על המכונית שהרגע יצא ממנה, תמשיכו כבר לבד, והמילים שלו פשוט לא מתחברות לי למשפט אחד הגיוני. אני לא מבין מה קשור המכשיר הישן הזה לאיש ההיייטק שהרגע עומד מולי.

 

קראו עוד:

כך חוזרים ללימודים בקליפורניה

שעמום והפרעות קשב וריכוז - מה עושים?

"מאז שהפכתי לאבא - בוכה מכל דבר"

 

אני נותן לו את הנייד שלי ושואל אותו: "סליחה שאני מתערב, אבל איך זה שאחד כמוך מחזיק מכשיר מתקופת המנדט הבריטי?" הוא מחייך ואומר: "יצאנו לחופשה של שבוע בצפון. אנחנו צריכים מכשיר טלפון למקרה חירום אבל אני יודע שעם הסמארטפון שלי אין מצב שאצליח ליהנות, להתנתק באמת ולהיות עם הילדים שלי, אז לקחתי בכוונה מכשיר ישן שיש בו רק הוצאת והכנסת שיחות. כל השאר לא מעניין אותי עכשיו".

 

קמפינג (צילום: shutterstock)
בלי אף ווטסאפ מהעבודה?(צילום: shutterstock)

אני מסתכל על הבן אדם הזה שאני לא מכיר וחושב לעצמי איך שלפעמים אנחנו מקבלים את שיעורי החינוך המדהימים ביותר בעולם מכל מיני אנשים טובים באמצע הדרך והלוואי עליי שאוכל להתנתק ככה למשך שבוע מהסמארטפון שלי.

 

חשבתי איך בלי מחשבה נכונה וטיפת מודעות יכולה החופשה של אוגוסט לנזול לנו בין האצבעות מבלי שהצלחנו לתפוס את הילדים שלנו ולדבר איתם, אבל באמת, שיחת עומק, נטולת הפרעות וגורמים מסיחי דעת.

 

מזגזגים בין אטרקציות

עוד יום עובר ועוד יום ואנחנו עסוקים בלזגזג בין האטרקציות, ופתאום לפני שנבין בכלל מה הולך, שנת הלימודים כבר תדפוק לנו בפתח ופספסנו את ההזדמנויות הרבות שהיו לנו בחופש להכיר ולהתוודע באמת ובאופן הטבעי ביותר לילדים שלנו.

 

ושוב ושוב עולה לי דמותו של אותו בחור חכם שלימד אותי שלפעמים כל מה שצריך הוא לעשות את הצעד הראשון של ההתנתקות ואז כבר השקט, הדיבור, השיחה וההזדמנויות ליצירת החופשה המושלמת, זו שנדע שהצלחנו להכיר באמצעותה יותר את הילדים, יבואו כבר לבד.

קודם כל - להתנתק (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
קודם כל - להתנתק(צילום: shutterstock)

היה לי חבר שאמר לי בתחילת החופש לפני שנה שהוא ממש רוצה לדבר עם הילד שלו, רק שהוא מחכה לחלון ההזדמנויות המושלם: שהם יצאו לאיזו חופשה מטריפה ביחד רק הוא והילד שלו כי כמו שאני יודע, יש חשיבות לתנאי פתיחה ולסביבה הפסטורלית, וברור שאם יהיו תנאים טובים גם הלבבות ייפתחו והשיחה תקלח. שאלתי אותו בסוף החופש: "נו, איך הייתה השיחה עם הילד שלך?" והוא ענה לי: "בסוף לא יצאה אל הפועל כי לא הצלחנו לצאת לחופשה שסיפרתי לך עליה".

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

לפעמים לא צריך יותר מאשר שתי כוסות קפה או שוקו או כל דבר אחר בשביל לנהל עם הילדים שלכם את השיחה הזו שהם כל כך מחכים ומצפים לה. רק הרבה יותר חשוב ממה כן יהיה בשיחה, זה מה לא יהיה בשיחה: בלי סמארטפונים ושאר גורמים שמסיחים את הדעת שלכם.

 

כי אם נחשוב על זה, אז אוגוסט אוטוטו נגמר והחופשה מסתיימת ואם לא עכשיו אימתי? ולפעמים היינו מוכנים לתת מיליון דולר באמצע השנה רק בשביל היכולת לנוח קצת ולמצוא זמן פנוי שנוכל לדבר בו בשפיות ובישוב הדעת עם הילדים שלנו. רכבת ההזדמנויות לשיחת עומק עוד מעט בורחת, זה הזמן לתפוס אותה.

 

הכותב הוא נשוי ואב לשלושה ילדים, מחנך, חבר מערכת "הגיע זמן חינוך" ויזם חינוכי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים