שתף קטע נבחר

פרויקט תמ"א 38 קיבל פטור באזור שימור בת"א

בשל תוכנית מתאר לכרם התימנים ומתחם הכובשים נקבעו הגבלות הנוגעות לקו הקדמי של הבניינים. אבל ערעור שהגישי יזמי פרויקט התקבל

יזמי פרויקט תמ"א 38 ברחוב לפין הסמוך לכרם התימנים בתל אביב ביקשו היתר לקבוע קו בניין קדמי של שני מטרים מגבולות החלקה במקום ארבעה מטרים המותרים לפי תכנית המתאר. הועדה המקומית והוועדה המחוזית דחו את בקשתם, בין היתר בשל תנאים מגבילים שנקבעו לטובת הכנת תוכנית מתאר לאזור. אבל לאחרונה קיבלה ועדת המשנה לעררים שבמועצה הארצית את הערר שהגישו היזמים וקבעה כי ההגבלה לא תחול על הפרויקט.

 

באוגוסט 2015 החליטה הוועדה המחוזית לפרסם הודעה בדבר הכנת תכנית לרובעים 5 ו-6 בתל אביב המתפרשים על חלקים משמעותיים ממרכז העיר. מטרת התוכנית היא לעודד התחדשות עירונית במרכז העיר תוך שמירה על מאפייני המרקם הקיים והטמעת עקרונות בנייה על פי הכרזת אונסקו על העיר הלבנה כאתר מורשת עולמית.

 

בנוסף קבעה הוועדה תנאים מגבילים להוצאת היתרי בנייה במרחב הכובשים ובכרם התימנים בתקופת הכנת התוכנית. התנאים התייחסו לגובה הבנייה, קווי הבניין, צפיפות ועוד.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

ב-2016 הגישה חברת "ירוק שירותי אחזקה" בקשה להיתר בנייה להריסת מבנה חד קומתי ולבניית מבנה חדש הכולל 5 יחידות דיור לפי תמ"א 38 בשטח שנמצא בבעלותה ברחוב לפין. הבקשה כללה הקלות בקווי הבניין מהתוכנית החלה על השטח, כך שהתבקש קו בניין קדמי של שני מטרים במקום ארבעה מטרים.

 

הבקשה נדחתה על ידי הוועדה המקומית וערר שהגישה החברה לוועדה המחוזית נדחה. הוועדה קבעה כי "הקלות בקו בניין קדמי יתכן ולא יעמדו בקנה אחד עם התוכנית המתגבשת".

 

על החלטות אלה הגישה החברה ערר. לדבריה, קיימת הצדקה תכנונית ברורה לאישור קו בניין קדמי של שני מטרים, שכן כל הרחוב כולו במקטע זה בנוי בקו בניין של שני מטרים – לרבות בניינים שנבנו רק לאחרונה.

 

הוועדה המחוזית טענה מנגד כי יש לדחות את הערר. היא הציגה את הרקע להחלטתה וציינה כי ביולי 2003 הכריז אונסק"ו (ארגון החינוך, המדע והתרבות באו"ם) על העיר הלבנה בתל אביב, אזור היסטורי שבו מצויים מבנים רבים בסגנון הבינלאומי, כעל אתר מורשת עולמית. בשל האיכויות הארכיטקטוניות הייחודיות של המבנים ציין הארגון בהכרזתו כי הוא מצפה שיונהגו הגבלות גובה באזור.

 

הוועדה המחוזית הוסיפה כי אין כל פגם או חוסר סבירות בתנאים המגבילים שגיבשה. לעמדתה, הקפאת היתרים בתקופת ההכנה של התכנית ואי מתן אפשרות להפעלת שיקול דעת פרטני, כפי שמאפשרת תמ"א 38, הוא אלמנטרי כדי לאפשר תכנון כולל לא הפרעות.

 

ועדת המשנה לעררים שבמועצה הארצית לתכנון ולבניה, בראשות עו"ד שמרית גולן, קיבלה את הערר וציינה כי גם אם יש בתנאים המגבילים כדי למנוע את אישור ההקלה, קיימת הצדקה להחריג מתחולתם את הבקשה להיתר.

 

לדבריה, מדובר במקרה פרטני שייתכן כי הוא גם ייחודי שבו במקטע הרחוב הרלוונטי לצורך בחינת קו הבניין (שהוא קטע קצר למדי) כבר קיימת בנייה חדשה בקו בניין של שני מטרים. לכן, לא יהיה באישור הבקשה כדי ליצור חזית בלתי-אחידה בניגוד לתוכנית שבהכנה, אלא המבנה דווקא יתרום לאחידותה.

 

  • לקריאת ההחלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ העוררות: עו"ד עזרא קוקיא ואח'
  • ב"כ הוועדה המחוזית: עו"ד דרורי שפירא ומר עמית גולדשטיין
  • ב"כ הוועדה המקומית: עו"ד לירון שחר ואדר' אדי אביטן
  • עו"ד חן רואימי עוסק בתמ"א 38
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
צילום: חיים יוסף
עו"ד חן רואימי
צילום: חיים יוסף
מומלצים