שתף קטע נבחר

ביהמ"ש: למגשרים יש זכות עצמאית לחיסיון

במסגרת מחלוקת על הסכם גירושין ביקש הבעל לזמן את המגשרת לעדות. הבקשה נדחתה בהחלטה שמבהירה מה היקף החיסיון שחל על ההליכים

בית המשפט למשפחה בפתח תקווה דחה לאחרונה בקשה של גבר גרוש לזמן לעדות את עורכת הדין ששימשה כמגשרת בהסכם הגירושין. השופטת אפרת ונקרט הבהירה כי גם אם הצדדים מוותרים על חיסיון הליך הגישור, למגשרת יש זכות נפרדת ועצמאית והיא אינה חייבת להעיד על דברים שאמרה במהלכו.

 

היחסים בין בני הזוג, הורים לשלושה ילדים, עלו על שרטון וב-2014 הם פנו למגשרת. לאחר שהתקיים הליך גישור הם חתמו על הסכם ממון וגירושין, שאושר על ידי בית המשפט וקיבל תוקף של פסק דין במאי 2015.

 

בין הצדדים התעוררה מחלוקת ביחס לפרשנות כמה סעיפים בהסכם. ב-2017 הגישה האישה תביעה לביצוע ההסכם ובתוך כך ביקשה למכור את הבית ולהעביר לה כספים שמגיעים לה לטענתה על פי ההסכם. לחילופין היא ביקשה להעביר את מלוא הזכויות בבית על שמה.

אילוסטרציה  (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
אילוסטרציה (צילום: Shutterstock)

בתגובה ביקש הבעל ביקש לזמן את המגשרת לעדות. המגשרת התנגדה להעיד אך בכל זאת הגיעה לדיון ההוכחות. היא מסרה על דוכן העדים כי אינה זוכרת דבר מהליך הגישור של הצדדים והוסיפה כי בכל מקרה עומדת לה זכות החיסיון, על אף הסכמת הצדדים שהיא תעיד. לדבריה הצדדים התחייבו בהסכם שחתמו עמה כי לא יזמינו אותה לעדות.

 

האישה השאירה את ההחלטה לשיקול דעת בית המשפט. הבעל עמד על כך שהמגשרת תעיד וטען כי החיסיון אינו של המגשר אלא של הצדדים ולכן הוא ניתן לוויתור על ידם.

 

איגוד המגשרים שהצטרף להליך תמך בעמדת המגשרת והפנה לאיסור על מסירת עדות שנמצא בקוד האתי של המגשרים. עוד הוא טען כי הדבר עולה בקנה אחד עם חובות נוספות של המגשר כמו חובת הסודיות ועמדה ניטרלית, כמו גם עם מהות תפקידו ומהות הליך הגישור עצמו.

 

השופטת אפרת ונקרט הבהירה כי לנוכח דברי המגשרת כי אינה זוכרת את ההליך אין צורך ותועלת בהמשך עדותה. לגופה של המחלוקת השופטת ציינה כי הסוגייה של רוחב חיסיון ההליך הגישורי וה"שחקנים" הלוקחים בו חלק נדונה הן בפסקי דין והן בכתיבה אקדמית ומקצועית. באשר לצדדים לגישור, עיון בהוראות החוק ובפסיקה מעלה כי ככל שהצדדים להליך הגישור, או מי מהם, עומדים על חסיון ההליך, לא ניתן יהיה להעיד מי מהצדדים או את המגשר עצמו.

 

השופטת כתבה כי על אף שטרם נקבע בפסיקת בית המשפט העליון כי יש למגשר עצמו זכות עצמאית לחיסיון, עיון בעמדת ארגון המגשרים ובעמדת המגשרת עצמה כמו גם במאמרים מעלה כי יש לשקול בכובד ראש את ההגנה על מוסד הגישור וציבור המגשרים. מנגד עומדים אינטרסים אחרים גילוי האמת, תקנת הציבור, הגנה על חסרי ישע, עשיית צדק וכיוצא בזה.

 

בנסיבות אלה לדבריה, בנוסף לחובת החיסיון המוקנית לצדדים לגישור, יש להכיר בחובת חיסיון יחסית לטובת המגשר הנוגעת לדברים שהוא עצמו אמר במהלך הגישור.

 

בסופו של דבר בקשת הבעל נדחתה ונקבע כי אין לזמן את המגשרת לעדות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
עו"ד דיינה הר-אבן
מומלצים