שתף קטע נבחר

"החתן של דרעי - השפיץ של הישיבה"

בתו הבכורה של דרעי ערכה את טקס האירוסין שלה בין כותלי מעשיהו. על החתן המיועד אמרו מקורבי דרעי: "הוא בחור פצצה, חוץ מללמוד בישיבה הוא לא יודע שום דבר". לא בטוח ששמחת האירוסין תשכיח מדרעי את הביקורת שמתח עליו עובדיה יוסף והשבחים שחלק לישי. גם ביטול חוק הבחירה הישירה לא הוסיף צבע ללחיי דרעי ותומכיו. זוהי פרשת השבוע

מסיבת אירוסין לבתו של אריה דרעי נערכה הבוקר בין כותלי כלא מעשיהו. בתו הבכורה של דרעי, שמחה (19) התארסה עם מנחם אביטן, תלמיד ישיבה מבני ברק.
שרות בתי הסוהר אפשר לבני שתי המשפחות להצטופף בחצר המבקרים של כלא מעשיהו ולערוך את האירוסין סביב שולחנות עמוסים בכיבוד. הארוע נערך באווירה פורימית וחלק מהילדים הגיעו מחופשים.
מקורבי דרעי הביעו סיפוק רב מהחתן הלומד בישיבה הליטאית "מעלות התורה", והגדירו אותו "השפיץ של הישיבה, בחור פצצה, חוץ מללמוד לא יודע שום דבר". בארוע נכח גם הרב שמואל אוייערבך ראש ישיבת "מעלות התורה" ומחשובי הרבנים הליטאים.
דרעי שנשא דברים בארוע אמר: "קצת קשה לומר ברוכים הבאים בכזה מקום, אבל חודש אדר הגיע והשמחות מתחילות בעזרת ה'".

"לא היה לי דבר כזה לפניו"

מקורביו של דרעי אמרו כי הם מקווים שהארוסין של בתו יעודדו את רוחו של המנהיג הכלוא, אשר עבר שבועיים קשים מאז ארועי יד אליהו, בהם התעורר כעסו של הרב עובדיה יוסף על אוהדיו של דרעי שקראו קריאות בוז לאלי ישי ואף ניסו לתקוף אותו פיסית.
נאמני דרעי ספגו את העקיצה הברורה וחסרת התקדים ששלח הרב עובדיה כלפי דרעי בדרשתו במוצאי שבת כשהלל את אלי ישי ואמר "לא היה לי דבר כזה לפניו". הם ספגו גם את מינויו של אלי סוויסה, נאמנו של דרעי, לתפקיד הזוטר ביותר בין שרי ש"ס, שר בלי תיק לענייני ירושלים.
המינוי הזה עוד יוכל להתברר בעתיד כמתנה הגדולה שהעניק אלי ישי לסוויסה. שכן כשר לענייני ירושלים יוכל סוויסה, אם יפעל נכון, לבנות לעצמו תדמית ממלכתית, שתכשיר אותו לתפקיד ראש רשימה אותה יריץ דרעי, אחרי שהרב יגיע לגיל 120 או קודם לכן, אם יקרה הבלתי אפשרי ודרעי יחליט לצאת נגד מנהיגה הרוחני של ש"ס.
אבל המכה הקשה ביותר שאותה התקשו מקורבי דרעי לספוג היא ביטול חוק הבחירה הישירה. "מדינת ישראל החזירה היום את כל ההשקעה שהשקיעה בהרשעתו של דרעי. אם הוא עדיין היה יו"ר ש"ס, אף אחד לא היה מצליח לבטל את הבחירה הישירה", הסביר אחד מהם מיד לאחר ההצבעה בה התברר כי החוק בוטל. דרעי נהג לחזור לומר: "בכל הסכם הכי שטותי, אני מכניס דבר ראשון סעיף ששיטת הבחירות לא תשונה אלא בהסכמת ש"ס".
הנהגת ש"ס הנוכחית, הותשה מהמאבקים הפנימיים ולא השכילה להיאבק על הנכס הכי גדול של ש"ס. אלי ישי עצמו אמר "ש"ס ספגה היום מכה קשה מאוד". אך אחרים ניסו להפחית מעוצמת המכה: ח"כ שלמה בניזרי הגיב במלים: "שטויות, יהיו לנו 12 מנדטים אבל כוח הסחיטה שלנו רק יגדל", ומיד תיקן "כוח המיקוח, כוח המיקוח". דובר ש"ס איציק סודרי הבהיר: "היום, כשהוחזרה השיטה הישנה, נחרץ כי אלי ישי הוא שיקבע מי יהיה ראש הממשלה הבא".
אבל מקורבי דרעי חלמו על יותר מאשר להיות המפלגה שתקבע מי יהיה ראש הממשלה הבא. ביטול חוק הבחירה הישירה גנז את החלום הגדול של נאמני דרעי, להשלים את המהפכה ולהפוך לאחת משתי המפלגות הגדולות בארץ, סיטואציה בהחלט אפשרית בשיטה הקודמת. למתקשים להאמין, כדאי לסור לאולפנו של שמוליק קלדרון, צלם הבית של ש"ס. החומרים בקלטת "אני מאשים" שהביאה 17 מנדטים בבחירות הקודמות, מתגמדים אל מול עוצמת קלטות הווידאו המתעדות את "יום המאסר" של דרעי ומחכות ליום פקודה.

קליינר: "הרב כהנא תלמיד חכם, יהודי טוב"

"הרב כהנא הוא תלמיד חכם, רב, חבר כנסת, יהודי טוב", כך הבהיר השבוע ח"כ מיכאל קליינר ("חרות") מעל בימת הכנסת במסגרת הדיונים שהתקיימו במליאה על הארכת הסדר דחיית הגיוס של בחורי הישיבות.
קליינר הודיע במפתיע, על התנגדותו ל"חוק טל" ואמר: "לאחרונה עשיתי מאמץ לבחון את דעת ההלכה עצמה בנושא גיוס תלמידי חכמים בשעת מלחמה ומצאתי דברי חוכמה רבים ומאירי עניים בנושא זה בספר 'אור הרעיון' שכתב הרב מאיר כהנא הי"ד". בתגובה למחאות שנשמעו מצד חברי כנסת שנכחו במליאה אמר קליינר כי מנהיג תנועת כך לשעבר מאיר כהנא הוא "תלמיד חכם, רב, חבר כנסת, יהודי טוב".
קליינר טען כי רוב בחורי הישיבות אינם עומדים בקריטריון של "תורתם אומנותם" מכיוון שהם יוצאים לחופשות, מאזינים ל"ערוצי הקודש" ומשתתפים בעצרות פוליטיות "באולם הספורט ביד אליהו". האמירה האחרונה עוררה קריאות נזעמות מצד חברי כנסת מש"ס, שחשו כי הביקורת הזו מכוונת אליהם.
עוד בלט בישיבה ח"כ יגאל ביבי מהמפד"ל שנימק את תמיכתו בהמשך דחיית גיוס החרדים בתחזית הבאה: "בעוד עשר שנים אני צופה שרוב צה"ל יהיה חרדי. רבותי, הדתיים והחרדים בעזרת ה' ימשיכו לקיים את מצוות פרו ורבו. אם יהיו השמצות נגד החרדים, נרחיק את היום שבו הם יהיו עיקר הצבא שלנו".

יציאת השבת:

שדר, באחד מערוצי הרדיו הפיראטיים: "מאזינים שואלים איפה החזן דוד ריימונד, לאיפה הוא נעלם, למה אנחנו לא משמיעים אותו? אז מאזינים יקרים, לא לדאוג, הוא נהיה חזן של העיר אנגליה, זה בבריטניה שמה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אי פי
דרעי ובתו הקטנה. חגיגה בין כותלי הכלא
צילום: אי פי
יוסף. שבחים לישי
גלי תיבון
ישי. "לא היה דבר כזה לפניו"
גלי תיבון
מומלצים