שתף קטע נבחר

בשל ליקויים: "אפריקה ישראל" תפצה רוכשים

זוג שרכש דירה בפרויקט תלמי מנשה תבע 120 אלף ש' וזוג שני דרש חצי מיליון ש' בשל ליקויי בנייה. חוו"ד של מומחה הובילה לפיצויים נמוכים בהרבה

בית משפט השלום בתל אביב חייב לאחרונה את חברת הבנייה "אפריקה ישראל מגורים" לשלם כ-220 אלף שקל לשני זוגות שלפני עשר שנים רכשו ממנה דירות בפרויקט, וטענו לליקויי בנייה.

 

כל אחד מהזוגות הגיש תביעה נפרדת. הראשון תבע את החברה ב-2013 וטען כי בדירת המיני פנטהאוז שרכש נמצאו ליקויים רבים וסטיות ממה שסוכם וביקשו פיצויים של 120 אלף שקל עבור תיקון הליקויים, דיור חלופי, ירידת ערך ועוגמת נפש.

 

בני הזוג השני הגיש את התביעה כשנה וחצי לאחר מכן על סכום של חצי מיליון שקל, וגם הם הפנו לליקויים נרחבים בדירתם וביקשו פיצויים על עלויות תיקון, ירידת ערך, דיור חלופי ועוגמת נפש.

אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

בשני המקרים טענה אפריקה ישראל כי הליקויים זניחים יחסית וכי התובעים מנעו ממנה לבצע את התיקונים כמו שצריך. באשר לתביעה הראשונה טענה החברה כי עוד כי כל השינויים בבנייה היו מתואמים ונחתמו הסכמי תוספות.

 

בית המשפט איחד את הדיון בשתי התביעות ומינה מהנדס ושמאי לבחינת הליקויים בדירות. לאחר שהמומחה הגיש חוות דעת שדחתה חלק מהליקויים הנטענים ומצאה שמצב הדירות חמור פחות מזה שהציגו התובעים הם ביקשו שוב ושוב לפסול את חוות דעתו אבל בקשותיהם נדחו.

 

השופט עדי הדר קבע כי לא מצא פגם מהותי בהתנהלות המומחה או סיבה לסטות מחוות דעתו המקצועית על אף שניכר כי מערכת היחסים הקלוקלת ששררה בינו לבין עורכת הדין מטעם התובעים. "סקירת מסקנות המומחה מלמדת על בחינה נטולת פנים ומקצועית של עשרות טענות לליקויים. התובעים קיבלו חלק גדול ממסקנות המומחה כאשר השביעו רצונם. מכאן שעל אף אווירה לא נעימה השוררת לדאבון הלב בין באת כח התובעים ובין המומחה, היא לא חלחלה למסקנות המקצועיות", כתב.

 

בפסק הדין צוין כי התובעים ניסו להטיל על המומחה מורא אבל הוא עשה עבודתו נאמנה ולא היסס לתקן את חוות הדעת כשהיה בכך צורך.

 

על כן, לאחר בחינת הליקויים השונים בדירות בהתאם לחוות הדעת, קבע השופט כי הפיצויים עבור תיקון הליקויים בדירת התובעים הראשונים לרבות עוגמת נפש מסתכמים בכ-26 אלף שקל בלבד כולל הפרשי ריבית והצמדה. לנוכח הפער המשמעותי בין סכום התביעה לבין הפיצוי הסופי והתנהלותם מול המומחה נפסק להם שכר טרחת עו"ד נמוך יחסית של 5,000 שקל וכן החזר שליש מאגרת התביעה.

 

לבני הזוג השני פסק השופט פיצויים של כ-178 אלף שקל עבור ליקויי בנייה, הוצאות ועוגמת נפש כולל הפרשי ריבית והצמדה. טענתם לצורך בדיור חלופי בתקופת התיקונים נדחתה. גם להם נפסק שכר טרחה נמוך יחסית דין של 12 אלף שקל והחזר מחצית האגרה בלבד.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: שרית ינקו
עו"ד דניאל כהן
צילום: שרית ינקו
מומלצים