שתף קטע נבחר

העירייה הגישה כתב אישום נגד... גן עירייה

מפעילי גן בדירה בחיפה הואשמו בעבירות על חוק התכנון והבנייה. בביהמ"ש עלה שמדובר באכיפה בררנית, מה גם שהעירייה הפנתה לשם ילדים

בית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה זיכה לאחרונה נאשמים מעבירות של שימוש במקרקעין בסטייה מתוכנית ומהיתר עקב הפעלת גן ילדים בדירה בבניין. השופטת ג'אדה בסול קבעה כי העירייה לא הגישה את היתר הבנייה המקורי כך שאי אפשר לדעת אילו שימוש מותרים בבניין. מעבר לכך, נקבע כי העירייה נקטה אכיפה בררנית שכן לא העמידה לדין עסקים אחרים שמנוהלים בבניין.

 

ב-2016 הגישה עיריית חיפה כתב אישום נגד החברה שהבניין בבעלותה ונגד הגן ובעליו, בטענה שאסור היה להם להפעיל בדירת הקרקע גן ילדים כיוון שהבניין מיועד למגורים. הנאשמים טענו מנגד כי העירייה לא הציגה היתר בנייה שמלמד על השימושים המותרים בנכס ואף טענו לאכיפה סלקטיבית. לדבריהם, מאז 1950 פועלים בבניין עסקים שונים והעירייה מעולם לא נקטה נגדם הליכים.

 

עוד נטען כי מדובר בגן עירייה – כלומר, גן שהעירייה אישרה לפעילות והפנתה אליו ילדים.

אילוס ילדה עם תיק הולכת ל גן ילדים (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

השופטת ג'אדה בסול קבעה כי העירייה הסתמכה על היתר לשינויים מתקופת המנדט הבריטי שתוכנו לא ברור. את היתר הבנייה המקורי של הבניין היא לא הגישה וגם את תיק הבניין לקח לה זמן לאתר וממילא לא ניתן למצוא בו מידע על השימושים המותרים בבניין.

 

עוד ציינה השופטת כי מסמך של מהנדס העיר מ-1974 שהוגש לתיק מעיד כי באותה תקופה פעלו בנכס מוסך ומכבסה, מה שמפריך על פניו את הטענה שיועד מלכתחילה למגורים. בפועל אין ספק שמזה שנים אין במבנה אפילו דירת מגורים אחת וכולו משמש לעסקים. בנסיבות אלה השופטת קבעה כי העירייה לא הוכיחה ברמה הנדרשת כי הנאשמים ביצעו את העבירות שיוחסו להם.

 

מעבר לכך, גם אם העירייה הייתה מוכיחה כי השימוש בגן סטה מההיתר או מהתוכנית, סברה השופטת שהייתה מזכה את הנאשמים מחמת הגנה מן הצדק. זאת משום שלמרות הפעילות העסקית בבניין, כתב האישום הוגש רק נגד גן הילדים ולא ננקטו הליכים נגד אף אחד אחר.

 

בנוסף, השופטת ציינה כי מעדותו של מנהל במחלקת רישוי העסקים עלה שהעירייה נוהגת לאפשר הפעלת גני ילדים בדירות מגורים רבות ברחבי העיר ואף מפנה לשם את הילדים.

 

כלומר, הוכח שהמדיניות שלה היא שלא לנקוט הליכים פליליים בגין ניהול גני ילדים בדירות מגורים אלא אם מוגשת תלונה על עצם השימוש בדירה כגן. במקרה הנוכחי, נקבע, הוגשה התלונה רק בגין מתקנים בחצר.

 

"על רשויות התכנון לפעול בשוויוניות כלפי כולם", קבעה השופטת. וזיכתה את הנאשמים מהעבירות שיוחסו להם בכתב האישום.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד אנוש וקסמן
מומלצים