שתף קטע נבחר

מגשר חשף מסרונים של הבעל – ויפצה אותו

מכר של האישה, שטיפל בהליך גישור שלא צלח של הזוג, הגיש תצהיר תמיכה בתביעה שהגישה. נקבע שהוא לא פעל בתום לב, וישלם 72 אלף ש'

בית משפט השלום בתל אביב קבע לאחרונה שמגשר שנשכר על ידי בני זוג פעל בחוסר תום לב בכך שחשף מסרונים ששלח לו הבעל. השופטת כוכבה לוי חייבה אותו לפצות את הבעל ב-72 אלף שקל.

 

ב-2011 פרץ סכסוך בין בני הזוג, והאישה, שהכירה את הנתבע מצעירותה, פנתה אליו בבקשה שיגשר ביניהם. הוא הסכים וגבה מקדמה בסך 4,000 שקל ששולמו על ידי הבעל. ההליך לא הסתיים בהסכם גישור, אבל השניים המשיכו לחיות יחד עד שהתגרשו ב-2018.

 

לאחר הפרידה הגישה האישה תביעת נזיקין נגד הבעל. במסגרת התביעה הגיש המגשר תצהיר עדות ראשית לתמיכה בטענות האישה, וצירף פלטי מסרונים שכללו הודעות ששלח הבעל במסגרת הליך הגישור. לטענת הבעל הוא חשף בכך את פרטי המשא ומתן בין הצדדים והציג אותו באופן "בעייתי" בפני בית המשפט.

אילוסטרציה (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: Shutterstock)

הבעל הוסיף כי אף שהתצהיר נפסל בהליך ההוא, המגשר הפר את חובת הסודיות כמו גם את חובת החיסיון החלה על הליכי הגישור.

 

מנגד טען הנתבע כי כלל לא גישר בין התובע לאשתו ולא חלה עליו חובת סודיות. לשיטתו, הוא אמר לבני הזוג שמכיוון שהוא מיודד עם האישה, לא יוכל לשמש כמגשר נייטרלי הוגן. לדבריו, הוא רק נענה לתחינות הבעל להחזיר את אשתו לביתם המשותף והסביר כי התשלום שגבה ממנו לא היה שכר גישור אלא שכר על העבודה הקשה שעשה למענם.

 

אבל השופטת כוכבה לוי קבעה כי גרסתו שקרית והוא אכן שימש כמגשר בין בני הזוג. "מסד הראיות שהוגש לתיק, סותר סתירה בוטה את גירסת ההגנה של הנתבע על פיה ניסה לסייע כביכול , בעיקר לאישה אליה היה מקורב עוד מימים ימימה", כתבה.

 

היא הוסיפה כי על הליך הגישור חלות תקנות המחייבות את המגשר בחובת סודיות חד משמעית. חובה זו הופרה באופן בוטה על ידי המגשר בתצהיר שהגיש לתמיכה בתביעת הנזיקין שהגישה האישה נגד הבעל.

 

בנוסף, נקבע, הנתבע הפר את הסכם הגישור בעל פה שנכרת בין הצדדים, שאחד מתנאיו היסודיים היה חובת שמירת סודיות של הליך הגישור וכל מסמך שנמסר בגדרו.

 

לעניין הנזק כתבה השופטת כי המגשר גרם לבעל מבוכה רבה בפני בית המשפט, תוך חשיפתו באור מאוד ספציפי שאינו בהכרח חיובי והציגה אותו בחולשתו. כמו כן, הוא ניהל את הליך הגישור לא בתום לב ובחר לצדד ולשרת צד אחד בלבד, את האישה.

 

בסכום הפיצוי היא הביאה בחשבון את העובדה שלא מדובר רק בעניינו של הבעל, שכן שמירה על סודיות המידע שמוסר צד לגישור היא אינטרס ציבורי. היא קבעה כי המגשר חשף את המסרונים בכוונה לפגוע בבעל ויש לחייבו בפיצוי מוגבר. היא חייבה אותו בפיצוי של 60 אלף שקל בתוספת הוצאות ושכר טרחת עו"ד בסך 12 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד שי דקס, עו"ד אורון סלמון
  • ב"כ הנתבע: לא צוין
  • עו"ד אורי דון יחייא עוסק בנזיקין
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים