שתף קטע נבחר

נפל מגובה 2 מ' במוסך. הפיצוי: 300 אלף שקל

נהג שהמתין לתיקון עלה הטנדר שלו כדי לטפל במשהו, ועובדי המוסך שלא הבחינו בו הרימו את הרכב לגובה. כשיצא מהטנדר – הוא נפל ונפצע בידו

בית משפט השלום בחיפה קיבל לאחרונה תביעה שהגיש נהג נגד מוסך "פיוז" שנפצע כשנפל ממגבה הידרואלי בגובה שני מטרים. השופט יואב פרידמן קבע שבעלי המוסך התרשל ובעל המכונית יפוצה בכ-300 אלף שקל.

 

התאונה התרחשה בינואר 2014. התובע, שמועסק בחברת גינון וניקיון, סיפר שהסיע טנדר איסוזו של מעסיקו למוסך לשם טיפול בתקלות. בעל המוסך קיבל אותו והפנה אותו לעמוד עם הרכב על מגבה הידרואלי. עובד מוסך בדק אותו ואיתר תקלה והמוסך העביר למעסיקו של הנהג הצעת מחיר לתיקון.

 

הנהג הוסיף כי כשהמתין לאישור המעסיק הוא החליט לנצל את הזמן ולתקן בינתיים צינור של מכשיר ריסוס שהיה על ארגז הרכב. הוא ביקש מבעל המוסך כמה כלי עבודה ואמר לו שהוא ניגש לטנדר.

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

בשלב מסוים הפעיל אחד העובדים את המגבה ההידרואלי והרים את הרכב לגובה שני מטר. הנהג, שהיה על הטנדר, סיפר שהיה מרוכז בתיקון ולא הבחין בכך. כשביקש לרדת מהארגז נפל מגובה. הוא נפגע בידו ונגרם לו קרע בכתף.

 

בעל המוסך הכחיש את התאונה וטען כי הנהג לא ביקש ממנו כלים והוא לא ידע שהוא על הטנדר. הוא הדגיש שהנהג לא הורם עם הטנדר שכן לא ייתכן שהעובדים לא הבחינו בו. לדבריו באותו יום מצא את התובע לפתע על הרצפה כשהוא צועק.

 

הוא הוסיף כי גרסת התובע שלפיה לא הבחין בכך שמרימים אותו באוויר אינה סבירה וכי התובע מנסה לקבל ממנו כספים בגין בעיות רפואיות שאינן קשורות לביקור במוסך.

 

אבל השופט יואב פרידמן קיבל גרסת הנהג. הוא ציין שאכן מנגנון התאונה אינו שגרתי, אולם יש תאונות נדירות, שמתרחשות במנגנון לא שגרתי, ודווקא לכן התרחשו.

 

"כאשר מרוכז אדם בפעולה ספציפית המצריכה ריכוז (במקרה דנן תיקון המרסס), לעתים, כמובן לא תמיד, יחמקו מתודעתו נתונים סביבתיים חשובים, ולכאורה בולטים, למרות שהקלט החושי שלו – מעביר לו אותם ברמה "הטכנית", כתב.

 

השופט הביא כדוגמה את ניסוי "הגורילה הנעלמת" מ-1999 שבמסגרתו התבקשו המשתתפים לספור כמה פעמים מעבירים נערים כדור מאחד לשני ופספסו אדם המחופש לגורילה שחצה את המגרש.

 

עוד נכתב בפסק הדין כי גרסת התובע מתיישבת עם המסמכים הרפואיים שמלמדים על פגיעה טרייה ביום התאונה. הוא ציין כי אילו ביקש התובע לביים תאונה, הוא היה יכול למצוא מנגנון פחות מסובך כמו "החלקה" על כתם שמן.

 

השופט קבע שבעל המוסך התרשל שכן לא היה אמור לאשר לתובע לעלות על ארגז הרכב שנמצא בשטח עבודה ואם כבר אישר, היה עליו לפחות ליידע את העובדים. במקביל, היה על העובדים לוודא ששטח העבודה נקי מאנשים.

 

בהתאם לחוות דעת מומחה בית המשפט קבע השופט שהתובע נותר עם 19% נכות בגין מגבלות בשורש כף היד ובתנועת הכתף. לאחר ניכוי תגמולי ביטוח לאומי חויב המוסך לפצות את התובע ב-245,062 שקל בתוספת שכר טרחת עו"ד בסך 57,345 שקל והוצאות.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמות ב"כ הצדדים לא צוינו בפסק הדין
  • עו"ד ג'ני זיו עוסקת בנזיקין
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד ג'ני זיו
מומלצים