שתף קטע נבחר

גופת השגריר בן אלישר תוטס היום ארצה

מ"מ שר החוץ שלמה בן עמי: מותו בטרם עת הוא אבידה כבדה לשירות הציבורי והדיפלומטי של ישראל

שגריר ישראל בצרפת, אליהו בן אלישר, נפטר בשבת מדום לב. בן אלישר לקה בלבו כששהה בחדר במלון "אטאלה" סמוך לשדירות שאנז-אליזה בפריס. אנשי המלון הזעיקו את שירותי ההצלה, אולם מאמצי ההחיאה לא הועילו. משטרת צרפת ערכה בדיקות בסיומן הכריזה כי מדובר במוות טבעי. גופתו של בן אלישר תוטס היום לישראל.
מ"מ שר החוץ, שלמה בן עמי, אמר כי מותו בטרם עת של שגרירנו בצרפת, אליהו בן אלישר, הוא אבידה כבדה לשירות הציבורי והדיפלומטי של ישראל. "השגריר בן אלישר יצג את ישראל בגאון ובכבוד בשגרירויות הבכירות ביותר בשירות החוץ של ישראל, הוא הניח את היסודות לקשרים הדיפלומטיים עם מצרים, הגדולה שבמדינות ערב, בוושינגטון הוא היה בעמדה החשובה ביותר של מדיניות החוץ של ישראל, בפריז הוא הגן בנחישות ואמונה על עמדותיה של ישראל".
בן עמי אמר כי בן אלישר, בן למשפחה שנספתה בשואה, גילם באישיותו, בדרך חייו ובהופעתו, את מושג ההדר הז'בוטינסקאי, וכי הוא היה ציוני גאה, איש תרבות ועקרונות. "שותפים לדרך וגם יריבים פוליטיים רחשו לו תמיד הערכה עמוקה", אמר.
בן עמי מסר בשמו, בשם ממשלת ישראל ומשרד החוץ, את תנחומיו לרעיתו של אלישר, ניצה ולכל משפחת בן אלישר.
יו"ר הליכוד, אריק שרון, אמר כי "תנועת הליכוד כולה מרכינה ראש ומבכה את מותו של בן אלישר שהיה מנאמניה של ארץ ישראל ועם ישראל, יהי זכרו ברוך".
נשיא המדינה משה קצב הודיע שהוא משתתף באבלה של ניצה בן אלישר ובני המשפחה על פטירתו ללא עת של שגריר ישראל בצרפת אליהו בן אלישר. הנשיא קצב אמר, כי בן אלישר היה אחד מחברי הכנסת הטובים ביותר שהיו לכנסת ישראל. "איבדתי ידיד ורע" אמר הנשיא.
ראש הממשלה אהוד ברק הביע את צערו העמוק על מותו של בן אלישר ואמר שייזכר כשגריר הראשון במצרים שיצק תכנים בשלום המתהווה. הוא הוסיף כי מאז שהגיע בן אלישר כפליט מאירופה, הוא עשה הכל בשרות הציבורי והדיפלומטי למען העם.

בשירות המדינה

בצעירותו עבד אליהו בן אלישר בתור איש מוסד. הוא היה חבר בליכוד מתחילת שנות ה-70, ומונה ב-1977 למנכ"ל משרד ראש הממשלה, בידי ראש הממשלה דאז, מנחם בגין. בתפקיד זה כיהן עד 1980, ולאחר מכן מונה לשגריר הראשון של ישראל בקהיר.
במשך חמש קדנציות היה בן אלישר חבר כנסת מטעם הליכוד - מהכנסת העשירית עד הכנסת ה-14 - ובין היתר כיהן כיו"ר ועדת החוץ והביטחון. בשנת 1996 מינה אותו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשגריר ישראל בוושינגטון, וב-1998 מונה לשגריר בפאריס.
בן אלישר היה מקורב לשר החוץ היוצא, דוד לוי. השבוע החליט ברק להחזירו מצרפת, כדי למנות במקומו את איתן בנצור, שפוטר מתפקידו כמנכ"ל משרד החוץ.


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
אליהו בן אלישר ז"ל
ארכיון ידיעות אחרונות
אריכון ידיעות אחרונות
בן עמי. גם יריבים פוליטיים העריכו אותו
אריכון ידיעות אחרונות
דודו פריד
שרון. תנועת הליכוד מרכינה ראש
דודו פריד
גלי תיבון
הנשיא קצב. איבדתי ידיד ורע
גלי תיבון
מומלצים