שתף קטע נבחר

קדימה איקאה

למחירי הרהיטים הגבוהים בארץ יש רק הסבר אחד: תאוות בצע. איקאה השוודית פותחת סניף בישראל, ועכשיו נוכל סוף-סוף לקנות ספה בפחות מ-5,000 שקל

בידיים רוטטות אספתי השבוע מתיבת הדואר את קטלוג "איקאה" העברי הראשון. אהבתי את מה שראיתי. הקטלוג מדיף ניחוחות מוכרים של משפחתיות, חמימות וחיקויי עץ בוק, שמקפיצים לתודעה ימי חורף של דשדוש ביתי בינות לילדים ולשולחן הזכוכית בסלון (490 שקל) – כל הבורגנות המסודרת שהובטחה לנו עוד בשחר נעורינו, אם רק נהיה טובים.
איקאה – רשת השוודית, עם חנויות בגודל של מדינה קטנה - היא מעצמה בעיקר משום שהיא מצליחה לייצר רהיטים שנראים כמעט כמו, כלומר ממש ליד, כלומר בערך כמו הדגמים הנחשקים של הביטאט, אבל מחומרים הרבה יותר – אבל ממש הרבה יותר – זולים. הרשת הזו מציעה כל כך הרבה ריהוט במחירים כה ידידותיים, עד שישראלים המגיעים לסניפיה ברחבי העולם נוטים לנשק את האדמה בלובי ולרסס את עצמם מיוזמתם בדי.די.טי מרוב דיצה.
כאשר אתה מגיח ממקום כמו ישראל, שבו מוכרח כל פריט המשויך מעצם הגדרתו לקטגוריה "ריהוט" להתחיל ב-5,000 שקל, יש משהו משחרר בגילוי ספות, מיטות, ארונות, מדפים, כורסאות, כלי מטבח, שולחנות עבודה וכדורי בשר שמתחילים בשישה דולר וכמעט לעולם לא גומרים ביותר מ-600.
בישראל איקאה נוחתת, החל מה-3 באפריל, כמו לוויתן עצום העומד לרסק כליל את האקווריום עצמו. הגיע הזמן. אפשר לגייס תחמושת אינסופית של מילים רעות לגבי העדר המקוריות המוחלט של דגמי הרשת, החומרים הזולים, השטאנץ – ועדיין, למקום כמו ישראל, בו שורר שרב ריהוטי מתמשך של שנים, כלומר מערכת משומנת ובלתי שבירה של הפקעות מחירים פרועות, הגזמות ברמה שערורייתית והיעדר מוחלט של רצון טוב כלפי הצרכן, איקאה היא בשורה משמעותית.

איקאה תכבוש את ישראל

בשבועות האחרונים אפשר להריח את אבק השריפה באוויר. מודעות הענק והמבצעים הפתאומיים של רשתות הריהוט המקומיות – ובראשן ביתילי ואיי.די. דיזיין – נוחתים עליכם לכאורה משום מקום. איי.די. דיזיין הודיעה זה עתה על פתיחת רשת-בת זולה וידידותית יותר. כך לפתע. ביתילי מציעה מחירים מקוצצים. לפתע כך. האמת היא, כמובן, אותה אמת ביביאית עתיקת-היומין: הם מ-פ-ח-ד-י-ם. ובצדק, ומן הראוי שיפחדו.
שתי הרשתות האלה – דווקא העממיות יחסית בשוק הריהוט הישראלי – גוזלות כבר שנים מאות ואלפי דולרים תמורת פריטי ריהוט בודדים וטריוויאליים לחלוטין, שמשווקים באיקאה – כמו ביתר העולם – בעשרות ומאות מעטות של דולרים. רשתות ריהוט יקרות יותר בישראל – ובוודאי שכל הבוטיקים לריהוט באזור דרום תל-אביב – מגחכים גם מול תעריפי ביתילי; אצלם ספה לא תעז להתחיל בפחות מ-10 אלפים שקל.
לתעריפי הריהוט הפרועים בישראל מעולם לא נמסרו סיבה או הצדקה להוציא תאוות בצע פשוטה. גם לעובדה כי תעריפי "הביטאט" בישראל גבוהים במאות אחוזים מאלו של סניפי הרשת באירופה תקף אותו הסבר. רצון רע של היבואנים ותו לא. איקאה עומדת לשבור את השוק הזה ולהחזיר אותו לפרופורציות התמחור הסבירות עבור מה שהוא: ריהוט, מהמוצרים הבסיסיים של חיינו.
אתם יכולים להיות בטוחים באלפיים אחוז שאיקאה תכבוש את ישראל בזמן שיא, וכי חודשיים מעכשיו לא תוכלו להיכנס לדירת זוג צעיר בשרון מבלי להיתקל באותם ארון-קוביות, שולחן סלון ומערכת סירים. נשמע מדכא? לאו-דווקא. אחרי ניעור השטיח (והספה, והכורסה, והשולחן) שתערוך הרשת לשוק הריהוט הישראלי, נוכל כולנו להפסיק לקחת משכנתאות על אכלוס הדירה ברהיטים ולהתחיל לשבת על ספותינו סבירות-המחיר ביתר נוחות. קדימה איקאה.


רענן שקד, עורך התרבות ב-ynet


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים