שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חמדת ימים: אפילו בטהובן היה נהנה
  מי שרוצה לבלות כמה ימים של שקט מוזמן ל'גן עדן' של ירוק ומוזיקה ב'חמדת ימים' - זכר למעשה בראשית  איפה אנחנו:

  'חמדת ימים', אחוזה קטנה בשמורת הרי מירון על אחד הרכסים. כביש צר, מתפתל מעלה לראש ההר, בצידי הדרך צמחייה סבוכה שהופכת פראית ובימים אלה פורחת בצבעים עזים. גגות היישוב שפר, שנראים למטה, נעלמים באחד הסיבובים ועכשיו אתם עם הטבע. 'חמדת ימים' טובלת בירוק, בדרום שמורת הטבע הר מירון. ב'לקסיקון לארץ ישראל' של עמנואל הראובני (הוצאת ידיעות אחרונות) מסבירים: "השם 'חמדת ימים' בהוראה שאולה בעקבות הכתוב בתפילת שחרית בשבת: 'חמדת ימים אותו קראת זכר למעשה בראשית'."

  קצת היסטוריה:

  שמו הקודם של המקום 'טירת יעל'. יעל בן דור, רופאה שגרה במקום בתנאים קשים, אבל עם המון אידיאולוגיה. בסוף שנות ה-50 הצטרפו למקום עוד שתי משפחות ובמקום נפתחה 'חווה חקלאית'. חשמל לא היה, אבל מגדל-מים הוקם. בשנת 1967 עלתה למקום משפחת תוויאור ובנתה את ביתה במקום. שתי המשפחות עזבו את המקום, ואחרי זמן גם יעל מכרה את חלקה, וכך נשארו על ההר בני משפחת תוויאור, שחיו במקום בתנאים קשים, והרשויות לא הושיטו להם יד עוזרת.

  קצת מוזיקה:

  בגובה של 770 מ' מעל פני הים, בלב שמורת טבע ירוקה בין הר הילל להר שמאי, נח לו בית בחורש אורנים צפוף. על המבנה המרכזי נבנתה עוד קומה וכך נולד אולם צנוע שמסוגל להכיל כ-80 איש. מסביב מרפסת רחבה, שממנה רואים את הים התיכון, הרי הכרמל, הר תבור, פיסת כחולה של ה'כינרת' ורמת הגולן.
  בני משפחת תוויאור, מתיישבים חרוצים, עוסקים במרץ בטיפוח המקום, אבל בעיקר במוזיקה. האב יצחק הוא פסנתרן ידוע וילדיו הולכים גם הם בדרכי המוזיקה. הקומה העליונה משמשת כאולם קונצרטים קטן, ומדי שבת בשעה 11:30 בדיוק מוגש קונצרט קאמרי לאורחים. לעיתים רק יצחק מנגן ולעיתים מצטרפים בני המשפחה או מוזיקאים אחרים. בהפסקה יכול קהל המאזינים לצאת למרפסת להתכבד בקפה, תה ועוגה טעימה, לצפות בנופים מסביב, ליהנות מהשקט ולחזור בניחותא להקשיב לסיום ה'קונצרט לשבת'.

  מה עוד יש לעשות:

  יש שבילי טיולים לתוך השמורה. אחרי הקונצרט אפשר פשוט ללכת לאיבוד בחורש מסביב. אפשר גם לעלות למגדל המים ושם יש מרפסת רחבה שמשקיפה לנוף, ללגום עוד קפה ולאכול משהו, אפשר סתם לעלות בכביש הצר ולטייל במקום.

  רוצים לישון:

  המקום המבודד מציע גם פתרונות לאלה שרוצים להגיע לסופשבוע מוזיקלי על ההר. במקום יש חמישה מבנים מבודדים של חדרי אירוח, 'צימרים' שנטועים בתוך חורש. מי שרוצה לבלות כמה ימים של שקט מוזמן ל'גן עדן' של ירוק, שבימים אלה מנוקד בפריחה אביבית צבעונית.

  מה קורה במגדל המים:

  200 מ"ר של מרפסת עץ במקום הכי גבוה בהר, ועוד 180 מ"ר של בית קפה יפה, חלונות זכוכית גדולים שצופים אל הנוף. המקום פתוח בימי חמישי, שישי ושבת עד שעות הלילה המאוחרות, הופעות של ג'אז, גיטרה ספרדית, ויולה, מוזיקה אירית קופצנית ועוד. ארוחת בוקר מוגשת על המרפסת לזוגות רומנטיים.

  עם הילדים:

  נחמד לשמוע איתם קונצרט אם תכינו את הרקע המתאים, הסברים על המלחין הנגינה וכו'. במידה שהם יגלו חוסר עניין, אפשר לנטוש בהפסקה ולקנח בטיול בשבילים מסביב.
  טלפון: 04-6989085.

  איך מגיעים:

  כביש מס' 85 מכרמיאל לצומת חנניה, שמאלה לכיוון צפת, כביש מס' 866. נכנסים ליישוב שפר ומיד פונים ימינה וימינה ואתם על הדרך ל'חמדת ימים'. באוטובוס: מחיפה כל מחצית השעה קו 361, טלפנו ל'חמדת ימים' וידאגו להעלות אתכם בתיאום מראש.

  בסביבה:

  מעין פרוד ליד הכניסה לקיבוץ - מסלול מסומן בכחול שמסתיים במושב שפר. אחרי גשם יש סיכוי למים במפלים.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום דובי זכאי
  כביש צר, מתפתל מעלה לראש ההר, בצידי הדרך צמחייה סבוכה שהופכת פראית
  צילום דובי זכאי
  בגובה של 770 מ` מעל פני הים, בלב שמורת טבע ירוקה נח לו בית בחורש אורנים צפוף
  צילום דובי זכאי
  מדי שבת בשעה 11:30 בדיוק מוגש קונצרט קאמרי לאורחים
  צילום דובי זכאי
  צילום דובי זכאי
  מסביב מרפסת רחבה, שממנה רואים את הים התיכון, הרי הכרמל, הר תבור, הכינרת ורמת הגולן
  צילום דובי זכאי
  מומלצים