שתף קטע נבחר

רוכשים בנווה אטי"ב לא יידרשו לוועדת קבלה מורחבת

6 אנשים שקנו מגרשים בהרחבה וצלחו את ועדת היישוב, נדרשו כעבור עשור לעבור ועדה נוספת בשל תיקון לחוק. הם עתרו לבית המשפט – וזכו

בית המשפט לעניינים מנהליים בנצרת קיבל לאחרונה עתירה שהגישו שישה רוכשי מגרשים במושב נווה אטי"ב ברמת הגולן, נגד דרישה של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) והאגודה השיתופית של היישוב לעבור ועדת קבלה מורחבת, אחרי שכבר צלחו את ועדת הקבלה המקומית.

 

ששת העותרים עברו ב-2006 ועדת קבלה מקומית וקיבלו אישור להתחיל בתהליך להקצאת מגרשים בהרחבה של המושב שמתפעל את אתר החרמון. הם חתמו על הסכמים עם האגודה ושילמו את התשלומים הרלוונטיים, אבל גם אחרי יותר מ-14 שנים לא זכו לקבל את המגרשים.

 

לאורך השנים נוהלו בינם לבין המושב הליכים משפטיים שונים. בשלב מסוים נכנסה לתמונה גם רמ"י, שדרשה מהעותרים לעבור ועדת קבלה נוספת ומורחבת, שכוללת - מלבד נציגי היישוב - גם את נציג התנועה שהיישוב משתייך אליה ונציג המועצה האזורית. זאת, בהתאם לתיקון לפקודת האגודות השיתופיות שעבר ב-2011.

ארכיון. נווה אטי"ב (צילום: בן פרידמן) (צילום: בן פרידמן)
ארכיון. נווה אטי"ב(צילום: בן פרידמן)

הרוכשים סירבו לעבור ועדה נוספת, ובתגובה האגודה של המושב הגישה תביעה לביטול ההסכמים, ורשות מקרקעי ישראל סירבה לוותר על דרישתה. בעקבות זאת הגישו הרוכשים את העתירה באמצעות עוה"ד אלון גולדברג ומיכל כהן-סדיקלר, ובמסגרתה ביקשו לקבוע שהם לא חייבים לעבור ועדה נוספת לאחר שעברו בהצלחה ועדת קבלה מקומית לפני שהחוק תוקן.

 

בעתירה הם טענו שהתיקון לחוק לא אמור לחול עליהם בדיעבד, בוודאי לא אחרי שעשו ושילמו כל מה שנדרשו כדי לבנות את בתיהם ביישוב. הם הסבירו שבצל הסכסוך המשפטי שלהם עם המושב הם חוששים לעבור כעת ועדה נוספת.

 

רמ"י, שיוצגה על-ידי פרקליטות מחוז חיפה, התעקשה שהחוק הנוכחי חל על העותרים, בין היתר מפני שהם עירבו אותה בעניינם לראשונה רק ב-2019, אחרי שהחוק תוקן.

 

האגודה, שיוצגה באמצעות עו"ד אייל סודאי, דרשה אף היא להעביר את העותרים ועדה מורחבת. היא הסבירה שהתנהלות העותרים לאורך השנים מעלה חשש ממשי שהם לא באמת מתכוונים להתיישב במקום והמטרה שלהם היא להשתמש במגרשי לצרכים תיירותיים.

 

אבל השופט אברהם אברהם קיבל את העתירה ופסק שהתיקון לחוק לא חל על ששת הרוכשים. נקבע כי התיקון לחוק לא ביטל החלטות קודמות של ועדות קבלה לפניו, ולא נקבע בו כי מי שהתקבל ליישוב טרם פרסומו לא כשיר להיות חבר. במילים אחרות, אם הוועדה המקומית אישרה קליטה של אדם מסוים לפני התיקון המסקנה היא שהוא מתאים להיקלט בו.

 

השופט הוסיף שאין כל קשר בין הפנייה המאוחרת לרמ"י לבין ועדת הקבלה, שהתקיימה שנים לפני שהחוק תוקן. על כן הוא הורה לרמ"י להמשיך את הטיפול בעותרים ללא ועדה נוספת, וחייב אותה ואת המושב לשלם להם הוצאות ושכר טרחת עו"ד של 10,000 שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ העותרים: עו"ד אלון גולדברג , עו"ד מיכל כהן-סדיקלר
  • ב"כ המשיבות: פרקליטות מחוז חיפה (בשם משיבה רמ"י), עו"ד אייל סודאי (בשם המושב)
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בן פרידמן
ארכיון. נווה אטי"ב
צילום: בן פרידמן
מומלצים