שתף קטע נבחר

ח"כ לנדאו: "התנהלות ברק מזכירה משטר פאשיסטי"

בדיון סוער בוועדה לביקורת המדינה בכנסת, תחת הכותרת "חשש לטיהורים ןמינויים פוליטיים במשרדי הממשלה", טען בתגובה נציב שירות המדינה כי למיטב ידיעתו אין טיהורים פוליטיים

על רקע מינויי השרים החדשים, כינס היום (יום ב') יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ עוזי לנדאו (ליכוד), דיון דחוף בנושא: "חשש לטיהורים ומינויים פוליטיים במשרדי הממשלה". את הממשלה ייצג בדיון סגן שר החוץ, נוואף מסלאחה.
הדיון היה סוער, ואפילו על הכותרת שניתנה לו התקשו חברי הוועדה להסכים. ח"כ ענת מאור (מרצ), אמרה לח"כ לנדאו כי הוא "הופך את הוועדה לקרדום פוליטי, משתמש בשפה בסגנון שאין להם מקום בכנסת, ועושה שימוש ציני בסמכותך". בתגובה איים לנדאו להוציא את מאור מהוועדה.
נציב שירות המדינה, שמואל הולנדר, אמר כי למיטב ידיעתו, אין טיהורים פוליטיים בשירות המדינה. "אני לא יודע על אף איש מקצוע שפוטר. יש החלטת ממשלה האומרת כי 11 איש מהמינויים במשרד יהיו מינויים פוליטיים, ולכן רשאי השר האחראי להפסיק את פעולתם. כולם, כל המפוטרים, סיימו את הקדנציה הנוכחית שלהם וחלק גדול מהם עבר את גיל הפרישה. על פניו, אין כאן בעיה". עם זאת, מתח הולנדר ביקורת על הדרך בה התנהלו הפיטורים. "צריך לעשות את הדברים בצורה מכובדת ותרבותית", אומר הולנדר, "אנשים אינם חפצים, יש להתנהג אליהם בכבוד".
יו"ר הוועדה עוזי לנדאו מתח ביקורת חריפה על ראש הממשלה ואמר כי "ממשלה של גנרלים צריכה ללמוד משהו על הרוח הדמוקרטית. אני לא אומר שברק פאשיסט, אך ההתנהלות שלו מזכירה משטרים פאשיסטיים". לנדאו הוסיף כי תפקיד ועדת ביקורת המדינה היא לפקח על הכנסת ועל ראש הממשלה, אך ברק, לדבריו, "מצפצף על נבחרי העם".
יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ רובי ריבלין, מתח ביקורת על העובדה שברק בישר בטלוויזיה על פיטורים, לפני שהודיע למפוטרים עצמם. "ראש הממשלה ממשיך לסבור שאין שום דבר שמגביל אותו כי הוא המלך, והוא שמח יותר מכולנו על הדיון בוועדה הזו, שמוכיחה שאכן הוא מצפצף על כו-לם", אמר ריבלין.
עו"ד צוריה מידד, מהתנועה לאיכות השלטון, אמרה בדיון כי מכיוון שהשרים החדשים הם זמניים, אין זה נכון לבצע פיטורים במשרדיהם. ח"כ משולם נהרי (ש"ס) אמר כי מנסיונו במשרד החינוך, מנכ"לים נשארו ועבדו מתחת לשרים שהשקפתם הפוליטית מנוגדת, לכן במהלכים האחרונים יש טעם לפגם. חילופי דברים חריפים התפתחו כשח"כ מאור אמרה לנהרי שהוא לא יכול לתת דוגמה ממשרד החינוך, כי בזמנו לא היו לו יועצים שם. נהרי לא נשאר חייב ואמר "אתם מיעוט, אין לכם רוב, זריתם פחד ושנאה בעם". ח"כ ריבלין סיכם את הוויכוח במלים: "מה אתם רבים? עוד יומיים ממילא תהיו אתם כולכם בקואליציה יחד".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
ח"כ לנדאו. ברק מצפצף על נבחרי העם
ארכיון ידיעות אחרונות
אתר הכנסת
ח"כ מאור. עושה שימוש ציני בסמכותו
אתר הכנסת
מומלצים