שתף קטע נבחר

גדי טאוב משיב לאנדרה לוי (ולכמה קוראים)

ברצוני להשיב לכמה מטענותיו של אנדרה לוי במאמרו "אשכנזים-מזרחים חלק ב'", וגם לכמה קוראים ששלחו תגובות למאמרי "אשכנזים-מזרחים".

1. אין ספק שישראל נהגה בהתנשאות בעולים המזרחים. אבל הטראומה של העלייה הזאת, לפחות בחלקה, הייתה בלתי נמנעת, ואם נפסיק להיות כל כך מרוכזים בפופיק של עצמנו ונסתכל על חברות הגירה אחרות נגלה שלא המצאנו שום דבר. המעבר מחברה מסורתית למבנה כלכלה מודרני הוא הלם נוראי. למשל זכות ההצבעה לנשים. שוויון האשה ערער בקרב עולים רבים לא רק השקפת עולם אלא גם את מבנה המשפחה, וזה לא דבר קטן. אבל מה האלטרנטיבה?
2. לפני כמה שנים היה בעיתון ירושלמי סיפור על משפחה אתיופית שהאב היה נפח בעל מעמד. בישראל לא היה שימוש לכישוריו, ולכן הוא עבד בתפעול מעלית. מבעל מקצוע מכובד הוא הפך לבעל מקצוע לא נחשב שבקושי מפרנס את משפחתו. יש למישהו ספק כמה זה קשה? אבל מה האלטרנטיבות? אפשר לשקר ולומר לו שנפחות ומחשבים זה רק עניין של העדפה תרבותית. לתת לילדים שלו, כמו שהציע סמי שטרית, בית ספר שישמר את תרבות המוצא במלואה וידגול ב"יחסיות תרבותית" מושלמת. ואפשר לשאול מה לעשות כדי שלילדים שלו תהיה השכלה שבעזרתה יוכלו לרכוש מקצועות נחוצים. זה קשה. זה לא נעים. זה ינתק אותם מהשורשים. אבל זה יוציא אותם ממעגל העוני.
3. אותנטיות תרבותית וזהות אינם מקודשים בעיני. אני לא שותף לשקר שהגזענות של עובדיה יוסף טובה בגלל שהוא נציג אותנטי, והתנגדות לה היא ביטוי ל"התנשאות אשכנזית". אני לא בעד כור היתוך שיביא להאחדה מושלמת, אבל אני כן בעד כור היתוך מינימלי. החברה הישראלית והפוליטיקה הישראלית הן דמוקרטיות. אפילו אם ערכים דמוקרטיים הם - רחמנא ליצלן - מערביים. כן, אני בעד לכפות אותם.
4. החברה הישראלית לא מספיק פלורליסטית. היא דחקה את התרבות המזרחית לשוליים. זה נכון. צריך לתקן את זה. אבל הדרך לתיקון היא לא ש"ס. ש"ס היא מפלגת הפרדה. היא אנטי פלורליסטית, ולכן אני לא שמח בה, אותנטית או לא. היא מנציחה ולא מתקנת את הפערים, והיא מבטיחה לעוד דור של ילדים עוני.
5. אנדרה לוי צודק שרוב מצביעי ש"ס הם לא חרדים. יש הרבה עלבון בבסיס ההצבעה לש"ס. אבל לא כל מצביעי ש"ס מצביעים בגלל העלבון. חלק מצביעים בגלל שש"ס נותנת ארוחות חמות - תפקיד שמוטל בעצם על המדינה. ש"ס היא תוצאה של נטישת מדינת הרווחה. במקום לדבר על זה שאנחנו לא דואגים לעניי ישראל, אנחנו מדברים רק על "גאווה". מי שלא יוכל להאכיל את הילדים שלו לא יהיה גאה.
6. ואחרונה, קוראת בשם דורית וייס בוזגלו, שקראה לי "ימין חברתי". הנה כל האירוניה כולה. האמת היא, כמו שכתב כאן ד"ר דוד אוחנה לא מזמן, שש"ס היא חלק מעלייתו של הימין החברתי. יש לנו את הכנסת הכי רב-תרבותית בעולם הדמוקרטי (למעט אולי הודו). אין דבר יותר נוח לכלכלה קפיטליסטית פרועה מפירוד והתפוררות. משחדים כל סקטור בגרושים, ומורידים את קצבאות הזיקנה והילדים לכולם. ככה עובדות הצעות התקציב שלנו כבר שנים. רב-תרבותיות זה מרשם מושלם לפירוק מדינת הרווחה. וזה בדיוק פשר הברית בין נתניהו לעובדיה יוסף.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים