שתף קטע נבחר

המשטרה תבדוק את מכתבו של דהאמשה לאסד

ח"כ דהאמשה שלח מכתב לנשיא סוריה שבו הביע צער על מותם של החיילים הסורים בתקיפת ישראל. השר לביטחון פנים הורה למשטרה לבדוק האם דהאמשה עבר על החוק

השר לביטחון פנים, עוזי לנדאו, ביקש מהמשטרה לבדוק האם הייתה עבירה פלילית במכתבו של ח"כ עבד אל מאלכ דהאמשה (רע"מ), ששלח בפקס לנשיא סוריה, בשאר אסד, מכתב שבו הוא מגנה את פעולת צה"ל בלבנון ומביע צער על מותם של שלושת החיילים הסורים בהתקפה.
"אני מבקש להעביר ניחומים על הפגיעה הפושעת של ממשלת ישראל, שמהווה הכרזת מלחמה לא רק על הפלסטינים, אלא גם על הסורים", כתב דהאמשה לאסד. דהאמשה טען כי סוריה לא אחראית על פעולות החיזבאללה, וכי התקפת ישראל תחריף את האלימות.
ח"כ צבי הנדל (האיחוד הלאומי), פנה ליו"ר הכנסת בדרישה להדיח את ח"כ דהאמשה מחברות בנשיאות הכנסת: "הכנסת חייבת להקיא מתוכה חברים שללא שום בושה ופחד משמשים בה כגיס חמישי", אמר הנדל.
ואילו ח"כ מוחמד ברקה, יו"ר סיעת חד"ש, שיגר היום מכתב לוועדת פרס נובל לשלום באוסלו, בו הוא מבקש כי הפרס יישלל משר החוץ, שמעון פרס. "חתן פרס נובל לשלום, שנותן גיבוי להפגזות נגד אוכלוסיה אזרחית ולחבלה מתמדת בתהליך השלום, אינו ראוי לפרס", כתב ברכה.
ברכה אמר כי "הרג החיילים הסורים חושף שוב את פניו המכוערות של מחרחר המלחמה שרון". לטענתו, עיתוי ההפגזה אינו מקרי והיא עלולה לגרור את ישראל למלחמה כוללת עם סוריה.
ח"כ טאלב א-סנע אמר כי "שרון ופרס מסממים את שפיות הדעת של האנשים ויוצרים אווירה היסטרית שתוביל למלחמה בכל החזיתות". על ישראל, אומר א-סנע, לפעול לשחרור החטופים הלבנונים הכלואים בישראל ולהחזיר את חוות שבעא, אם ברצונה שייפסקו התקפות החיזבאללה נגדה.

תמיכה מקיר לקיר

מלבד הח"כים העברים, במערכת הפוליטית הייתה תמיכה מקיר אל קיר בהתקפת צה"ל.
מתן וילנאי, השר לתרבות מדע וספורט, אמר כי "חיזבאללה מתח את הגבול וניסה את ישראל, לכן, מתוך ראייה כוללת הבוחנת את כל הסיכויים והסיכונים של ההתקפה, היה בה צורך כדי לאותת לסורים שישראל לא תסכים להתקפות חוזרות ונשנות של החיזבאללה".
השר דני נוה, המקשר במסגרת תפקידו בין הכנסת לממשלה, אמר כי מדובר בפעולה מוצדקת. "ישראל מילאה את חלקה ויישמה את החלטה 425 של האו"ם ולמרות זאת נמשכו ההפרות וההתקפות מצד החיזבאללה", אומר נוה, "ולכן פעולת צה"ל היא ראויה ואני תומך בה".
שר המשפטים לשעבר, יוסי ביילין, אמר כי לו היה חבר בקבינט המדיני-בטחוני, היה מצביע בעד התקיפה. "מאז יציאת צה"ל מלבנון, ישראל מילאה את החלטת האו"ם 425 שחלק ממנה קבע כי צבא לבנון התפרס על הגבול. סוריה מנעה אקטיבית את פריסת צבא לבנון בגבול ולכן היא אחראית לפגיעות החיזבאללה בחודשים האחרונים בכוחותינו. התקיפה היא איתות נחוץ שיבהיר כי המצב הזה בלתי נסבל".
ח"כ רן כהן (מרצ) אמר שלמרות שהתקפת צה"ל בלבנון היתה מוצדקת, לו היה חבר בקבינט היה מצביע נגדה, כי צעד כזה עלול להעלות את רמת האלימות של החיזבאללה.
"הצעד נראה לי מוצדק מבחינת ישראל כי הסורים לא מנעו מהחיזבאללה לפגע בהר דוב, בניגוד למצב לאחר נסיגת צה"ל מלבנון, אולם איני יודע אם צעד מוצדק כזה הוא גם צעד חכם". הבוקר תתכנס מרצ לישיבה בכנסת ותגבש עמדה סיעתית בנושא.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכתב דהאמשה לאסד
דודו פריד
ביילין. הייתי מצביע בעד
דודו פריד
ארכיון ידיעות אחרונות
כהן. התקפה מוצדקת
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים