שתף קטע נבחר

הרב עובדיה הביך את דרעי

אריה דרעי, שיצא אתמול לחופשה מהכלא, שידר ברדיו הפיראטי של ש"ס והעלה לשידור את הרב עובדיה יוסף, כדי שיברך אותו ואת אורי זוהר. אבל הרב עובדיה העדיף להרעיף שבחים של יורשו של דרעי, אלי ישי. "רבי אליהו ישי עשה גדולות והחזיר עטרה ליושנה", הוא אמר

פרק נוסף נרשם אתמול (יום ג') בדפי היחסים המורכבים של הרב עובדיה יוסף ואריה דרעי. הרב עובדיה יוסף עלה לשידור בתוכנית רדיו של אריה דרעי והרעיף ברכות על יורשו, אלי ישי. אריה דרעי יצא אתמול מהכלא לחופשה בת 72 שעות, ולאחר ביקור מרגש בביתו של מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, מיהר לשידור משותף מיוחד של רוב תחנות הרדיו הפיראטיות של ש"ס.
דרעי ניצל את היום הראשון של חופשתו לחידוש התוכנית המשותפת שלו ושל הרב אורי זוהר. בתחילת השידור אמר דרעי כי התוכנית מוקדשת לעילוי נשמתו של אסף הרשקוביץ ז"ל שנרצח בפיגוע הירי ליד עפרה. המטרה המוגדרת של התוכנית היתה רישום ילדים חילוניים לבתי ספר תורניים. על פי דבריו של אורי זוהר הצליחו בשנה שעברה הוא ודרעי לרשום במסגרת תוכנית הרדיו המשותפת שלהם למעלה מעשרת אלפים ילדות וילדים לבתי ספר תורניים.
דרעי וזוהר הפצירו במאזינים "לתת צ'אנס" לחינוך התורני והבטיחו שעל ההורים לא יהיה כל לחץ להקפיד בשמירת מצוות, או לשנות משהו מאורחות חייהם. דרעי לעג לאלו שאומרים כי בתי הספר התורניים "מנציחים את הפרימיטיביות", כלשונו, והעלה לשידור הורים שהעידו כי כשהעבירו את ילדיהם לבתי ספר תורניים, "הם היו זקוקים לשיעורים פרטיים במתמטיקה כדי להדביק את הרמה" ושסיפרו על ילדים שלומדים "בגיל שלוש וחצי מחשבים, כתיבה וקריאה".

"רבי אליהו ישי עשה גדולות"

התוכנית החלה בשעה חמש אחר הצהריים ונמשכה עד לשעות הקטנות של הלילה. קצת אחרי השעה עשר עלה לשידור הרב עובדיה יוסף, על מנת לברך את העוסקים במלאכה, אך הקדיש את רוב ברכותיו ליורשו של אריה דרעי - יו"ר ש"ס, אלי ישי. השידור נפתח בשתיקות ארוכות ולא ברורות של הרב עובדיה יוסף, שהעלו חששות כבדים בקרב רבים מן המאזינים.
אחר כך אמר הרב יוסף דברים שהבהירו כי לדעתו, דרעי השאיר חובות ברשת החינוך של ש"ס, ואלי ישי הוא זה שכיסה אותם. הוא דיבר על כך ש"לפני שנה וחצי היינו מוקפים חובות, למעלה ממאה מיליון מאתיים אלף" והסביר כי "רבי אליהו ישי עשה גדולות והחזיר עטרה ליושנה, והיום כמעט אין לנו חובות".
מקורב לדרעי הגיב על הדברים ואמר: "זה כואב שהם לא מדווחים לרב שאלי ישי צמצם את החובות על ידי זה שמילא את ההוראות של שריד וסגר 38 בתי ספר. זה מצחיק להשוות את אלי ישי לדרעי בדברים האלה, אריה היה גם סוגר את החובות וגם משאיר את בתי הספר פתוחים".
בהמשך השידור התייחס הרב עובדיה לשמועות כי סר חינו של אלי ישי בעיניו של בן זקוניו, הרב משה יוסף, האיש החזק בש"ס, בתקופה "שאחרי דרעי". הרב יוסף אמר: "אני מברך מקרב לב את רבי אליהו ישי שהולך בעקבותיו של ידידנו רבי אריה. בשמי וגם בשם בני, הרב משה יוסף, שאוהב בלב ובנפש את אליהו ישי".

"הגוף אשכנזי - אין דבר"

כשכבר בירך את דרעי, הוסיף הרב עובדיה ומתח ביקורת מרומזת על כך שחלק מהילדים שנרשמו על ידי זוהר ודרעי בשנת הלימודים הקודמת, הופנו לבתי ספר אשכנזים. דרעי סיפר לרב כי האסירים במעשיהו מעיינים כל היום בספריו, והרב הודה לו במלים חמות ("מי, מי עשה את זה אם לא אתה? אני אסיר תודה לכל מעשיך הטובים").
אחר כך ביקש דרעי מהרב שיברך את אורי זוהר. הרב עובדיה בתגובה דיבר על בתי הספר של ש"ס, "ששמה מנגנים את טעמי המקרא של הספרדים, מלמדים אותם מנגינות של הספרדים ורוח ההלכה של הספרדים". הוא אמר לזוהר: "דע לך, רב אורי, הספרדים יש להם 'כוחם יתרה', אתה לא תיעלב בזה, תדע שזו האמת".
זוהר הגיב ואמר: "אני רוצה להיות ספרדי, לא מקבלים אותי", והרב עובדיה ניחם אותו: "אתה יש לך נשמה ספרדית. הגוף אשכנזי - אין דבר".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה. היום כמעט אין חובות
צילום: גלי תיבון
דרעי. שמע ברכות על ישי
צילום: גלי תיבון
מומלצים