שתף קטע נבחר

רבין פילוסוף: "לא אצטרף לממשלה בראשות נתניהו"

בראיון ל-SundayTimes מספרת סגנית שר הביטחון, בתו של יצחק רבין המנוח, על הסיבה לכניסתה לפוליטיקה, על הרגשתה כאשה הראשונה בתפקיד הבטחוני ועל מה חשב אביה בנוגע לפוליטיקה ונשים: "הוא היה שוביניסט"

"נכנסתי לממשלת שרון שהיא ממשלת איחוד לאומי ואני מנסה לשמור על העקרונות שלי. אם אני רוצה להילחם על המורשת של אבי, אני צריכה להיות בעמדה משפיעה. שרון נבחר בבחירות ואני לא יכולה להגיד: עם האנשים האלה אני לא אשתף פעולה. אבל לא אצטרף לממשלה בראשות בנימין נתניהו". כך אומרת סגנית שר הביטחון, דליה רבין פילוסוף, בתו של ראש הממשלה שנרצח, יצחק רבין, בראיון ארוך שהעניקה לעיתונאי הישראלי, עוזי מחניימי, המתפרסם בעיתון The Sunday Times.
"הגיע הזמן לשנות את הדעה הקדומה, לפיה נשים לא יכולות להיות מעורבות בביטחון. אני מודה שיש מבוכה מסוימת בנוכחות שלי במשרד הביטחון, מבוכה שמתחילה להתאדות. אני עוסקת בעניינים השגרתיים ולאט לאט אנשים מתחילים לקבל את זה שאין משמעות למין. אי מנסה להימנע מהגישה של 'מה אני בכלל מבינה?', קיבלתי מבטים כאלה בבית. לאבא שלי היתה גישה שוביניסטית בסיסית, והוא לא אהב שנשים מעורבות בפוליטיקה. בינתיים אני לא מרגישה שבמשרד מתייחסים אלי בהתנשאות". כך אומרת רבין פילוסוף, בנוגע לתחושותיה כאשה הראשונה הממלאה את תפקיד סגנית שר הביטחון.
"בישיבת הקבינט הבטחוני האחרון שהתקיימה בשטחים, הייתי האשה היחידה במקום ואי אפשר להתעלם מכך שאיכשהו מתייחסים אלי כאל קישוט או צעצוע, למרות שכולם מנומסים מאוד", היא אומרת.
בתשובה לשאלה על פרשת תא"ל יצחק יעקב, שנאסר למשך למעלה מחודש באשמת ריגול, והדבר התגלה רק כתוצאה מפרסום ב-Sunday Times, אמרה רבין פילוסוף כי היא מתנגדת למאסר חשאי כזה אולם היא יודעת שהוא מוחזק שבתנאים טובים וכי מכיוון שעלו נגדו חשדות רציניים, היה מקום למאסר. "ביררתי, והוא מקבל את הטיפול הרפואי לו הוא זקוק", אמרה סגנית השר.
כשנשאלה על היחלשות הלכידות הפנימית בחברה הישראלית, אמרה כי "החברה הישראלית עברה שינויים דמוגרפיים, אך אני בטוחה שכאשר יגיע הזמן להגן על המדינה, התנהגות הישראלים תהיה כפי שהיתה בעבר".
על השאלה מדוע נכנסה לפוליטיקה ענתה כי "לפני חמש שנים לא הייתי מעלה את זה על דעתי. אחרי שאבי נרצח, אנחנו במשפחה הרגשנו תסכול וכעס. אחרי הבחירות ב-1999 מצאתי את עצמי הולכת בדרכו הפוליטית. אני עדיין מתקשה להאמין שאני פוליטיקאית".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עוזי קרן
רבין פילוסוף: "רוצה להשפיע"
עוזי קרן
מומלצים