שתף קטע נבחר

אוסאמה בין לאדן: האיש המבוקש בעולם

בין לאדן וארגון הטרור בראשו הוא עומד, הם יעד מודיעיני מספר 1 בכל העולם המערבי. בין לאדן הוא מפיץ מסר המהפיכה האסלאמית. על פי שמועות אחרונות מדובר באדם חולה מאד, ייתכן אפילו גוסס

אוסאמה בין לאדן, בן 43, מיליונר וטרוריסט סעודי, החל את פעילותו בתנועות האיסלאמיות בשנת 1973 וכיום הוא עומד בראש אירגון הטרור "אל-קאידה" המפיץ מסר של מהפיכה איסלאמית אוניברסלית ללא קשר לטריטוריה ומנסה להכות באינטרסים אמריקנים בכל רחבי העולם.
בין לאדן הוא המבוקש מספר 1 בארצות הברית. הוא חשוד, כי אירגונו ביצע את הפיגועים בשגרירויות האמריקניות בקניה וטנזניה, בהם נהרגו 224 בני אדם, בשנת 1998. בינואר השנה נעצרו בירדן 28 אנשים, רובם פלסטינים אזרחי ירדן, שתיכננו לפוצץ ולתקוף מטרות אמריקניות וישראליות, בתוכן תיירים. כל העצורים קשורים לארגון הטרור של בין לאדן. במשפט שנערך להם בירדן נחשפו מסמכים המציגים רשימה של כתובות של בכירים ירדנים, ביניהם שופטים, קציני צבא ומנהלי בנקים וכן שמות של מלונות בהם מתאכסנים תיירים מערביים. צויינה גם כתובתו של המזכיר הראשון של שגרירות ישראל בירדן במלון "עמרה". נתפסו אצלם גם דרכונים מזוייפים של אזרחים אמריקנים.
באמצע מאי השנה האשים נשיא ארצות הברית, ביל קלינטון, לראשונה, את אוסאמה בין לאדן באחריות לתיכנון שורה של פיגועים נגד מטרות בארה"ב בערב המילניום. מספר ימים לפני תחילת השנה הצליחו כוחות ה-FBI לעצור בגבול קנדה מכונית שניסתה להסתנן לתוך ארה"ב כשבמטענה כמות גדולה של חומרי נפץ. הנהג, ממוצא אלג'ירי, נעצר והודה, כי הוא משתייך לארגונו של בין לאדן. על פי החשד ניסו הטרוריסטים לפוצץ מטענים במוקדי הבילוי בהם חגגו את המילניום החדש. קלינטון גילה, כי מזימתו של בין לאדן סוכלה בעזרת שיתוף פעולה מודיעיני עם ירדן.
במרס השנה פורסם, כי גורמי מודיעין ובטחון באוסטרליה מצאו ראיות לכך שקבוצות טרור הקשורות לטרוריסט בין לאדן מתכננות לבצע פיגועים בזמן המשחקים האולימפיים בסידני. ארגונו של בין לאדן גם עומד מאחורי אירגון המחתרת הפיליפינית "אבו סייאף", שחטף 21 בני ערובה, רובם מערביים, לפני כחמישה חודשים.
בין לאדן הוא יעד מודיעיני לרבות מן המדינות המערביות והוא מסתתר כבר כמה שנים בפקיסטאן. הממשל האמריקני הגביר לאחרונה את מאמציו לשכנע את תנועת הטאליבאן השלטת באפגאניסטאן לא להעניק מקלט לבין לאדן ולהסגירו לידי ארה"ב. המודיעין האמריקני עדיין לא הצליח לשים עליו את ידו. במרס השנה פירט ג'ורג' טנט, ראש הסי. איי. אי, את הבעיות שבהם נתקל ארגונו במעקב אחר בין לאדן וארגונו. לדבריו, ארגונו של בין לאדן מפעיל שכירי חרב לביצוע פיגועים, כדי למנוע קישור בין הפיגוע לבין הארגון. הוא ציין עוד, שאנשיו של בין לאדן מאומנים לעשות שימוש בנשק כימי וביולוגי.
בתחילת השנה פורסם, כי ארה"ב נוקטת בשיטות חדשות בניסיון לתפוס את הטרוריסט בין לאדן: היא החלה לפרסם את תמונתו תחת הכותרת "מבוקש"- על קופסאות גפרורים הנמכרות בפקיסטאן.

חש רדוף

באמצע השנה רבו השמועות, כי בין לאדן חש רדוף והוא חשדן ועצבני מאד. עוד פורסם, כי הוא החליף את שומרי ראשו בשלושים שומרי ראש אפגניים ובנגלדשים הנחשבים ליותר נאמנים מבחינה אידיאולוגית. בין לאדן ביצע את ההחלפה לאחר ששניים משומרי ראשו, סורי ועיראקי, נחשדו והודו, לטענת אנשי בין לאדן, שריגלו למען ישראל וארה"ב. בין לאדן חושש לחייו וחושש שמארחיו האפגאנים יעמידו אותו לדין על פעילותו בארצם. האפגאנים מצידם אמרו, שהם רואים בו אורח, וכי לא ישברו את המסורת ויבקשו ממנו לעזוב. כמו כן הם טוענים, שהאמריקנים לא הוכיחו שהוא היה מעורב בפעילות טרור ולכן הוא לא יועמד לדין.
שמועות אחרונות מספרות, כי הטרוריסט הסעודי חולה מאד וכנראה גוסס. העיתון המצרי "אלאהראם" דיווח באפריל השנה, כי בין לאדן מינה לעצמו יורש את איימאן אלזוהארי, אחד ממנהיגי הטרור המצריים הפועלים באירופה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון
בין לאדן. מעצמת טרור
צילום: ארכיון
מומלצים