שתף קטע נבחר

חוק האוסר חנינה לרוצח פוליטי עבר בקריאה טרומית

הכנסת הצביעה בעד הצעת החוק של ח"כ אבשלום וילן האוסרת לקצר את תקופת המאסר לעבריינים שהורשעו ברצח נבחרי ציבור ממניעים פוליטיים. החוק עבר לאחר שסגנית השר דליה רבין שיכנעה את שר המשפטים לשנות את עמדת הממשלה

הכנסת קיבלה היום (ד') בקריאה טרומית את הצעת החוק של ח"כ אבשלום וילן (מרצ) האוסרת מתן חנינה או קיצור תקופת מאסר לעבריינים שהורשעו ברצח נבחר ציבור ממניעים פוליטיים. החוק עבר לאחר שהממשלה, שקודם לכן התנגדה לחוק, שינתה את דעתה.
סגנית שר הביטחון, דליה רבין, התומכת בחוק שמשמעותו אי שחרורו של יגאל עמיר, רוצח אביה, קראה לעבר שר המשפטים מאיר שטרית, כשזה הציג את עמדת הממשלה המתנגדת לחוק: "מספיק להיות יפי נפש, צריך לתמוך בחוק הזה".
דבריה השפיעו על חברי הכנסת ועל שטרית עצמו, שהסכים להגיע לפשרה עם מציע החוק, ח"כ אבשלום וילן, לפיו עד לקריאה הראשונה תימצא פשרה בין הממשלה למציע על ניסוח החוק.
שטרית אמר כי הממשלה מתנגדת לחוק מאחר והוא מפלה בין אסיר לאסיר, "מחר יבואו וידרשו שלא לחון אנסים וסוחרי סמים. ברגע שפתחת פתח אחד קשה מאד לסגור אותו. ממילא הסיכוי שיגאל עמיר יקבל חנינה קלוש, אז אין צורך בחקיקה מיותרת", נימק שר המשפטים את התנגדותו לחוק.
לו נשארה התנגדות הממשלה בעינה צריכה היתה דליה רבין להצביע נגד החוק, בשל המשמעת קואליציונית וכך למעשה היתה מתנגדת לאיסור חנינה ליגאל עמיר.
ח"כ וילן אמר כי "למרות שחלפו חמש שנים מאז רצח רבין ז"ל, חי בקרבנו מיעוט קיצוני המסרב להפנים את הערכים המשותפים לרוב המכריע של האוכלוסיה בישראל. מטרת החוק היא למנוע כל ניסיון לכפות אמונות או השקפות אידיאולוגיות באמצעות אלימות. כשרוצחים אדם פוגעים בקדושת החיים, כשרוצחים ממניעים פוליטיים פוגעים בקדושת החיים וגם רוצחים את הדמוקרטיה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
הממשלה שינתה דעתה. השר שטרית
צילום: שאול גולן
מומלצים