שתף קטע נבחר

המחלוקת על שיטת "פל-קל": בטוח או לא?

יוני אפרתי, מהנדס בניין המכיר את שיטת הבנייה פל-קל, מסביר מהי בדיוק שיטת הבנייה הזו, מה בעייתי בה ולמה יש חברות שעדיין משתמשות בה

מהנדס הבניין יוני אפרתי, שותף בכיר בחברת ניהול הפרויקטים "אפרתי מדפיס", מכיר היטב את שיטת בנייה פל-קל. אפרתי: "מדובר בשיטה לביצוע תקרות. בלי להיכנס ליותר מדי מונחים מקצועיים, מדובר בדרך יעילה לבניית תקרות המתבססת על שילוב בין קסטות פח שעליהן יוצקים בטון בתוך כוסות מיוחדות. למרות שלכאורה מדובר בדרך ביצוע שאפשר להוכיח שעומדת בתקן הקבוע בחוק, בהחלט מדובר בשיטה בעייתית".

מה כל כך בעייתי בשיטה?

"החשיבות והקריטיות של הדיוק. בניגוד לשיטות בנייה אחרות, אם לא מדייקים במאה אחוז בשיטה זו, התקרה הופכת למסוכנת ביותר. אפילו תזוזה קטנטנה בזמן יציקת הבטון, שעשויה להזיז את אחת מקסטות הפח, הופכת מיידית את התקרה לסכנת נפשות. זאת, בניגוד לשיטות אחרות בהן אי דיוקים קטנים אולי גורעים מרמת הבנייה אך בהחלט לא הופכים את התקרה לסכנה ממשית".

אז מדוע בכל זאת משתמשים בה?

"מפני שמדובר בשיטה מהירה וזולה יחסית".

האם לדעתך יש לאסור להשתמש בשיטה?

"לפי מיטב ידיעתי, יש חברה אחת שמפיצה את השיטה הזו בארץ וגם מוכרת את החומרים לביצועה. אני אישית מעולם לא עשיתי שימוש בשיטה וגם לא מכיר בעלי מקצוע רציניים שעושים בה שימוש. כולם יודעים שמדובר בעניין מסוכן. מהבחינה החוקית יש כאן תקן. אני יודע שאם עומדים בתנאים מסוימים מאוד, אז גם בפל-קל אפשר לצקת תקרה שעומדת בתקן, אבל כל בעל מקצוע שמבין עניין יודע שמדובר בסכנה".

האם בעולם הרחב משתמשים בשיטה?

"לא שאני יודע".

האם לפי חוק אפשר בכלל להפוך אולם שנבנה לצורכי תעשיה לאולם אירועים?

"חד משמעית לא. באופן חוקי מדובר בתקינה שונה לחלוטין. העומסים בהם צריכות לעמוד תקרות של אולמות תעשיה ואולמות אירועים שונים לחלוטין. מדובר בפער שבין כ-400 ק"ג למטר במבנה תעשיה לכ-2,000 ק"ג למטר באולם אירועים, למרות שלא חייבים ללכת לחוק ולתקינה בכדי להבין שכש-500 איש ואשה רוקדים על תקרה, זה קצת שונה מתקרה שעומדים עליה כמה רהיטים".

האם נתקלת בעבר במסגרת עבודתך באסונות או תאונות שנגרמו עקב בנייה בשיטת הפל-קל?

"כן. ב-94' קרסה תקרה בזמן בניית מבנה באשקלון שנבנתה בשיטה. זכור לי שמהנדסי הטכניון בחיפה שבדקו את הנושא לעומק המליצו אז חד משמעית שלא לעשות שימוש בשיטה וקבעו שהיא מסוכנת".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
ההריסות באולמי ורסאי
צילום איי פי
מומלצים