שתף קטע נבחר

לוויית חוסייני: אלפי דגלי פלסטין בירושלים

לווייתו של פייסל חוסייני הפכה למפגן ראשון מסוגו של הרשות הפלסטינית בירושלים: מאות מכוניות ואלפי פלסטינים עברו בכביש מספר אחת בירושלים, כאשר התושבים היהודים מתבוננים בהם מעברי הכביש. הצועדים הניפו דגלי פלסטין, וחלקם קראו בעברית: "ירושלים שלנו". אנשי כוח 17 השתתפו באבטחת מסע הלוויה - בפעם הראשונה שבה פעלו בתוך ירושלים. ערפאת אמר בטקס ברמאללה כי "הפלסטינים ימשיכו את מאבקו של חוסייני לשחרור ירושלים"

מסע הלוויה של פייסל חוסייני הביא עמו מחזה שכמוהו לא נראה עוד בירושלים: תהלוכה של מאות מכוניות פלסטיניות ואלפי צועדים עברה אחר הצהריים (ו') לאורך כביש מספר אחת - אחד מעורקי התחבורה הראשיים של העיר, שנחסם לתנועה - מהגבעה הצרפתית לכיוון מרכז העיר. משני עברי הכביש עמדו תושבים יהודים והתבוננו בהשתאות בפלסטינים, שהניפו דגלי פלסטין, דגלי פתח ודגלים שחורים, וקראו "אללה אכבר". חלק מהצועדים הפלסטינים התגרו בתושבים היהודים וקראו לעברם בעברית: "ירושלים שלנו" ו"אנחנו נכנסים לירושלים".
את השיירה ליוו אנשי ביטחון פלסטיניים, בלבוש אזרחי. גורם ביטחוני פלסטיני בכיר אמר ל-ynet כי את כל מסע הלוויה של פייסל חוסייני בתוך ירושלים, באוריינט האוס, בעיר העתיקה ובמסגד אל-אקצה אבטחו אנשי כוח 17, המשטר הנשיאותי של יאסר ערפאת. עד כה היה ידוע שמספר מנגנוני ביטחון פלסטינים, במיוחד אנשיו של ג'יבריל רג'וב פעילים בעיר, אולם זוהי ככל הנראה הפעם הראשונה שבה אנשי כוח 17 לקחו חלק פעיל בפעילות בתוך ירושלים.
מאות שוטרים וחיילים ישראלים ליוו את התהלוכה, אולם הקפידו לשמור על מרחק. שלא לציטוט ציינו בכירים פלסטיניים בהערכה את העובדה שישראל אפשרה לתהלוכה להתנהל ללא הפרעות. בלשכתו של השר לביטחון פנים, עוזי לנדאו, אמרו כי "הלוויה הזו הייתה תקועה לו כמו עצם בגרון, אבל הוא קיבל הוראה ישירה מלשכתו של שרון לאפשר לה לעבור. הוא לא מאושר מזה".

ערפאת: נמשיך את מאבקו של חוסייני לשחרור ירושלים

עוד בראשיתו, בעיר רמאללה, נשא מסע הלוויה של חוסייני אופי של מפגן המסמל את המאבק הפלסטיני על ירושלים. יו"ר הרשות, יאסר ערפאת, קיבל את פניו של ארון הקבורה, שהובא במסוק מעמאן, בטקס רשמי שנערך במפקדתו, בהשתתפות בכירי הרשות ונציגי מדינות זרות. "פייסל חוסייני לחם על ירושלים", אמר ערפאת בהספד שנשא, "והפלסטינים ימשיכו את מאבקו לשחרור העיר".
ערפאת נפרד מהארון ברמאללה, ולא הצטרף למסע הלוויה, שיצא בדרך לירושלים. במחסום צה"ל בקלנדיה פרצו עימותים בין כוחות צה"ל לבין כמה ממלווי הארון, לאחר שאלה לא קיבלו אישור כניסה לתחומי ישראל. לבסוף אפשרו כוחות הביטחון הישראלים לפלסטינים לעבור.
מרמאללה הגיעה התהלוכה לביתו של חוסייני בשכונת שועפאת. משם, דרך צומת הגבעה הצרפתית, היא נכנסה לכביש מספר אחת, והחלה לצעוד לאורכו עד לאוריינט האוס. בין קהל המכובדים שהקיפו את הארון באוריינט האוס ניתן היה לראות, בין היתר, את נביל שעת', אבו עלא וסאיב עריקאת - וגם את חברי הכנסת הערבים, וביניהם ח"כ אחמד טיבי, ח"כ האשם מחאמיד, ח"כ עיסאם מחול וח"כ מוחמד ברכה. גם פעיל השלום הישראלי אורי אבנרי וח"כ יוסי כץ מהעבודה היו בין המשתתפים באירוע.
מהאוריינט האוס יצא מסע הלוויה ועבר מול משרד המשפטים ובית המשפט המחוזי ברחוב סלאח א-דין, בדרכו להר הבית. בשעה שהתהלוכה עברה בעיר העתיקה, אירעו מספר אירועים אלימים: פלסטינים ניסו לפרוץ לבית שבבעלותו של אריאל שרון ברובע המוסלמי, הציתו חנות של יהודי ברחוב הגיא בעיר העתיקה, ויידו אבנים לעבר רחבת הכותל המערבי.
מלבד האירועים האלה, עברה התהלוכה ברחובות ירושלים בשקט. בהר הבית נישאו הספדים של בכירי הרשות הפלסטינית ושל אנשי הואקף המוסלמי. חוסייני הובא למנוחות בחלקת הקבר של משפחתו.

בג"ץ דחה העתירות נגד קבורת חוסייני בהר הבית

בעוד מסע הלוויה נמצא בעיצומו, דחה בג"ץ על הסף שתי עתירות שהוגשו נגד קבורת חוסייני בהר הבית.
את העתירות הגישו תנועת נאמני הר הבית ופעיל תנועת כך לשעבר, נועם פדרמן, שטענו כי "מאז 1967 לא נקבר איש בהר, וקבורתו של חוסייני שוברת את הסטטוס קוו ופוגעת בקודשי ישראל".
בתגובת הפרקליטות נאמר כי הטענות העובדתיות והמשפטיות בעתירות אינן מבוססות. הפרקליטות מסרה כי חוסייני ייקבר בקבר אביו בחדר המשמש כבית קבורה, אשר הכניסה אליו נמצאת בתוך מתחם הר הבית, אך הקבר עצמו נמצא מחוץ להר.
עוד נטען, כי הקבורה אושרה על ידי הדרג המדיני ומהלך ההלוויה תואם עם המשטרה ועמדת מפקד מחוז ירושלים הינה שכל שינוי כעת, עלול לגרום להפרת הסדר הציבורי.
השופטים אהרון ברק, דליה דורנר ואליהו מצא קבעו שהעתירות הוגשו באיחור, לאחר שמסע ההלוויה יצא לדרכו, ולא קיימו דיון לגופו של עניין.

בהכנת הידיעה השתתפה גם לינוי בר גפן.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זיו קורן
חוסייני. קבורה בהר הבית
זיו קורן
צילום איי פי
ארונו של חוסייני בעמאן
צילום איי פי
צילום איי פי
ערפאת משתטח על הארון ברמאללה
צילום איי פי
צילום איי פי
ארונו של חוסייני ברמאללה
צילום איי פי
מומלצים