שתף קטע נבחר

התפרעויות קשות סביב מסגד חסן בק ו"אבולעפיה"

המסגד, הנמצא סמוך לדולפינריום שבו אירע הפיגוע, הפך למטרת זעמם של מאות מפגינים יהודים שניסו לפרוץ פנימה והתעמתו עם כוחות המשטרה והמוסלמים. גם המאפיה הפופולרית ברחוב הטיילת הפכה למטרה. רחוב יפת והטיילת נסגרו לתנועה למשך כמה שעות. אחד המתפרעים: "זאת התחלה של מאבק ציבורי, לאנשים אין יותר כוח לסבול"

יממה לאחר הפיגוע הקשה בדולפינריום הפכה יפו לזירת קרב: במהלך כל השבת היו התפרעויות קשות סביב מסגד חסן בק, הנמצא ממול לדולפינריום בתל אביב, שבו אירע הפיגוע הקשה ומאות צעירים יהודים יידו אבנים לעבר המתפללים במקום. המשטרה חוששת כי ההתפרעויות יתחדשו היום.
בסך הכל נפצעו 62 בני אדם במצב קל. 27 פצועים, מהם חמישה שוטרים, הועברו לבתי חולים. המשטרה עצרה 37 מפגינים, אחד מהם, בן 51, נעצר כשברשותו שני בקבוקי תבערה.
ההתגודדות וזריקת האבנים נפסקו לקראת ערב, לאחר שהמשטרה הפרידה תוך שימוש בכוח רב בין המתפרעים לבין המסגד וחצצה ביניהם בעזרת גדרות. רבים מהמתפרעים היכו את השוטרים. מפגינים מתפללים שהיו בתוך המסגד חולצו על ידי המשטרה בזינזאנה ונלקחו לחקירה.
כוחות גדולים של משטרה ומשמר הגבול הרחיקו במהלך היום את מאות המתפרעים הזועמים שהשליכו אבנים וניסו להסתער פנימה תוך קריאות "מוות לערבים" - בעזרת גדרות. ההתפרעויות נמשכו שעות ארוכות בטרם הפעילה המשטרה כוח של ממש.
לקראת ערב המתפרעים הציתו רכב ששייך, ככל הנראה, לערבי מהמסגד, לא הרחק ממקום הפיגוע. למקום הגיע צוות של מכבי האש. הרכב נפגע, קודם לכן, מלבנים שהושלכו.
במהלך המהומות, ניסה אחד מהמתפללים המוסלמים להימלט במכוניתו, ופגע באורח קל במספר מפגינים. המואזינים במסגדים ביפו קראו מהמסגדים לתושבי יפו הערבים להגיע למסגד חסן בק כדי להגן עליו מ"תקיפות היהודים".
מאוחר יותר, החלו מספר מוסלמים במסגד להשליך אבנים לעבר המפגינים היהודים, תוך סימון "וי" לעברם. המפגינים ניסו שוב להתפרץ לעבר המסגד, אולם אנשי המשטרה בלמו אותם, גם בעזרת פרשים ואלות.
טיילת הרברט סמואל נסגרה לתנועה בעקבות ההפגנות הקשות למשך מספר שעות. עשרות יהודים שברו את חזית מאפיית "אבולעפיה" בטיילת וגרמו לנזק רב במקום (ראיון עם חמיס אבולעפיה - בקישורים מימין). מהמשטרה נמסר כי גם רחוב יפת ביפו נסגר לתנועה למשך מספר שעות זאת בשל יידוי אבנים במקום. שלושה כלי רכב ניזוקו ושלושה פצועים פונו לבית החולים "וולפסון".
בתקריות נוספות: משטרת תל אביב עצרה הלילה שלושה בני אדם במהלך פיזור התפרעות ברחוב האצ"ל בשכונת התקווה. כמה מאות בני אדם התגודדו בטיילת של בת-ים ובכיכר המצבה בעיר ושלושה מהם נעצרו. בירושלים: שני כלי רכב נפגעו מאבנים שיידו בכביש מספר 1 סמוך למלון עץ הזית סמוך למזרח ירושלים. נהגת ערביה נפגעה קל, אך לא נזקקה לטיפול רפואי. ברכב אחר נפגעה נוסעת יהודיה קל ולא נזקקה לטיפול רפואי.

המתפרעים: "זה עוד כלום"

בין מאות האנשים שהגיעו לחסן בק היה גם מוטי חדד, בן 57, שגר באזור. "כל העניין פה הוא לא ספונטני, לא בכוונה תחילה על מה שקרה אתמול. זה מפתיע אותי לטובה ולדעתי זה כלום, יהיה הרבה יותר גרוע. זאת התחלה של מאבק ציבורי, לאנשים אין יותר כוח לסבול. אם לא נקום אנחנו בעצמנו, חבל על הזמן. צריכים להפסיק להיות פראיירים ולהמשיך להיאבק. ציפינו שיבוא שרון ויפחיד את הערבים, אבל בינתיים נהיה יותר גרוע מתקופת ברק, הם פשוט לא עושים חשבון". חדד ציין לטובה את התנהגות השוטרים, "כל הכבוד למשטרה, היא התנהגה באיפוק ונזהרה לא להחמיר את המצב".
אלירן, 23, מרמת גן, הסתובב ללא חולצה ועזר באקטיביות לזריקות האבנים. "הייתי אמור להיות פה אתמול אבל החבר לא התעורר וזה התעכב. בחצות כשפתחתי טלוויזיה ראיתי שהיה פיגוע. כבר אין כוח, כל יום יש 5 או 10 הרוגים. אני לא רוצה לקום מחר ולדעת שדוד שלי מת או מישהו מהמשפחה נפצע מהפעולות האלה. בשניה אחת לוקחים לנו את החיים, ואני צעיר מידי בשביל זה. מפה הולך להיות יותר גרוע. פשוט נמאס לי. אכלנו מכות אבל נגמר הסיפור". ביחס לעובדה שלמתפללים במסגד אין קשר לפיגוע הוא אמר: "לך תדע אם המחבל לא ישן פה והלך לשם, ובטח גם קיבל מהם ברכה לדרך".
אחד מהישראלים האחרים שהתפרעו התלונן על התנהגות המשטרה. "פה הם זורקים עלינו אבנים מהמסגד והמשטרה לא עושה להם כלום, אבל לנו מרביצים עם אלות, לא חוסכים במכות".
אחד המפגינים, פיליפ, סיפר כי הוא נמצא במקום מ-12:00. "ואז התחילו לפרק את השיש של מלון דוד אינטרקונטיננטל, ואחר כך שברו אותו כדי שיהיו לנו אבנים לזרוק. המשטרה לא הצליחה להשתלט למרות שעכשיו הם עושים פוזות כאלה, בעצם רק עכשיו הם התעוררו. אני בטוח שאם זה היה הפוך הם היו משתמשים בגז מדמיע, אבל השוטרים ממש תמכו בנו, ונתנו לנו לעשות את העבודה בשקט. היה תכנון להיכנס למסגד ולשרוף אותו מבפנים, ואפילו ניסו לזרוק בקבוק תבערה אבל לא הצליחו. לדעתי הם היו צריכים להוציא את הערבים קודם ולא לחכות שלוש שעות, זה היה מונע חלק מהבלגן".
ומפגין אחר, שימי, הוסיף: "היה פה פטריוטיזם של הזדהות, היה פה את כל העם מכל השכבות, וזו היתה נקודה מעניינת. השוטרים סך הכל התייחסו מאוד בסדר".

תגובות פוליטיות

שר התקשורת ראובן ריבלין אומר כי הפורעים בחסן בק "מחללים במעשיהם את שמם של קורבנות הפיגוע ומוציאים את דיבתה של ישראל רעה". לדברי השר ריבלין, ההפגנה והאבנים הן ונדליזם לשמו שאינו נותן דבר לעם ישראל.
ח"כ עיסאם מח'ול מאשים את משטרת תל-אביב בהימנעות מכוונת מעצירת הפרובוקציה מול מסגד חסן בק ביפו. "ערביי יפו לא יהיו שק חבטות לכל פאשיסט ויעד לפוגרומים, גם בצילו של פיגוע נפשע באזרחים חפים מפשע".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 2
המהומות סביב חסן בק
צילום ערוץ 2
צילום ערוץ 2
אזור המהומות
צילום ערוץ 2
צילום ערוץ 2
איזור הקרבות
צילום ערוץ 2
מומלצים