שתף קטע נבחר

טימותי מקווי הוצא להורג בזריקה קטלנית

מקווי, שגרם למותם של 168 בני אדם בפיצוץ הבניין באוקלהומה, הוצא להורג במתקן הכליאה באינדיאנה, לעיניהם של כמה מאות מקורבנות הפיצוץ, שצפו באירוע במעגל סגור. לדברי מנהל הכלא, הוא שיתף פעולה ומסר הודעה כתובה, שבה ציטט ממלותיו של שיר: "אני הוא האדון לגורלי, אני הקפטיין של נשמתי"

טימותי מקווי, שביצע את פיגוע הטרור החמור ביותר שנעשה אי-פעם על אדמת ארה"ב והרג 168 בני אדם בפיצוץ בניין באוקלוהומה, הוצא להורג בשעה 15:14 (שעון ישראל) בזריקה קטלנית במתקן הכליאה הפדרלי באינדיאנה.
מנהל הכלא מסר כי מקווי שיתף פעולה לכל אורך הליך ההוצאה להורג. מקווי בחר שלא לומר את מלותיו האחרונות, אלא מסר הודעה כתובה, שבה ציטט ממלות פואמה: "אני הוא האדון לגורלי, אני הקפטן של נשמתי".
עדי ראייה שצפו בהוצאה להורג סיפרו כי מקווי הרים את ראשו והביט בעיניהם, ואז החל הרעל שהוזרק לגופו לפעול.
לדברי מנהל הכלא, ההוצאה להורג פעלה כמתוכנן, למעט תקלה קלה בשידור הטלוויזיה במעגל סגור לאוקלהומה סיטי, שגרמה לעיכוב בהוצאה להורג.
מקווי הוצא להורג לפי כללי טקס נוקשים, שנקבעו מראש. לפי פרוטוקול ההוצאה להורג, מקווי הופשט ונערך עליו חיפוש. הוא הולבש בחולצה, במכנסי חאקי ובנעליים קלות, והובל לתא ההוצאה להורג, שם נקשר ברצועות.
בשלב זה הוסרו הווילונות שמפרידים בין תא ההוצאה להורג לבין החדר שבו ישבו כ-30 עדים להוצאה להורג. עוד כ-300 מקורבנות פיצוץ הבניין באוקלהומה ובני משפחותיהם של ההרוגים בפיצוץ צפו בתהליך בטלוויזיה במעגל סגור.
מנהל הכלא שאל את מקווי אם יש לו משאלה אחרונה. לאחר מכן קרא הצהרה רשמית, שמסתיימת במלים: "אנו מוכנים".
נשיא ארצות הברית ג'ורג בוש אמר הערב כי "מקווי פגש את הגורל שבחר לעצמו לפני שש שנים. על פי חוקי מדינתנו הנושא סגור". קתלין טריינור, שניצלה בפיגוע אך איבדה בו את בתה, אמרה לסי.אן.אן לאחר שצפתה בהוצאה להורג כי: "זוהי נקודת ציון עבודי, השלמתו של הצדק, וז הדבר החשוב עבורי". לדברי ניצול אחר, לארי וישר, מקווי הביט למצלמות בעת שקיבל את הזריקה, "ולא נראה כמתחרט".

השעות האחרונות

את שעותיו האחרונות בילה מקווי בהנאות הפשוטות של החיים בארה"ב: צפייה בטלוויזיה, שינה ואכילת גלידה. את הגלידה - ליטר בטעם מנטה עם שוקולד-צ'יפס - הוא ביקש כסעודה האחרונה. מקווי נפגש עם עורכי דינו ועם מנהל הכלא, כדי לדון בפרטי הוצאתו להורג.
ההוצאה להורג לא שודרה ברשתות הטלוויזיה, אולם רשתות הטלוויזיה עקבו מרחוק אחרי ההליך, ורשת ה-cnn בישרה לפני ההוצאה להורג: "האומה ממתינה למות המפציץ".

ההתנצלות: "אני מצטער שאנשים אלה איבדו את חייהם"

מקווי הורשע בכך שב-19 באפריל 1995 הניח מטען חבלה רב עוצמה בבניין פדרלי באוקלוהומה סיטי, שהתפוצץ וגרם למותם של 168 בני אדם.
בכמה מכתבים שפורסמו אתמול בעיתון "באפלו ניוז", מקווי מגן על הפיגוע שביצע באומרו "שזו טקטיקה לגיטימית, בפעולת מלחמה נגד ממשל פדרלי שתלטני". עם זאת, מקווי הביע צער מסוים על הקורבנות. "אני מצטער שאנשים אלה איבדו את חייהם, אבל ככה זה. הקורבן האנושי הוא בלתי נמנע".
מקווי התייחס במכתבים גם לתיאוריית קונספירציה שליוותה את המעשה. "לבעלי תיאוריות הקונספירציה, הראו לי היכן הייתי זקוק לאדם נוסף בביצוע המעשה. במימון? בתכנון? הראו לי היכן הייתי זקוק למר X מסתורי", כתב.
מקווי החליט לאחרונה לא להגיש יותר ערעורים או בקשות לדחייה בעונש המוות. "לטים היה מאבק פנימי בכל הקשור לאופן שבו יסתיים המשפט שלו. הוא חש לאורך כל הדרך שהוא יוצא להורג, והוא התנדנד בין ההיאחזות בחיים לבין הוויתור עליהם פעמים רבות בחודשים האחרונים", אמר עורך דינו, ריצ'רד באר.
מקווי הוא האסיר הפדרלי הראשון שמוצא להורג מאז 1963, והראשון שהומת באמצעות זריקה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
תא ההוצאה להורג. הנידון למוות נקשר ברצועות
צילום איי פי
מקווי. לא הייתי זקוק לאדם מיסתורי נוסף
צילום איי פי
ניצולי הפיגוע שצפו בהוצאה להורג
צילום איי פי
מומלצים