שתף קטע נבחר

הצעת חוק בנושא חופש הדת עברה בקריאה טרומית

החוק אוסר אפליה על רקע דתי, מתיר נישואים אזרחיים, מעניק חופש לבחור זרם חינוך ומאפשר לכל אדם לבחור את אופן הקבורה בו הוא מעוניין. את הצעת החוק הגישה חברת הכנסת נעמי חזן

ועדת החוקה של הכנסת דנה היום (ג') בהצעת חוק מהפכנית של ח"כ נעמי חזן ממר"צ, העוסקת בחופש דת ומניעת כפייה דתית. זוהי הצעת החוק הראשונה בתולדות הכנסת בנושא זה, אשר הצליחה לעבור בקריאה טרומית. הליך העבודה על הצעת החוק בוועדת החוקה לקראת הקריאות הבאות עתיד להימשך זמן רב, בשל רגישות הנושא, וההערכות הן כי בסופו של דבר, החוק יפול, כמו קודמיו.
החוק אוסר אפליה על רקע דתי, מתיר נישואים אזרחיים, מעניק חופש לבחירת זרם החינוך שאדם רוצה בו, ונותן לכל אדם חירות לבחור את אופן הקבורה שלו. לדברי ח"כ חזן, החוק הזה משרת גם את האוכלוסייה החרדית והמסורתית, מאחר שהוא מסדיר את אחריות הממשלה על הדת, ומחייב אותה בתקצובה.
בוועדת החוקה התקיים ויכוח האם מדובר בחוק שמשמעותו היא, למעשה, הפרדת הדת מהמדינה. פרופ' קלוד קליין טען שאין מדובר בהפרדה גמורה, "כי מוצע לממן דתות מסוימות". לעומתו, טען ח"כ שטייניץ שכן מדובר בהפרדה מוחלטת. בדבריו התייחס שטייניץ לסעיף בחוק, שקובע כי שיקולי דת לא יובילו לחקיקת חוקים אלא במקרים מסוימים: "מדובר בחוק שיוצר אפרטהייד למחזיקי הדת. החוק אומר שאין לחוקק חקיקה שנובעת מאידיאולוגיה דתית. התוצאה תהיה שאפשר יהיה לחוקק חוק מנוחה מטעמים סוציאליים, אבל אי אפשר לחוקק אותו חוק מטעמים דתיים. המשמעות היא שהאידיאולוגיה הדתית נמוכה ונחותה".
יו"ר הוועדה, ח"כ פינס, אמר כי סיכויו של החוק לעבור כמו שהוא קלוים והציע לח"כ חזן לשנות אותו מחוק יסוד, כפי שהוא מוצע כעת, לחוק רגיל.


 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חזן. ההערכות הן כי החוק יפול כמו קודמיו
מומלצים