שתף קטע נבחר

פיני גרשון: "השחורים הם כמו עבדים"

פרסום ראשון ובלעדי: מאמן מכבי ת"א הוזמן לפני מספר חודשים להרצות בפני פורום ניהולי בכיר . במהלך ההרצאה שטח המאמן את משנתו על שחקנים שחומי עור: "יש שחור ויש מוקה. המוקה הם יותר חכמים, השחורים הם באמת טמבלים", על השחקנים: "הם כמו ילדים בכיתה ג'", ועל הגורם שהביא לפרישתו של שפר: "הוא לא היה מסוגל לעמוד בלחץ". מספר שעות לאחר פרסום הידיעה התנצל גרשון על דבריו

"גם בין השחורים יש צבעים: יש שחור כהה ויש מוקה. המוקה הם יותר חכמים. בדרך-כלל השחורים הכהים הם מהרחוב", כך אמר מאמן מכבי תל-אביב בכדורסל, פיני גרשון, בהרצאה בפני פורום ניהול אקסקלוסיבי לפני מספר חודשים, שתוכנה הגיע לידי ynet.
בתגובה לצחקוקים מהקהל, הדגיש גרשון: "אני לא צוחק - אלה שטיפה יותר מעורבים, כמו אנדרו קנדי למשל (אותו אימן גרשון בגליל העליון – י.פ), אתה רואה את המעמד שלו. את האישיות שלו. הוא בודק אותך והוא חכם. השחורים האחרים הם באמת טמבלים. מה שתגיד להם הם כמו עבדים. תגיד להם לעשות ככה. הם יעשו ככה", סיכם גרשון את משנתו על שחקנים אפרו-אמריקנים אותם הוא מאמן כבר 25 שנים.
גרשון הרצה בפני הפורום שכלל כמה עשרות מנהלים על קריירת האימון שלו, ועל סוד ההצלחה שלו במכבי תל-אביב. כמו כן דיבר המאמן על יחסיו עם עוזרו, דיוויד בלאט, יו"ר הקבוצה, שמעון מזרחי, השחקנים ועוד.

שפר לא עמד בלחץ

אבל גרשון בהחלט לא התמקד רק בתיאוריה אודות שחומי העור באותה הרצאה. הוא גם הסביר מדוע הודיע לפני כשנה רכזה של מכבי ת"א, דורון שפר, על פרישתו הדרמטית מכדורסל. "יש בעסק הרבה לחץ. בלחץ הזה לא כל אחד מסוגל לעמוד. אתה בלחץ מתמיד של שמונים משחקים, ובמכבי אסור להפסיד אפילו משחק אימון. אם אתה מפסיד יש ועדת חקירה. דורון שפר החליט שהוא מרים ידיים. הוא לא יכול גם להתמודד על המקום שלו וגם להתמודד עם ההצלחה. הוא הגיע לגבול מסוים והחליט שהוא הולך לאוסטרליה, שם יש שדות, יש עזים. הדופק שם הוא 39 (דופק הלב - י.פ). ואם חסרה דפיקה - יש את החברה. זוהי המציאות. קשה להתמודד עם לחץ כזה. מי שלא יכול להתמודד - פורש".

השחקנים לא מרוכזים

גרשון סקר בפני הנוכחים במסגרת אותה הרצאה את מערך ה"סקאוטינג" (ריגול אחר יריבים) הנרחב שקיים במכבי ת"א. לדבריו, כל שחקן בליגה או באירופה שמשחק נגד מכבי מנותח "מכף רגל ועד ראש". הוא ועוזרו צופים במספר קלטות של היריב ולבסוף מתמצתים את שראו לקלטת בת 25 דקות. את הסיבה לקיצור הקלטת הוא מסביר: "ילדים בכיתה א' ב' לא יכולים להתרכז יותר מ-25 דקות. השחקנים שלי הם בערך בכיתה ג'-ד'. 25 דקות בחדר וידיאו זה הטופ. זה הרבה בשבילם. הם צריכים הפסקת שתייה באמצע".

שמעון מזרחי והלחץ

גרשון התייחס גם לבוס הגדול של מכבי ת"א, שמעון מזרחי, וללחץ האדיר שיש בקבוצה.
"במכבי ת"א יש לחץ שלא נעצר לרגע. אחרי המשחק מול כרמיאל ניגש אלי שמעון מזרחי ואמר: 'קיבלתם שמונים נקודות. הם (השחקנים) לא מתביישים? תלך לחדר הלבשה ותגיד להם. וכשהוא אמר 'הם' הוא גם התכוון אליי. אי אפשר לבוא לכל משחק ולתת בראש. אני לא כמו המאמנים האחרים שהיו במכבי ת"א - באים לשחק נגד כרמיאל ואומרים שזה המשחק הכי חשוב בעולם. אי אפשר לבוא לחבורת מקצוענים ולהעמיד פנים שאתה מאמן טמבל".

תגובת גרשון: "אתה רוצה להסתבך, אז תכתוב"

בתגובה לפניית ynet אמר היום (א') פיני גרשון: "אני לא מתייחס לדברים האלה, אני לא יודע מה שאמרתי בהרצאה סגורה. זה לא לעניין בכלל".

- אתה לא רוצה להתייחס לדברים?

"לא, בשום פנים ואופן לא. אני גם לא רוצה שתכתוב את זה".

- אבל הדברים הגיעו לידיעתנו.

"אתה רוצה לכתוב - תכתוב. אני לא רוצה שזה ייכתב, נדבר אחר-כך. יש לך דבר גדול לכתוב, אז תכתוב, נראה מה יקרה אחרי זה. אני לא יכול להגיד לך מה לכתוב, אני יכול לבקש ממך, זה הכל".

- אתה לא זוכר שאמרת את הדברים?

"אני לא יודע מי אמר לך, ואני לא יודע אם אמרתי בכלל. אתה לא שמעת ואני לא אמרתי. אתה רוצה להסתבך - תכתוב, תסתבך. אין לי שום בעיה".
מספר שעות לאחר פרסום הידיעה, הביע גרשון בתקשורת חרטה על הדברים שמיוחסים לו. גרשון הדגיש כי חלק מהדברים הוצאו מהקשרם וכי חלק אחר נאמר בבדיחות הדעת, אולם אם למרות זאת מישהו נפגע, הוא מבקש להתנצל. בנוסף, טען גרשון כי הכוונה היתה לא השוואה בין צבעים, אלא בין אנשים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 1
גרשון. "גם בין השחורים יש צבעים"
צילום ערוץ 1
רונן לידור
שפר. "לא עמד בלחץ"
רונן לידור
צילום: דדי ליפשיץ
הנפלד ופארקר. "לשחקנים אין סבלנות"
צילום: דדי ליפשיץ
מומלצים