שתף קטע נבחר

קהילות IOL כמרקחה

הקהילות החדשות של וואלה-IOL עולות היום לרשת. גולשי IOL מלווים את העלייה בחשש ובזעם

בעקבות ההכרזה על המיזוג עם IOL, בסוף 2000, הצהירו מנהלי וואלה כי אתר הדגל של רשת שוקן ימשיך להתקיים כמותג נבדל גם לאחר השלמת המיזוג. אך בעוד המיזוג וואלה-IOL נכנס לשלבים מתקדמים, כל הסימנים מעידים על כך ש-IOL אינו זוכה בחיים חדשים.
החדשות הטובות הן, כי IOL לא נפטר, כפי שמיהרו לקבוע כמה גולשים אבלים ב-IOL. הבשורות הרעות הן, שחייו אינם חיים. מהאתר, שבעבר הוכתר כ"שער הכניסה לאינטרנט הישראלי", נותר, למעשה, דף הבית בלבד כתפאורת קרטון דקה. הפנים הם פני IOL, אך רוב הקישורים בדף הבית מובילים לתכנים ושירותים של וואלה. לידיעת האספנים – ייתכן שזהו הזמן הנכון לשמור את הדף הראשי של IOL כקובץ בדיסק הקשיח.

הכל לגיטימי, אבל...

הבחירה של הנהלת וואלה-IOL לוותר על IOL כמותג קהילות נפרד ולאחד בין קהילות וואלה לקהילות IOL היא לגיטימית וחסרת דופי מבחינה משפטית. עם זאת, היחס בין הגולשים לבין הקהילות בהן הם חברים אינו מתנהל במישור פורמלי, והדברים נכונים במיוחד כאשר מדובר באתר הקהילות המצליח בארץ. בפרשה הנוכחית מעורבים יצרים רבים, אגו ותסכול של המעורבים בדבר.
על פי דברים שכותבים גולשים בקהילות IOL נראה כי חלקם חשים שהנהלת וואלה חבה להם חוב מוסרי, לאחר שביקרו בקהילות השונות לעתים קרובות ותרמו להן דעות, רעיונות ווידויים, חינם אין כסף. לתחושתם, הקהילות שייכות להם לא פחות מכפי שהן שייכות לבעלי השליטה בוואלה-IOL.
גולשים אלה אינם מגלים הבנה יתרה לשיקולים הכלכליים של הנהלת וואלה. הם אינם מתכוונים להעניק 100 ימי חסד לממשק הקהילות החדש של וואלה-IOL, שעלה היום (ב') לרשת.
צעדי הפירוק של קהילות IOL, במסגרתם יסגרו חלק מהקהילות הקיימות ואחרות יועברו בשלמותן או בחלקן לממשק הקהילות החדש, נתפשים על ידי חלק מגולשי IOL ככוחניים ומעוררים התמרמרות גם אצל מנהלי קהילות באתר, שטוענים כי הנהלת וואלה אינה טורחת לדווח להם על הצפוי להם ולקהילות בעתיד.

הקהילות ישרדו?

לקראת המעבר לממשק הקהילות החדש פוטרו בימים האחרונים חלק ממנהלי הקהילות ב-IOL. קהילות רבות שרויות במצב של אי ודאות לגבי ההמשך – האם יעברו לוואלה, האם ישרדו?
בעקבות הפיטורים ואי הודאות הכללית ששוררת, בפורומים רבים ניכרת עזובה וגולשים טורדניים מציפים אותם בהודעות סרק אשר איש אינו מוחק. "על פי החלטת הנהלת וואלה-IOL תיסגר קהילת איכות הסביבה בימים הקרובים", כותב מנהל הקהילה בהודעה שפירסם אתמול (א'). לדבריו, הנימוק היחיד לסגירה שניתן לו היה "שינוי מערכת הקהילות".
"אני לא יכול לתאר את דרך ההתנהלות של מנהלי הקהילות של וואלה באשר למיזוג אלא באמצעות המלה חובבנות", אומר מקור המקורב לקהילות IOL. "למרות שמערכת הקהילות החדשה עולה בקרוב, רוב מנהלי הקהילות ב-IOL אינם יודעים פרטים בסיסיים על כך".
למרות זאת, חלק ממנהלי הקהילות ב-IOL כבר יודעים שעתידם מובטח.
"רוב מכריע של קהילות IOL עוברות למערכת החדשה, ולשמחתנו - מעל 200 מקהילות IOL שרדו את המיזוג", כותב ניר רפואה, מנהל הקהילות של וואלה בהודעה שהתפרסמה לפני כמה ימים בקהילות IOL. "ישנם גם מספר מצומצם של קהילות שנסגרות ומספר קהילות יעברו לקטגוריית המועדונים בוואלה".

גולשים זועמים

לתביעות ולטרוניות הבלתי פוסקות של גולשי IOL נלווה כאב עמוק, שאין כל ביטחון כי הוא זוכה לאוזן קשבת. בפורום המשוב של IOL זה זמן רב לא עונה נציג הנהלת וואלה-IOL לפניות הרבות של הגולשים. הודעות של גולשים בפורומים אחרים זוכות אף הן לחוסר מענה רשמי של וואלה.
חלק מהגולשים תיעלו את זעמם לפעילות מעשית – כמה מהם, למשל, הקימו אתר בשם "הצילו את IOL", שבו חברי קהילה אבלים מציגים יצירות פלאש וניתן לחתום בו על עצומה נגד סגירת קהילות IOL.
דרישותיהם של הגולשים מהנהלת וואלה הן ברורות וחד משמעיות – לא לוותר על ממשק הקהילות הישן של IOL ולא לפגוע בקהילות. שתי התביעות-דרישות הללו, מותר להניח, לא ייענו.

"התקשורת אשמה"

מי שמנסה להרוויח מהמהומה הן קהילות תפוז, שפתחו אתמול (א') פורום בנושא "נפגעי וואלה-IOL". זה האחרון הפך במהירות לזירה של השמצות הדדיות של מנהלי קהילות ב-IOL בעבר ובהווה ומקורביהם לבין גורמים המקורבים להנהלת הקהילות של וואלה.
"בתור 'מפוטרת' נפגעתי פעמיים - פעם כגולשת שהיתה חמש שנים ב-IOL, ופעם כמנהלת שנתנה את הנשמה למען הפורום המצליח שלה", כתבה אתמול טל קרויטורו, שניהלה את קהילת "פמיניזם ומעמד האשה" ו"נשים וקריירה" ב-IOL בהודעה שפירסמה בפורום נפגעי "וואלה-IOL" ב"תפוז".
קרויטורו, כמו מנהלי קהילות נוספים ב-IOL שפוטרו, סבורה שסגירת הפורומים שניהלה במשותף עם חנה בית-הלחמי לא נובעת מסיבות תקציביות, מאחר שלטענתה לא קיבלה שכר עבור פעילותה בפורומים אלא עקב ניסיונם להפנות ביקורת עניינית אל הנהלת וואלה.
"מטבע הדברים, לאחר תקופה ארוכה של שמועות ברשת ובעיתונות, מנהלי ומנהלות הקהילות המעולים והמעולות של קהילות iol מצויים במתח וחשש", אומרת אירית רגב, אחראית מנהלי הקהילות בוואלה-IOL.
"למרות השמועות, אני שמחה להודיע לכל קוראי ynet כי מעל 200 קהילות IOL יעלו עם המערכת החדשה ביחד עם פורומי וואלה!. בכל מערכת יש צורך להיפרד ממנהלים ואיני רוצה לשפוט אנשים בעת צערם". רגב מפנה את תשומת לבי לתגובה של בית-הלחמי לכתבה על IOL-וואלה שפורסמה בynet ב-10.5.01 (מתחברים לוואלה, מתנתקים מ-IOL, קישור מצד ימין), בה משבחת בית-הלחמי את הטיפול המסור של עובדי IOL וואלה בתכני IOL.

מכתב המקקים של פרופ' ברק

"הסיבה שבגללה פוטרתי היא הביקורת הרבה שהפניתי כלפי הנהלת וואלה לגבי אופן הניהול", כתב פרופ' עזי ברק, בעבר מנהל קהילת "אדם ואינטרנט", במכתב שהופנה למנהלי קהילות בחודש שעבר.
"צר לי לומר שהפרידה שלי מוואלה לוותה בצרימות נוספות, כולל שקרים ומניפולציות, שהופנו כלפי ואף כלפי כמה מכם. זה אומר רבות על התרבות של הפורטל ולקראת מה הוא צועד".
"כתבתי את המכתב הזה עבור מסגרת מאוד מצומצמת של מנהלי קהילות", אומר פרופ' ברק ל-ynet, "הנהלת הקהילות של וואלה רצתה שאעזוב כי פעלתי נגד שיטת הניהול שלהם. יחד עם כמה מנהלי קהילות, שגם הם פוטרו לאחרונה, יצאתי נגד סדרה של החלטת שגויות שקיבלו מנהלי הקהילות, אירית רגב וניר רפואה. הם רצו להשיג שקט תעשייתי בקלות ובמהירות ולכן פיטרו אותי".
ניר רפואה, המנהל הטכני של קהילות וואלה-IOL סירב להתייחס למכתב, בו מכנה אותו פרופ' ברק בכינויים לא אקדמיים בעליל, כמו "פינוקיו" ו"מקק".
המכתב הזה ועדויות נוספות על התככים בקהילות IOL, פורסמו באתר "הטמפון של טלי", מעין פח זבל וירטואלי שמארח כמה מהטקסטים הבלתי ראויים ביותר לפרסום מרחבי הרשת וממלא תפקיד מפתח בקלחת הנוכחית של קהילות IOL.
פרופ' ברק אינו מנהל הקהילות האחרון שמסתובב עם בטן מלאה כלפי הנהלת וואלה-IOL. "הכל התחיל בכך שהיתה לי ביקורת עניינית על הדרך שבה נהגו בי ובמנהלים אחרים כאן", מתאר גיל צ'פניק, מנהל קהילת פאלם פיילוט ב-IOL את השתלשלות האירועים שהובילה לפיטוריו.
"אם תמהתם איך זה נעשה, איך נפרדים לשלום ממישהו שתרם כל כך הרבה לחברה ולגולשים שלה, אוכל להגיד רק שמזה הרבה זמן לא חשתי פגיעה כה צורבת וכה כואבת. הסיבה הרשמית, אם ישאלו אתכם היא - קיצוצים", כתב צ'פניק בהודעת הפרידה שפירסם בפורום אתמול (א').
פיטוריו של צ'פניק, מנהל קהילה מוערך בתחומו, עוררו קולות מחאה רמים במיוחד בקהילה שניהל. הקהילה של צ'פניק הניבה 1262 עמודי הודעות של פורום וכן אתר מסחרי של מוצרי מחשב כף היד הפופולרי, עדות לכך שקהילות עשויות להשתלם כלכלית, בתנאי שמטפחים אותן כראוי.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דף הבית של IOL - תפאורת קרטון דקה. האיחוד בין וואלה ל-IOL
מומלצים