שתף קטע נבחר

נדחתה הצעת החוק המבטלת את הסוביודיצה

יו"ר ועדת חוקה, ח"כ אופיר פינס, דחה את העלאת החוק שיזם, לקריאה שנייה ושלישית, לאחר שמשפטנים ואנשי תקשורת טענו בדיון כי הצעת החוק רק מחמירה את מצבם של העיתונאים

ועדת חוקה של הכנסת דחתה היום (ב') את אישור החוק המבטל את הסוביודיצה, לאחר שמשפטנים ואנשי תקשורת טענו בדיון בועדה, כי הצעת החוק, המתיימרת לצמצם למינימום את הסוביודיצה רק מחמירה את מצבם של העיתונאים.
המומחים טענו כי עד היום לא נאכף החוק, ואילו הצעת החוק החדשה מגדירה במפורש מה היא עבירת סוביודיצה, ולכן יש סיכוי סביר יותר שהחוק יאכף כעת.
לפני הצעת החוק, מהרגע שנפתחה חקירה משטרתית בעניין פלילי, נאסר על עיתונאי לפרסם פרטים על עברו הפלילי של החשוד, אם יש כזה, הודאתו בעבירה אם היתה כזו, ולהציג ראיות או ראיות בפוטנציה, הקשורות לעבירה. העובר על החוק צפוי למאסר של עד שנה.
עו"ד מיבי מוזר, המתמחה בתחומי האתיקה העיתונאית, טוען כי למרות שלכאורה מצומצם חוק הסוביודיצה בהצעת החוק הזו, עדיין מדובר בתנאים קשים לעיתונות שהפעם גם עלולים להאכף. "אם החוק היה מתקבל, אי אפשר היה לפרסם את הודאת מפעל המזון, שנכתב עליו היום תחקיר בעיתון, בעבירות שבוצעו בו", אומר עו"ד מוזר.
פרופסור זאב סגל הציע בדיון לשנות את החוק באופן שייאסר לפרסם מידע, כאשר קיים סיכון ממשי להשפעה רצינית על הליכי המשפט, כמו בחוק האנגלי.
המשנה ליועץ המשפטי, יהודית קרפ, ציינה כי העבירה על הסובידיצה מסכנת לא רק את תקינות ההליך המשפטי, אלא גם את אמון הציבור במערכת המשפט, מאחר ופרסומים אינטנסיביים ומגמתיים בעיתונות חורצים בדעת הקהל דינו של נאשם, ואם פוסק בית המשפט אחרת, הציבור מביע תמיהה על ההחלטה.
יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ אופיר פינס, שיחד עם ח"כ זהבה גלאון ממרצ, יזם את החוק, הסכים לדחות את העלאת החוק לקריאה שנייה ושלישית בכמה חודשים, עד לתיקון ניסוחו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"החוק מחמיר את מעמד העיתונאים". אילוסטרציה
מומלצים