שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  דו"ח: מערכת הבריאות עומדת בפני קריסה

  כך מעריכים ראשי מערכת הרפואה בישראל. בדו"ח שערכה ההסתדרות הרפואית על מצב הרפואה הציבורית בישראל נכתב: "קיימת שחיקה מתמדת בשירותים שמציעה מערכת הבריאות הציבורית. העומס במערכת הבריאות קשה מנשוא. רופאים מתקשים לתת לחולים את מלוא תשומת הלב"

  "רופאים מתקשים לתת את מלוא תשומת הלב לחולים", כך נכתב בדו"ח שערכה ההסתדרות הרפואית על מצב הרפואה הציבורית בישראל. הדו"ח הוגש היום (א') לוועדה הציבורית שבוחנת את מעמד הרפואה הציבורית ומעמד הרופא בישראל.
  "קיימת שחיקה מתמדת בשירותים שמציעה מערכת הבריאות הציבורית. העומס במערכת הבריאות קשה מנשוא. רופאים מתקשים לתת לחולים את מלוא תשומת הלב, ומחלקות בתי החולים נמצאות באי ספיקה מתמדת. מספר המיטות הכלליות בבתי החולים לכל אלף איש הוא מהנמוכים בעולם, והוא נמוך אף יותר ממספר המיטות שהיה קיים אצלנו לפני 20 שנה. משך האישפוז הוא מהקצרים בעולם, דבר המביא לאישפוזים חוזרים של חולים. גם רמת השירות נשחקת: תורים ועומס במירפאות יצרו פריחה חסרת תקדים של מערכת הרפואה הפרטית. כך, אם בשנת 1991 פנו 8 אחוזים מהישראלים לרופאים פרטיים, בשנת 96' עלה שיעורם ל-40 אחוזים", נכתב בדו"ח.
  הוועדה הציבורית הוקמה בעקבות שביתת הרופאים הממושכת שפרצה אשתקד. בסיום השביתה ויתרו הרופאים על זכות השביתה הלגיטימית למשך עשר שנים ובתמורה הוקמה וועדה ציבורית לבחינת טענותיהם. הדו"ח שהגישו בסוף השבוע הרופאים לוועדה כולל 250 עמודים המבטאים את מצבה העגום של הרפואה הציבורית בארץ.
  "מערכת הבריאות עומדת בפני משבר חמור, אולי מהקשים בתולדותיה. ניצני ההרס כבר גלויים לעין כל. תהליך הידרדרות מתרחש בהדרגה, אך המשבר בוא יבוא. אם לא נעשה היום מאמץ ניכר להציל את מערכת הבריאות, נעמוד בעוד כמה שנים בפני שוקת שבורה", אומר יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר יורם בלשר.
  "רופאים פחות ופחות פונים להתמחות במקצועות הגריאטריה והכירורגיה הכללית ובעוד שנים יורגש המחסור. ההכשרה הממושכת וחוסר הקשר בין עומס העבודה לתגמול עליה מביאים לבריחה למקצועות אחרים", קובעים ראשי הסתדרות הרופאים בישראל.
  גם הנטל על כיסו של האזרח הקטן הולך וגדל: כיום 27 אחוזים מההוצאה לנפש לבריאות ממומן על ידי האזרחים עצמם. "זהו שיעור שהוא מהגבוהים במדינות המערב", אומרים הרופאים, "משרד האוצר מעודד את הציבור לרכוש ביטוחים משלימים ופרטיים לרכישת רפואה פרטית. לא כל האזרחים מסוגלים לממן מכיסם את שירותי הבריאות להם הם נזקקים. לפי מחקרים, החמישון התחתון אינו מסוגל לעמוד בהוצאות הבריאות, בעלות התרופות או בתשלום למומחים".
  הדו"ח של ההסתדרות הרפואית הוא נייר עמדה שנוסח בעקבות עדויות של מומחים לכלכלת בריאות, רופאים מומחים ורופאים זוטרים, התייעצויות עם מטופלים וסקירת מחקרים בנושאים הרלבנטים מהארץ ומהעולם.
  בעוד כחצי שנה תגיש הוועדה הציבורית בראשות עדי אמוראי את הדו"ח שלה על מצב מערכת הבריאות והרופאים.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דודו פריד
  ד"ר יורם בלשר. המערכת על סף קריסה
  דודו פריד
  מומלצים