שתף קטע נבחר

סערה בעקבות החנינה למרגלית הר שפי

נשיא המדינה משה קצב הודיע אתמול כי החליט לחון את מרגלית הר שפי והסעיר את המדינה. "האסירה מרגלית הר שפי שילמה את חובה לחברה ונענשה", נכתב בהחלטת הנשיא. בעבודה זועמים: "זו החלטה פוליטית". בתו של רבין ז"ל, סגנית השר דליה רבין, הגיעה אמש לאנדרטה לזיכרו: "מגלגלי העיניים יכולים להמשיך לחסות תחת הכיפה". בימין מברכים על ההחלטה. מועד השיחרור: 10 באוגוסט

המאבק על שחרורה של מרגלית הר שפי עבר הבוקר (ה') לבג"ץ: ח"כ איתן כבל מהעבודה עתר נגד שחרורה של הר שפי, בטרם ריצוי העונש שנגזר עליה, תשעה חודשי מאסר בפועל.
הנשיא משה קצב, שקיבל את ההחלטה לקצר את עונשה של הר שפי, שוחח עם דליה רבין פילוסוף,ועידכן אותה על החלטתו. "המסר שמעביר הנשיא הוא שלילי", אמרה ח"כ רבין, "מי שאינו מונע פשע יזכה ברחמי הנשיא. כל הערכאות גזרו כי הר שפי אשמה באי מניעת הרצח הנתעב. שש שנים אחרי הרצח, מגלגלי העיניים יכולים להמשיך לחסות תחת הכיפה - וחשבון הנפש הלאומי נמצא היום חסר עוד נדבך מרכזי. וכי יש בכלל מקום לחשבון נפש לאומי אחרי החלטה שכזו?".

הנשיא: הר שפי שילמה את חובה

בהודעת נשיא המדינה נאמר כי הוחלט להקל בעונשה של מרגלית הר שפי וכי היא תשוחרר ממאסרה בעשרה באוגוסט, בעקבות החנינה. הנשיא החליט לחון את הר שפי לאחר שהוריה הגישו שלוש בקשות חנינה ולאחר שהתייעץ עם גורמים שונים ובהם פרקליטות המדינה וראשי השב"כ לשעבר עמי איילון וכרמי גילון, שהביעו תמיכה בהענקת החנינה.
הנשיא מציין עוד כי "בהיעדר אגף לכליאת נשים דתיות, המשך כליאתה מהווה פגיעה ביכולתה לקיים כהלכתן את מצוות הדת והאמונה". הנשיא ציין גם את גילה הצעיר של הר שפי ואת התקופה הארוכה, שנמשכה למעלה מחמש שנים, ובה הוטלו עליה מגבלות קשות בתחומי התעסוקה, הלימודים והחברה.
הנשיא קצב כותב בסיכום דבריו שהשתכנע "כי האסירה מרגלית הר שפי שילמה את חובה לחברה ונענשה, וכי היא כואבת את הרצח הנורא ומתעבת ומגנה אותו בכל לב והביעה את צערה הכן שנכשלה וטעתה בראיית המציאות".
בשעת ערב הזמין קצב עיתונאים והסביר להם את החלטתו. הנשיא אמר, כי הוא העדיף שהר שפי תשתחרר בהחלטה מינהלית של ועדת השחרורים וללא התערבותו, "אבל ברגע שהוועדה החליטה לא לשחרר אותה לאחר מחצית התקופה וגם לא לאחר שני שליש", הוא החליט שחייבים להשיב בחיוב לבקשת החנינה.
נשיא המדינה אמר, כי אחד השיקולים שעמדו בפניו היה ללכד את העם סביב הגינוי לרצח, "מאחר ומיגזר שלם שתמך בהר שפי התייצב באותה מידה נגד הרצח וכעת לאחר שהיא תשוחרר הציבור כולו יגנה את הרצח". לדבריו, "אין בהחלטה להקל בעונש כדי להמעיט בחומרה של ראייה ממלכתית כלפי רצח אלים ואני לא רוצה שהוויכוח הזה יחלק את החברה לשניים, מרגלית הר שפי אינה הנושא אלא דבר משני. הווכחנות היא מיותרת. לא נשכח ולא נסלח", אמר הנשיא קצב. נשיא המדינה חזר והדגיש, כי אין בדעתו לדון בבקשת חנינה של הרוצח יגאל עמיר, אם בכלל תוגש כזו.
במשרד המשפטים אומרים בעקבות החלטת הנשיא, כי "השר שיטרית חתם על צו החנינה רק מתוך כבוד לנשיא, אך בחוסר שביעות רצון. כשעלה הנושא לפני כמה שבועות, הביע שטרית התנגדות חריפה למתן החנינה".
שר המשפטים, מאיר שטרית: "זו החלטה בגדר הסביר, קיצור לאחר שני שליש מאסר ניתן לאסירים מסוכנים בהרבה ממנה, התנהגותה בכלא הייתה ללא דופי. ועם זאת לא שיניתי את דעתי המתנגדת בנושא".
לעומת זאת, פרקליטת המדינה, עדנה ארבל, תומכת בהחלטתו של קצב והגישה לנשיא המלצה לחון את הר שפי. על סמך המלצתה של ארבל, בין היתר, החליט הנשיא לחון את הר שפי.

"מחתרת יהודית" או "בחורה נהדרת"?

בשמאל הגיבו בזעם: יו"ר האופוזיציה, יוסי שריד, אומר כי "החלטת הנשיא שלילית, במיוחד במציאות הקיימת, כאשר מתעצמים איומים על מנהיגים פוליטיים, ויש אפילו דאגה מפני מחתרת יהודית חדשה". יו"ר סיעת העבודה, אפי אושעיה, אומר כי הוא מצר על החלטת הנשיא, ומשמעות קיצור העונש הינו "מתן לגיטימציה לאלימות". חברת הכנסת נעמי חזן אומרת שהנשיא נטל על עצמו את תפקיד השופט, ובהחלטתו הוא מערער את יסודות הדמוקרטיה".
בימין היו על פי רוב תגובות אוהדות: ח"כ בני אלון, דודה של מרגלית הר שפי, הביע שמחה על החלטת הנשיא: "מרגלית בחורה נהדרת, שישבה בכלא על לא עוול בחפה, והתנהגה שם למופת. אני קורא לשמאל לחבור אליי ולהצטרף למסע הסברה בבתי ספר כדי להוקיע את הרוצח האמיתי, ולרדת מהטיפול הפרסונלי בסמל שהם עשו מהצמה של מרגלית. היא חפה מפשע, ולכן לא הביעה חרטה".
חבר הכנסת שאול יהלום מהמפד"ל, שפנה בשעתו בבקשה לחון את הר שפי, משבח את הנשיא על שהתעלה מעל לחצי אנשי השמאל. "לא היתה כל עילה לאשמה נגד הר שפי, ובוודאי שלא להרשעתה בדין". יו"ר חירות, ח"כ מיכאל קליינר: "זוהי החלטה אמיצה ונכונה, אי אפשר להשלים עם העיוות הנורא, שמרגלית הר שפי מרצה עונש מאסר לא מוצדק, ואילו אבישי רביב ומפעיליו חומקים אפילו ממשפט".
ח"כ אבשלום וילן ממרצ פנה ליו"ר ועדת החוקה בבקשה לקדם את הצעת החוק שתמנע מהנשיא כל אפשרות לחון או לקצר עונש של מעורבים ברצח פוליטי. הצעות חוק בנושא של וילן וכבל עברו בקריאה טרומית.

רק לפני חודש: ועדת השיחרורים דחתה

רק בחודש שעבר דחתה ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר את בקשתה של מרגלית הר שפי לשחרור מוקדם. הוועדה קבעה, כי "שחרורה של הר שפי לאחר ריצוי מחצית מתקופת מאסרה יפגע במידה חמורה באמון הציבור במערכת המשפט ואכיפת החוק ובהרתעת הרבים ויצור פער גדול ובלתי סביר בין העונש שנגזר עליה וזה שביצעה בפועל".
בהחלטת הוועדה נאמר כי הר שפי מעולם לא הביעה חרטה על מעשיה, "ובנסיבות אלה אל לה לבוא בטרוניה שהדבר נזקף לחובתה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 2
מרגלית הר שפי. חנינה
צילום ערוץ 2
צילום: דייגו מיטלברג
הנשיא קצב. שילמה את חובה
צילום: דייגו מיטלברג
מומלצים