שתף קטע נבחר

חברים במרכז העבודה יוזמים דחיית הפריימריז

חברי המרכז גדליה גל וישראל גת הפיצו בין חברי המרכז עצומה הקוראת לדחיית הבחירות הפנימיות לראשות המפלגה, שאמורות להיערך בספטמבר. במטה בורג מתנגדים בתוקף; פרס, בן עמי, רמון ובן אליעזר מעוניינים בדחייה. גורמים בלשכת מזכ"ל המפלגה: אין כמעט סיכוי שיסכים ליוזמה

במפלגת העבודה מתגבשת יוזמה של חברי מרכז לנסות ולדחות את הבחירות לראשות המפלגה, שאמורות להיערך בארבעה בספטמבר. גדליה גל וישראל גת, חברי מרכז ותיקים, שנשאו בעבר תפקידים בכירים במפלגה, שלחו מכתב לכל חברי המרכז, ובו הם מבקשים מהחברים לחתום על בקשה שתוגש למזכ"ל המפלגה, לדחות את הבחירות.
במכתבם של גל וגת נאמר כי ישראל מצויה בעת קשה, והכרעה כעת בסוגיית היו"ר עלולה לגרום לפרישה של מפלגת העבודה מהממשלה. לדעת הכותבים, בחירות ליו”ר המפלגה צריכות להיעשות בסמוך לבחירות הכלליות שייערכו ב-2003.
חברי מרכז רבים תומכים בהצעה, אולם לא ברור מה יעלה בגורלה. כדי לכנס מרכז נדרשות חתימות של עשרה אחוזים מחברי המרכז (120 חתימות בערך), אולם מאחר שמרכז המפלגה קבע את תאריך בחירות היו"ר ל-4.9, שינוי התאריך כמוהו כערעור על החלטת המרכז, ודבר כזה דורש כינוס של ועידת המפלגה.
גורמים בלשכת המזכ"ל מוסיפים גם כי מאחר שהמפלגה כבר ערוכה חלקית לבחירות בספטמבר, אין כמעט סיכוי שהמזכ"ל, רענן כהן, יאפשר מהלך שכזה, למרות שוועדת החוקה של המפלגה היא שצריכה לקבוע בסוגייה.
גדליה גל טוען באוזני חברי המפלגה שמאחורי מכתבו לא עומדת שום אישיות פוליטית, אבל בעבודה מצביעים על כמה אישים כאלה, ובראשם שר החוץ, שמעון פרס. ישראל גת, היוזם השני של המכתב, נחשב לאחד מאנשיו של פרס. במפלגה מזכירים שפרס אמר לא פעם ולא פעמיים בפורומים שונים כי הבחירות בספטמבר נעשות מוקדם מדי, ועלולות לגרום ליציאת המפלגה מממשלת האחדות, מהלך שיכול להיות קטסטרופלי, לדעת פרס.
במפלגה מצביעים על בעלי עניין נוספים ביוזמה לדחיית הפריימריז, שהם "הכמעט מועמדים" שלמה בן עמי וחיים רמון, וכן המועמד הרשמי בנימין בן אליעזר, שאמר כי בהחלט יקבל על עצמו החלטה לדחות את הבחירות ליו"ר.

מטה בורג: "המשך המאבקים ופגיעה בהליכים הדמוקרטיים"

במטה בורג תוקפים את היוזמה: "מניעת תהליך הבחירות החוקי ודחיית בחירת מנהיג חדש, משמעותן המשך המאבקים הפנימיים, פגיעה בהליכים הדמוקרטים והתפוררות מפלגת העבודה. העבודה זקוקה לשיקום מיידי תחת מנהיג חדש, שיוביל אותה חזרה לשלטון במדינת ישראל. חברי מפלגת העבודה יודעים כי דחייה משרתת אינטרסים אישיים, ולא את טובת מפלגת העבודה".
בסוף השבוע מתפרסמים סקרים המצביעים על צמצום הפער בין שני המועמדים בורג ובן אליעזר. לטענת אנשי בורג, הסקרים נערכו סמוך לפרסום סדרת התחקירים של "ידיעות אחרונות" על יו"ר הכנסת, ולכן אינם משקפים כהלכה את המציאות. אנשי המטה טוענים שבידם סקרים אחרים, שמצביעים כי הפער לא ירד, והוא עומד על למעלה מעשרים אחוזים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
בורג. העבודה זקוקה לשיקום מיידי
צילום איי פי
צילום ישראל סימיונסקי
בן אליעזר. הודיע שיסכים
צילום ישראל סימיונסקי
רוייטרס
שמעון פרס. אחד מיוזמי המכתב הוא מאנשיו
רוייטרס
מומלצים