שתף קטע נבחר

שר הבריאות תוקף את הממשלה על "סדר עדיפויות לקוי"

בישיבת ועדת הכספים של הכנסת טען השר נסים דהן כי עלות הטיפול בפצועי הפיגועים מוטלת כולה על מערכת הבריאות וכי תוספת התקציב שניתנה למשרד, אינו מספיק. "לרכבת ששמה מערכת הבריאות אין דלק להמשיך והיא היתה נעצרת בתחנה של בנימינה, אלמלא הרופאים והאחיות המסורים שממשיכים לספוג"

שר הבריאות, הרב נסים דהן, יצא היום (ד') בהתקפה חריפה על תפקוד הממשלה ומשרד האוצר. דהן שיבר בוועדת הכספים בכנסת, שדנה בתקציב מערכת הבריאות והגרעונות הקיימים, למרות הפגרה. השר דהן ניצל את הדיון לפתוח במתקפה על מה שהוא מכנה "סדר עדיפויות ציבורי לקוי".
"רק הנושא הבטחוני נמצא על סדר היום הציבורי. הממשלה מכהנת כמעט שלושה חודשים וכל דיון בישיבת הממשלה מתחיל ונגמר במערכת הביטחון", טען השר דהן. "מערכת הביטחון קיבלה 2.7 מיליארד שקל תוספת לתקציב והאמת היא שהם נכשלו: אחרי הזרמה של תקציב ענק, הפיגועים ממשיכים. לעומת זאת, נפגעי הפיגועים קיבלו בבתי החולים את הטיפול הטוב ביותר. יש השנה 5,000 פצועים יותר מבשנה שעברה כתוצאה מהאינתיפאדה ועלות הטיפול נופלת על משרד הבריאות. מישהו חושב שלא מגיע למד"א תוספת תקציב או תוספת לפסיכולוגים ופסיכיאטרים? הגשתי לאוצר חשבון מדויק. מתוך 180 מיליון שקל שדרשנו – קיבלנו רק 8 מיליון שקל".
משרד הבריאות סירב לתוספת התקציב הזו וממשיך לדרוש כ-180 מיליון שקל לכיסוי הוצאות הטיפול בנפגעי האינתיפאדה. "אני לא מבין. הרופאים שמנתחים את הפצועים צריכים לנתח בחינם?", שואל השר דהן ואומר כי כמעט מדי שבוע מוכרזת כוננות ב' בבתי החולים – המחייבת את הסגל הרפואי להיות במרחק שאינו עולה על 20 דקות נסיעה מבית החולים. "האנשים האלה, לחתונה לא יכולים ללכת. לא מגיע להם כסף על הכוננויות האלה? לרכבת ששמה מערכת הבריאות אין דלק להמשיך והיא היתה נעצרת בתחנה של בנימינה, אלמלא הרופאים והאחיות המסורים שממשיכים לספוג ולטפל בחולים", אומר השר.
מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר בועז לב, תמך בדברי השר והציג את דרישות מערכת הבריאות העדכניות לשנת 2002. "הרופאים במערכת הבריאות הציבורית מרגישים שהם לא ממלאים את חובתם כלפי החולה", אומר ד"ר לב. "למשל, לצורך תשתיות דרושים לנו יותר ממיליארד שקל, אבל את הכסף הזה אנחנו לא מזכירים. אנחנו מתמקחים רק על תקציב לטיפול והוצאות שוטפות".
המנכ"ל לב מבקש לנסח תוכנית חומש להבראת מערכת הבריאות, תוך קביעת מטרות שייחלצו את בתי החולים הממשלתיים וקופות החולים מהגרעונות שמסתכמים בלמעלה משני מיליארד שקל. משרד הבריאות מסרב לגלות מהו התקציב המבוקש לשנת התקציב 2002, ורק חשפו כי את סל הבריאות הם מבקשים לעדכן תוך התחשבות בשלושה קריטריונים: טכנולגיות ותרופות חדשות, הזדקנות האוכלוסיה והגידול באוכלוסיה – המייקרים את עלות ההוצאה הרפואית לנפש.
במהלך הישיבה בכנסת גילה גם השר דהן, כי הוא עצמו נקלע אמש לזירת הפיגוע בקרית ספר וסייע בפינויה של משפחת קם לבית החולים. "אני עצמי פיניתי אתמול בלילה פצועים בקרית ספר, בפיגוע ירי. זה קרה בסמוך לביתי והייתי מהראשונים שהגיעו למקום", הוא אמר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
דהן. "הרופאים צריכים לעבוד בחינם?"
צילום: אתר הכנסת
מומלצים