שתף קטע נבחר

אריה דרעי: "מרוקאי עצבני" - אבל תומך בהבלגה

פרסום ראשון: מנהיג ש"ס לשעבר מעניק לראשונה מזה זמן רב נאום רווי בהתבטאויות פוליטיות ואקטואליות. דרעי בעד איפוק והבלגה מול הפלסטינים, משוכנע ש"הארץ הזאת שונאת זימה וניאוף", טוען שהאנטישמיות בדנמרק היא כלום לעומת היחס לדתיים בארץ - ומלגלג על מה שהוא רואה כניפוח פרשת השיקום שלו: "אסון ורסאי עשו מזה"

אריה דרעי מדבר: האסיר המפורסם במדינה, מנהיג ש"ס לשעבר, פצח אמש (יום ג') במונולוג פוליטי ארוך ומפורט - שמציג לראשונה מזה זמן רב עמדות ברורות בסוגיות פוליטיות מרכזיות.
"הנאום" הזה נישא במהלך שיחה ארוכה עם אורי זוהר בתחנות הרדיו הפירטיות של ש"ס, במהלך חופשתו של דרעי מהכלא, שהחלה ביום ראשון. בדבר אחד אין ספק: דרעי, גם מבין כותלי הכלא, מעודכן היטב במה שקורה. הוא מדבר על המצב הביטחוני, על פתיחת בתי הקפה בתשעה באב, פרשת כרמי גילון וירי המחבל בקריה. האם זהו איתות ראשון וברור לכך שמנהיג ש"ס לשעבר מתכנן קאמבק לציבוריות הישראלית? ynet מביא את עיקרי הדברים, תוך קיצורים הכרחיים:

דרעי על המצב הביטחוני: "איפוק זה כוח"

"אין יותר שום פתרון. לא ימין ולא שמאל. כשהשמאל עשה מה שעשה בהסכמי אוסלו, בצדק אנחנו אומרים שהכל כשל וקרס. הימין, עם כל הכבוד, יש להם המון רצון טוב אבל אין להם פתרון. מה עושים? נכנסים לעזה? נכנסנו, אחרי שעתיים ברחנו כשהאמריקנים הרימו טלפון. עכשיו אומרים איפוק זה כוח. אתה מבין?
בלי לפגוע באף אחד, אני זוכר במלחמת המפרץ שחטפנו טילים ואני זוכר בקבינט בשבת כשאמרנו אנחנו: איפה הכוח של עם ישראל? איפה כוח ההרתעה של מדינת ישראל? ורצו לפרוץ לעיראק ואני צעקתי: רבותי, איפוק זה כוח. רצו להרוג אותי. אמרו לי - אתה יש לך נסיון צבאי? תשתוק. נו, היום אומרים כולם איפוק זה כוח. אני מבין אותם, אין ברירה אחרת, אני מצדיק אותם, אני לא חושב שאפשר היום להיות גיבור גדול.
מצד שני איזה הגנה אתה יכול לעשות? אני לא חושד בכולם, אבל אתה יכול להעמיד על כל ערבי במדינת ישראל שוטר? אז יש פתרון, כל שבועים הממשלה מתכנסת ומוסיפה עוד 400 שוטרים. אוקיי. על חשבון מי? עוד מעט לא יהיה כסף לשום דבר אחר, כמה אפשר לתת לבטחון. הרי המדינה ענייה, השקעות כבר אין במדינת ישראל, תיירות נגמרה לגמרי, פיטרו 90 אלף עובדים בתיירות, כמה אפשר להחזיק עוד חיילים ושוטרים?"

על הפיגועים: "יום יום ניסים"

"לאיזה רמה הידרדרה המערכת, שמצד אחר אנחנו מוקפים באחת הסכנות הכי גדולות שהיו לנו. אם ערבי ממזרח ירושלים עם תעודת זהות כחולה ואוטו עם מספר צהוב, יש למעלה ממיליון כאלה במדינת ישראל, הם אזרחי מדינת ישראל, אף מחסום משטרתי לא יכול לחסום אותם - הם ישראלים כמוני וכמוך ומסוגלים לבוא ללב הקריה מול הלשכה של הרמטכ"ל ושר הביטחון, לרדת שם לאור היום ולרסס 500 כדורים. יש שם אלפי חיילים, אף אחד לא יורה. בא איזה שוטר תנועה מסכן ותפס אומץ והרג אותו. ומה יצא? ברוך השם, רק תשעה פצועים קל. אתה אומר: איזה ניסים! מה קרה בחיפה? מה קרה בתחנה המרכזית בתל אביב? יום יום ניסים".

על דתיים וחילונים: "הארץ הזאת שונאת זימה"

"הרי בינינו מה יש ליוסי שריד ואלה לחפש בארץ ישראל? באיזה זכות אנחנו דורשים את הארץ הזו? רק בזכות ההיסטוריה שלנו. אם זאת זכות הקיום שלנו, אז בואו נתבונן, בואו נהיה קצת הגונים. אם אנחנו נלחמים פה ולא נלחמים על שוויץ ולא נלחמים על אמריקה, בגלל שזו הארץ שקיבל אברהם אבינו, שקיבל משה, שקיבל יהושע, על מה הם קיבלו אותה? מי נתן להם אותה? הקדוש ברוך הוא. קיבלנו אותה בתנאים. והקדוש ברוך הוא מעיד ואומר, הארץ הזו היא ארץ זבת חלב ודבש, אבל היא גם ארץ אוכלת יושביה. תלוי בדבר אחד - בזימה ובצניעות. הארץ הזו שונאת זימה, שונאת ניאוף, היא מקיאה את האנשים מתוך הניאוף שלהם.
אם הגענו למצב שבתשעה באב פותחים בתי קפה בתל אביב, לנו זה מפריע? אני ישבתי במעשיהו ואורי זוהר ישב בבית הכנסת שלו בירושלים. מפריע לי דבר אחר, וזה איזה זכות תהיה לנו בארץ הזאת. תל אביב הבירה של המדינה העברית. מי יודע? אני חס וחלילה לא עושה חשבונות אבל איך אפשר לבוא אחר כך ולהתלונן על כל מה שקורה לנו, אם אנחנו הורסים את עצמנו בידיים".

על פרשת כרמי גילון ותביעת שרון: "שנבדוק את עצמנו"

"ראינו את האנטישמיות הנוראה שיש בעולם, מה עושים לשגריר שלנו בדנמרק. אני רק אומר יש דין ויש דיין. והעולם הוא עגול. כשאנחנו צועקים על אנטישמיות ושהעולם לא מבין אותנו, שנבדוק את עצמנו בצורה אמיתית. איפה האנטישמיות האמיתית? האם יש עוד מקום בעולם, שמעז לדבר על יהודים דתיים או על יהודים אחרים כמו שפה מעיזים לדבר? יהודים, בשר מבשרנו, איך שמעיזים לדבר נגדנו באיזה צורה נוראית, אני לא רוצה להזכיר שמות. זה ממש מידה כנגד מידה. דנמרק נחשבת למדינה נאורה, היא אף פעם לא היתה אויבת של מדינת ישראל. נו, אנחנו כועסים, איך יכול להיות שהם עושים לנו כזה דבר.
הולכים לדון את ראש ממשלת ישראל. מי עשה את זה? גם פה אנחנו אשמים. שייבדל לחיים טובים והשם ישלח לו אריכות ימים, מר"ן הרב שך. בשנת 81', כשכולנו לא הבנו איך יצא חוצץ נגד ההפגנה של סברא ושתילא ולא הבנו מה קרה. היום כולנו מתעצבנים שבלגיה ומדינות אחרות רוצים להעמיד לדין את ראש ממשלת ישראל. אבל אנחנו עשינו את זה. כולנו זוכרים את ההפגנה בכיכר מלכי ישראל. מה הם צעקו שם? אריק רוצח, בגין רוצח. אז אנחנו מוסרים אותם, מה אנחנו יכולים לבוא להתלונן".

על השיקום שלו: "אני מרוקאי עצבני"

"אתה זוכר כשדיברנו על השיקום? עיתון "הארץ" עשו את זה כמו אסון ורסאי, כמה עמודים השקיעו על זה. בסוף, נו, אישרו לי שיקום, חשבתי כבר נתחיל ללמוד. הוליכו אותנו שולל. הודיעו לי, שהתכנסה ועדה והחליטו שלימודים זה לא שיקום. יש להם 16 מפעלים והם בדקו מפעל מפעל מה מתאים לי. והם מציעים לי ללכת להשתקם בתור כורך ספרים. אתה מכיר את האופי שלי - אני מרוקאי עצבני. אנשים מרמים אותך. בלי לפגוע באף אחד, אתה רואה רוצחים, אנסים, שיוצאים לשיקום יום יום ופה פתאום הם מנסים בכל מחיר. זה מעצבן.
ישבה איזה ועדה של ארבעה חמישה אנשים לקרוא לי את ההחלטה המנומקת והחשובה שלהם על השיקום. אני, באופן טבעי, הופך שולחן על כזה דבר - אבל הייתי רגוע, עם חיוך. שאלתי: כמה משלמים לשעה בכריכייה? אמרתי נשקול את זה. יצאתי החוצה, אמרתי לעצמי רגע זה לא אני, בוא'נה, אולי נדפק לי משהו בראש, אולי לא עובדת כבר המערכת? אחר כך חשבתי שבאמת זו מתנה מהקדוש ברוך הוא. בסדר, אולי לא הגיע הזמן לצאת ללמוד בירושלים, למרות שאני מאוד רוצה לצאת ללמוד אצל הרב בצרי. אבל אתה רואה במה הם מתעסקים ואתה אומר ריבון העולמים, מה קורה כאן?"

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:גלי תיבון
דרעי. מרוקאי עצבני
צילום:גלי תיבון
צילום רוייטרס
שרון. צעקו לו רוצח
צילום רוייטרס
צילום: דודו פריד
שריד. מה יש לו לחפש
צילום: דודו פריד
מומלצים