שתף קטע נבחר

תרופות באינטרנט - מרשם לצרות

אתרי אינטרנט אמריקניים מפוקפקים מאפשרים השגת תרופות ללא ייעוץ רפואי. השוק צפוי לגלגל מיליארד דולר בשנים הקרובות, גידול של אלפי אחוזים לעומת המצב כיום. ירחון "בדוק" של המועצה לצרכנות מביא סקירה של ה"קונסיומר ריפורט"

לשון החוק אתרים מפוקפקים פשע משתלם? 

לאחרונה פורסם בתקשורת על הצעה לאשר בישראל שיווק תרופות באינטרנט. ברור לגמרי כי זה רק עניין של זמן עד שמה שקורה בארה"ב בתחום המסחר הווירטואלי, יגיע גם אלינו. בגיליון פברואר 2001 של ירחון הצרכנות האמריקני CONSUMER REPORTS התפרסם תחקיר מאלף בנושא ובו ממצאים מדאיגים ביותר. הפקת לקחים מהנעשה בארה"ב יכולה לאפשר לישראל במקרה הזה להקדים תרופה למכה. להלן תרגום התחקיר, כפי שהובא בירחון "בדוק" של המועצה לצרכנות.
באחד הימים, נכנס העורך הראשי של מגזין הצרכנות האמריקני CONSUMER REPORTS, טוד מרקס, לאינטרנט וביצע חיפוש פשוט תחת הביטוי "תרופות במרשם למכירה". תוך דקות ספורות, הופיעו על המסך שמות של 150 מקורות, כאשר לכשליש מהם צורפו משפטים כגון, "אין לך מרשם? אין לך רופא? אין בעיה".
בבדיקה שנערכה בהמשך לכתבה מאוקטובר 1999, נמצא שלמרות טענות על הידוק הפיקוח, אתרי האינטרנט, העוסקים במכירת תרופות המחייבות מרשם, משגשגים. הזמנת תרופות בצורה מקוונת, ללא דיאגנוזה מתאימה, נשארה פעולה קלה שדורשת לחיצה אחת על העכבר, פעולה דומה להפליא לרכישת ספר או פריט לבוש דרך האינטרנט.
ללא ביקור אצל רופא או שיחה עמו, יכול היה מרקס לקנות שבע תרופות שונות, החייבות במרשם: תרופה להורדה במשקל, להפסקת עישון, לאוסטאופורוזיס, להתמודדות עם זקנה, תרופה אנטי דיכאונית, נגד אלרגיות ותרופה נגד אינפקציות בקטריאליות.
מרקס, יש לציין, הוא גבר בריא בן 44, לא מעשן ולא נזקק לתרופות אלו.
קיימים מאות אתרים כאלה, ורבים הסיכויים שיכפילו את מספרם. חברת JUPITER COMMUNICATIONS, העוסקת בניתוח מגמות בהתפתחות עסקי אינטרנט, מנבאת שהמכירה השנתית המקוונת של תרופות רשומות תעלה מ-23 מיליון דולר לכמעט מיליארד דולר, בשנים הקרובות. ישנם אתרים רבים המקיימים את הוראות החוק, אך ישנם גם רבים שלא, המוקמים על-ידי חברות שיחפשו אחר רווח מהיר מצרכנים שמתיימרים לטפל בעצמם.

לשון החוק
הקונגרס האמריקני והמחוקקים במדינות השונות, התקינו אמצעי הגנה חוקיים שאמורים להגן על פציינטים מתרופות מסוכנות ומזויפות, ומרופאים ורוקחים, הפועלים בצורה בלתי אתית.

סדר הדברים הוא, שלפני שמקבלים תרופה בפעם הראשונה, הפציינט לרוב מתראיין ונבדק על-ידי רופא בעל רשיון, אשר מוציא לו מרשם לתרופה שמאושרת על-ידי ה-F.D.A. בשלב זה מתקבל המרשם על-ידי רוקח מורשה שעובד בבית מרקחת עם רשיון העומד בסטנדרטים החוקיים של המדינה.

בתי מרקחת מקוונים לגיטימיים כמו CVS.COM, המסופח לרשת הדראגסטור, כמו גם בתי מרקחת עם רשיון שפועלים אך ורק דרך האינטרנט, כמו PLANETRX.COM או ,DRUGSTORE.COM פועלים בהתאם לפרוצדורות אלה. הם דורשים אישור מהרופא שלך עבור כל תרופה שאתה מבקש ומאפשרים לך להעביר באי-מייל או בטלפון שאלות לרוקח שלך. על מנת לפתוח חשבון, אתה צריך להעביר את פרטי כרטיס האשראי שלך ומידע על הביטוח הרפואי שלך. בית המרקחת מפרסם בגלוי עובדות ומידע לגבי הרשיון בו הוא מחזיק.

עצת אחיתופל

למרות שבתי מרקחת מפוקפקים יכולים להיראות מתוחכמים ולגיטימיים לפחות כמו האחרים, הם אינם מפעילים את אותה רשת של אחריות שתוארה קודם לכן. הם פועלים באחת משתי הדרכים:

אתרים שבסיסם בארה"ב מציעים באופן כללי "ייעוץ" מקוון עם רופא. "ייעוץ" זה עולה 85 דולר והוא יהיה מורכב ממענה על שאלון שמכסה את ההיסטוריה הרפואית שלך. אם הרופא יאשר את השאלון, הוא יוכל להוציא לך מרשם ולהעבירו לאותו בית מרקחת שבו משתמש האתר. כתנאי לקבלת הייעוץ, אתה מתחייב לומר את האמת, להשתמש בתרופה בצורה נאותה ולשחרר את כל המעורבים באתר ממחויבות, במידה ומתעוררים סיבוכים. עוזר התובע המחוזי של קנזס, גנרל פראן ברונר, תיאר הסכם זה כתחבולה בלתי מוסרית שמטרתה למנוע מהצרכנים לתבוע או להתלונן.

אתרים מפוקפקים אשר בסיסם מחוץ לארה"ב יכולים להיות אפילו מעורפלים יותר. הם לרוב מאפשרים לאנשים להזמין תרופות ללא דרישה שיענו כלל על שאלות. הלקוחות צריכים רק להקליד את שמם ואת כמות התרופה אותה הם מבקשים, ללחוץ על העכבר ולהעביר את פרטי כרטיס האשראי שלהם ואת כתובתם.

תהליך זה אינו חוקי ממספר סיבות, טוענים ב-FDA. הראשונה, אין זה חוקי לקבל מרשם כלשהו מחו"ל. שנית, הרופא הזר שנותן את המרשם אינו בעל רשיון בארה"ב. שלישית, ייתכן שלתרופות שמיוצרות בארצות אחרות אין אישור של ה-FDA. לעתים קרובות, אתרים מחוץ לארה"ב מוכרים תרופות הזמינות ללא מרשם בחנויות באותם אזורים, אבל מחויבות במרשם בארה"ב - אלא שגם זה אינו חוקי.

בימים אלה, האתרים מוכרים כמעט הכל. מה שלא ניתן היה לקנות: נרקוטיקה, ממריצים, סמי הרגעה וסטרואידים אנבוליים. אלה הם חומרים בפיקוח, על פי התקנות של הרשות האמריקאית לפיקוח על תרופות. נציגי ה-FDA מפקחים על מרשמים של אותן תרופות שבהם ניתן להשתמש לרעה וזאת במטרה לתפוס ולתבוע את אותם אנשים שמוכרים אותן באופן בלתי חוקי.

חזור למעלה
אתרים מפוקפקים
אחד הטיפים לזיהוי אתר מפוקפק, הוא קיומה של הודעה, שאומרת לך שאינך צריך אף רופא, אינך צריך לתאם פגישות, ואינך צריך להמתין בתור. עבור ד"ר ג'יימס ווין, סגן הנשיא של מועצות המנהלים הרפואיות של פדרצית המדינות, אלה הן מילים מסוכנות, ואלו הן הסיבות לכך:

סקירה רפואית לא מספקת. השאלון שעליו ענינו נע בין שאלון בן עמוד אחד לשאלון בפורמט ארוך יותר, שביקש לקבל מידע על היסטוריה רפואית ומצב נוכחי. "לרוב, אפילו השאלונים הטובים יותר החסירו את אותם פרטים שרופא אישי היה קולט", אומר ד"ר מרווין מ.ליפמן, היועץ הרפואי הבכיר של CONSMER REPORTS, שעובד ברפואה כבר 40 שנה.

כל אחד יכול

מערכת ניפוי ההזמנות אינה יעילה. ישנם אתרים שאינם דוחים הזמנה בעייתית. כאשר מרקס ניסה לקנות ZYBAN, שניתן כמרשם למעשנים שרוצים להיגמל מעישון, האתר CONFIDENTIAL RX התעלם מההערה שלו שהוא אינו מעשן. הוא קיבל את התרופה. הוא גם קיבל סומטרופין (SAIZEN), הורמון גדילה אנושי שניתן בזריקות וניתן לרוב במרשם לילדים עם פגם גדילה, אבל לעתים מנוצל לרעה על-ידי אחרים.

בתחילה, כאשר מרקס הודה שלא ביצע בדיקה גופנית במהלך השנה האחרונה, דחה אתר GHMEDICAL.COM את הזמנתו. כאשר הוא שיקר ואמר שעשה בדיקה גופנית, אבל עדיין אמר את האמת לגבי הגובה שלו (גובה ממוצע לאדם מבוגר, אך ללא ספק לא גובה של ילד בעל פגם גדילה), האתר לא מצא כל בעיה ושלח למרקס את התרופה.

כאשר אתה ממלא את המרשם בערוץ לגיטימי, אתה מקבל פלט הוראות ואזהרות מהרוקח. רק שניים מהאתרים המפוקפקים של בתי המרקחת שמהם הוזמנו תרופות, שלחו כזה פלט. בפעם הראשונה, המידע אפילו לא היה נכון: ZYBAN, התרופה נגד עישון, הגיעה עם הוראות ללקיחת ויאגרה.

איכות השאלון

הזמנו ארבע תרופות FOSAMAX, ZITHROMAX, פרוזק ו-RENOVA (נגד הזדקנות) מבית מרקחת מקוון ללא כתובת. המשלוח הגיע בחבילה חומה ללא סימון עם תווית דואר שכתוב עליה בנגקוק, תאילנד. החפיסות שהכילו את התרופות היו מעוכות למדיי ונראו כאילו מישהו כבר פתח אותן. בשום מקום לא היה כתוב שם הפציינט. יותר מכך, נציגי ממשלה הזהירו שתרופות הנמכרות על-ידי אתרים מעין אלה עלולות להיות מזוהמות, לאחר תאריך תפוגה, או אוחסנו בצורה לא ראויה.

לכמה מהאתרים אין מדיניות ברורה בנוגע לפרטיות, ביטחון או דיסקרטיות: לקוחות אינם יודעים מה קורה עם הנתונים הרפואיים ופרטי כרטיס האשראי שהם מוסרים. אפילו אתרים שמבטיחים לשמור על פרטיותו של המידע הזה עלולים שלא לעשות כן, אומרת ועדת המסחר הפדרלית(FTC).

שמירה על הפרטיות

מרקס תהה על מידת הפרטיות של הזמנותיו לאחר שקיבל אי-מיילים שמפרסמים אתרי פורנוגרפיה.

בגלל שהם נעדרי רשיון לאספקת תרופות או בגלל שהם עושים זאת בדרך המנוגדת לחוק, מפעילי אתרים מפוקפקים לא מגלים בדרך כלל מידע על דרכי פעולתם: שמות בעלי האתר, מיקומם, כישוריהם והמומחיות של הרופאים המייעצים שלהם. למעשה, יקשה עליך ללחוץ על מגע כלשהו עם הרופא שנותן לך מרשם. כאשר מרקס צלצל למספר הטלפון שהופיע על בקבוק התרופה שרכש וביקש לדבר עם הרופא ששמו הופיע על הבקבוק, בקשתו נדחתה.

חזור למעלה
פשע משתלם?
ישנם פציינטים שייקחו על עצמם את הסיכון הטמון בהזמנה מאתר מפוקפק, משום שהם חושבים שהם עושים עסקה טובה, אלא שהשוואת המחירים שעשו הבודקים הראתה שזה לא בהכרח נכון.

עבור התרופות שהוזמנו (מבלי לחשב דמי ייעוץ או ביקור אצל רופא), נמצאו לרוב הבדלים קטנים במחיר בין אתרים אמינים ללא אמינים. סומטרופין עלתה למעשה הרבה יותר באתר מפוקפק אחד מאשר באתר אמין. יותר מכך, אתה עלול להידרש לשלם דמי ייעוץ בכל פעם שאתה מזמין תרופה.

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
תרופות. הזמנה באינטרנט דורשת לחיצה על העכבר
מומלצים