שתף קטע נבחר

הטיפים האולטימטיביים עבור ICQ

איך מגיירים אותה, איך מאבטחים אותה, האם לעבור לגירסה החדשה? ויש עוד הרבה טיפים

מתחילים מתחזקים החברים אבטחה ופרטיות 
דברים קטנים מידע נוסף כלי עזר ל-ICQ ICQ, הכללים 
התוכנות האחרות 

אין היום ויכוח בעניין: ICQ היא תוכנת חובה בתפריט המשימות של כל גולש. נכון לרגע זה, מדווחת ICQ על קרוב ל-113 מיליון משתמשים ברחבי העולם. גם אם נניח, בהערכה גסה, כי רק מחצית המספר הם אכן משתמשים פעילים, עדיין מדובר בתוכנה המובילה והפופולריות בתחום המסרים המיידים. זו תוכנת פולחן - עד כדי כך, שאפשר למצוא מספרי משתמש שמוצעים למכירה באתר המכירות הפומביות eBay.
מכיוון ש-ICQ מעולם לא שמרה על עקביות במימשק, נאלצנו לבחור - ההנחיות לאורך הכתבה מתייחסות לגירסה ICQ 2000b הנפוצה, שהיא גם הגירסה המומלצת לדעתנו. למרות ששמות התפריטים וצורת הביצוע דומים למדי גם בגירסאות האחרות.


מתחילים
אנחנו מקצרים קצת בחלק הזה, משום שאנחנו מניחים שרוב הקוראים כבר משתמשים בתוכנה. כדאי בכל זאת לשים לב לטיפים המיוחדים למשדרגים.

ההתקנה, השדרוג

משתמשים רבים נרתעים משדרוגים ומשתמשים עדיין בגירסאות ישנות של ICQ. אנחנו נאמנים למימרה לפיה "כדאי תמיד לעבוד עם הבאגים החדשים ביותר", אבל במקרה של גירסת 2001b, היינו מחכים קצת בכל זאת. אנחנו ממליצים, לכן, על ICQ 2000b, שבדרך כלל נוחה יותר מהגירסאות הקודמות ומציעה מגוון של תכונות ופונקציות חדשות.

אם מטרידה אותכם העובדה שהגירסה הזו מציגה פרסומות, אנחנו נלמד גם איך להיפטר מהן. את קובץ ההתקנה לגירסה החדשה אפשר למצוא בכל אתרי התוכנה הגדולים.

אילו פרטים להזין

מתקינים בפעם הראשונה או על מחשב חדש? שימו לב לפרטים האישיים שאתם מזינים לאחר סיום תהליך ההתקנה. רשיון השימוש של ICQ מאפשר לה למכור את הפרטים שלכם לצד שלישי.

אם תרצו, תוכלו להזין רק את כתובת ה-email ואת הכינוי שלכם - זה כל מה שהתוכנה זקוקה לו כדי לפעול. כדי לשנות פרטים שכבר הזנתם, היכנסו לחלון My ICQ/View/Change My Details.

לשדרג ולשמור על הנתונים

משדרגים? בשדרוג לגירסאות החדשות של ICQ אין עוד צורך לגבות את בסיס הנתונים של התוכנה. מבצעים Uninstall ומתקינים לאותה תיקייה את הגירסה החדשה. ליתר ביטחון, כדאי לשמור את התיקייה עם בסיס הנתונים של הגירסה הישנה.

השם הוא בהתאם לשם הגירסה, למשל: Db99b עבור גירסת ICQ 99b.

סלקו את ברכת השלום

ההצקה הראשונה שתיתקלו עם ההתקנה של גירסה 2000b, היא מסך הברכות של ICQ, שמופיע בכל פעם שהתוכנה מופעלת. לחצו על הכפתור ICQ המופיע בתחתית החלון, בחרו Miscellaneous \ Preferences והסרו את הסימון מהאופציה Show ICQ welcome.

חזור למעלה
מתחזקים
תיבות הדו שיח והתפריטים של ICQ מעולם לא הצטיינו באחידות, תחכום או ייחוד. למעשה, המימשק ועיצוב התוכנה הם מהגרועים בתחום. הטיפים להלן יפצו קצת.

מצב שימוש מתקדם

אם מאיזו סיבה טרם עשיתם זאת בעבר, הגיע הזמן לעבור לשימוש במצב Advanced Mode. הוא מספק את הפונקציות המתוחכמות יותר של התוכנה ומומלץ מאד. כדי לעשות זאת, בוחרים ICQ \ To Advanced Mode.

הצגה בקדמת המסך

החלון של ICQ יכול להיות ממוקם מעל לכל החלונות הפתוחים בשולחן העבודה או להתחבא מאחוריהם. כדי לשלוט באופציה הזו, בחרו ICQ \ Preferences \Contact List. בחוצץ Options בחרו או בטלו את הסימון של האופציה ICQ window when open always showing on your desktop.

תזמון ההיעלמות

ברירת המחדל היא שחלון ICQ מופיע עם כל הודעה חדשה וממוזער כעבור 15 שניות. כדי לשנות אותה, נכנסים לחוצץ מהטיפ הקודם ומשנים את הסימון/ציון הזמן, ליד האופציה Auto Hide.

לנקות את החלון משטויות

במצב Advanced Mode מופיע חלון התוכנה כשהוא מוקף בשלל כפתורים והפתעות. כדי לסלק את ההפרעות הללו, נכנסים לחלון Preferences \Contact List, ובחוצץ Design מסירים את הסימון משלושת האופציות העליונות.

תצוגת חברים Online בלבד

אם יש לכם רשימת חברים ארוכה, זה בזבוז להציג את כל המשתמשים שאינם מחוברים. לחיצה על כפתור הפרח האדום-ירוק (בשורה העליונה ביותר) תאפשר להציג רק את מי שנמצא במצב Online.

שימוש בקליק ימני

כאשר מקליקים בפעם הראשונה על משתמש ברשימה, קופצת תיבת בחירת תפריט המשתמש. התוכנה מציעה להציג את תפריט המשתמש באמצעות קליק ימני (כמו בכל תוכנת Windows) או שמאלי. בחרו בקליק ימני ואל תשכחו לסמן את האופציה Don't show this message again.

השתמשו בקיצורי המקשים

הרבה משתמשים מתקדמים עדיין מקליקים פעמיים על ההודעה המהבהבת על מנת לפתוח אותה. כדי להפסיק עם ההרגל המגונה הזה ניגשים לחלון ICQ \ Preferences \ Contact List, לחוצץ Shorcuts, ומסמנים את האופציה Activate ICQ Keyboard Shortcuts. ניתן להשתמש בקיצורים הקבועים או לקבוע קיצורים משלכם.

הקיצור השימושי ביותר הוא זה שמחליף את ההקלקה הכפולה בפתיחת הודעה: Ctrl+Shift+I. לא תבינו איך הצלחתם להסתדר בלעדיו.

חזור למעלה
החברים
רשימת החברים (Contact List) היא הכלי המרכזי ביותר של ICQ, ולמרות זאת לא כולם יודעים להשתמש בה בצורה מושלמת. להלן שלושה טיפים חשובים.

שינוי שמות משתמשים

אם קשה לכם לזכור מי המשתמש מאחורי כל כינוי מתחכם, אפשר פשוט לשנות את הכינויים: מסמנים את שם המשתמש, לוחצים F2 ומזינים שם חדש. אפשר גם בעברית.

חברים בדפים הלבנים

ב"הדפים הלבנים" של ICQ אפשר למצוא חברים לפי פרמטרים שונים. כדי להגיע לשם נכנסים לחלון ICQ \ Add/Invite Users ובוחרים ICQ White Pages. בהזדמנות זו אפשר גם לשנות את הנתונים האישיים שלכם, בחלון ICQ \ View My Details כדי שמשתמשים אחרים יוכלו למצוא אתכם. שימו לב במיוחד לשדות הקשורים לתחומי העניין.

שימוש בקבוצות

כפתור הקבוצות (Groups), הנמצא בחלק העליון של חלון התוכנה (מסומן בסמל של פרצוף), מאפשר מעבר בין תצוגה רגילה לתצוגה לפי קבוצות משתמשים. אם ה-Contact List שלכם גדול במיוחד, תמצא שהשימוש בקבוצות נוח מאד: השתמשו בקבוצות הקיימות או צרו חדשות וגררו אליהן את החברים המתאימים.

אחרי שעשיתם זאת, תוכלו לבחור קבוצה ולשלוח לה במרוכז הודעה, דואר אלקטרוני או URL. הקלקה על שם הקבוצה תאפשר לכם לשנות את שמה.

חזור למעלה
אבטחה ופרטיות
תוכנות מסרים מיידיים הן מקור לא אכזב להצקות, הטרדות וגם כמה בעיות אבטחה. במספר צעדים פשוטים תוכלו לחסוך מעצמכם את כל הנ"ל.

שימוש ב-Authorization

למי שעדיין מתפלא לגלות שמות כמו "Sexy Stacy" ברשימת החברים שלו, נזכיר את האופציה של בקשת האישור (Authorization). כדי לקבוע שמשתמשים אחרים יוכלו להוסיף אתכם לרשימות שלהם רק באישורכם, היכנסו לחלון ICQ \ Security & Privacy וסמנו את האופציה My authorization is required.

להתעלם

באותו חלון, כדאי גם לבקר בחוצץ Ignore. אם התעייפתם מהודעות בסגנון: "ICQ מעוניינת לשמוע את דעת הגולשים אם להמשיך את השירות בחינם", תוכלו לסמן את כל תיבות הבחירה בחוצץ הזה, ולחסוך מעצמכם את הטרדה שבקבלת הודעות ממישהו שאינו ברשימה שלכם. תוכלו גם להוסיף מספרי ICQ של משתמשים שמטרידים אתכם, כדי לנפות באופן קבוע הודעות המתקבלות מהם.

שימוש בסיסמא

אם אתם חולקים את המחשב עם משתמשים אחרים, תוכלו להגדיר בחוצץ General סיסמת הפעלה לשם המשתמש שלכם. תוכלו גם להגדיר את דרגת האבטחה (מומלץ לייצב אותה על High, כך ש-ICQ תבקש סיסמא בכל הפעלה).

אם תרצו לשנות את הסיסמא - עשו זאת דרך החוצץ Password, שנמצא גם הוא בתפריט האבטחה.

להיות דנידין

כפתור הסטטוס (בתחתית חלון התוכנה, מימין) מאפשר לכם לבחור באחד משמונה מצבים (Away ,DND ,Occupied וכו'), ורוב המשתמשים נוטים לשכוח אותו. במיוחד את מצב Invisible היקר מפז. זו הדרך להעלים את עצמכם ולהישאר מחוברים. המשתמשים ברשימה שלכם יראו אתכם במצב Offline. חשוב כשאתם עסוקים במיוחד.

איך מרחיקים טרדנים

מישהו מטריד אתכם? היכנסו לחלון האבטחה (Security & Privacy) וגררו את המשתמש הטרדן לתוך החלון בחוצץ Invisible. לחלופין, אפשר להקליק על שם המשתמש, לבחור Alert/Accept Modes ובחוצץ Status לבחור באופציה Invisible to User.

איך מרגיעים נודניקים

דרך קצת פחות ברוטלית - בהשוואה לשני הטיפים הקודמים - להבהיר שאתם עסוקים, או שמנדנדים לכם: לעבור למצב DND/Occupied. אם יש מישהו מסויים שמנדנד, אפשר להשתמש בחלון Alert/Accept Modes באופציה כמו Occupied to User, ולקוות שיבין את הרמז.

ויתור על ההיסטוריה

אם אתם ממש פרנואידים (אולי בצדק...), תוכלו לוותר לגמרי על שמירת היסטוריה של ההודעות. היכנסו לחלון Preferences \ Events. בחוצץ General סמנו את האופציה Do not log event History.

התגוננות מווירוסים

באותו חלון, פתחו את החוצץ Web Page URL ובדקו שהאופציה Automatically open all incoming Web page addresses in your web browser אינה מסומנת. כשהיא מסומנת, אפשר לשלוח אתכם אוטומטית לאתר שמפעיל קוד הרסני (ראו מקרה הווירוס Nimda). כשהאופציה אינה מסומנת, זה אומר שכתובות אינטרנט שיישלחו אליכם לא יפתחו אוטומטית בדפדפן.

חזור למעלה
דברים קטנים
ICQ יכולה לזכור עבורכם את הדברים שאתם בדרך כלל שוכחים - מספרי טלפון, כתובות, או סתם פתקים קטנים שאתם רוצים לרשום ולא יודעים איפה. בדיוק בשביל זה ישנו תפריט My ICQ (מסתתר מאחורי הכפתור עם סימן הלב).

לאן הוא נעלם?

אם כפתור My ICQ אינו מוצג, היכנסו לתפריט ICQ \ Preferences \ Contact List ובחרו באופציה Show Bottom Buttons.

שימוש בפתקים

יש משהו שחשוב לכם לא לשכוח? לחצו על הלב הקטן ובחרו Notes \ New Notes . על המסך תופיע מדבקת תזכורת קטנה וצהובה, שתרחף מעתה מעל שולחן העבודה שלכם. לא אוהבים פתקים צהובים? לחיצה ימנית על הפתק תפתח תפריט נגלל, דרכו תוכלו לשנות את הצבעים ואת הפונט. אוהבים מאוד פתקים צהובים? באמצעות אותו תפריט תוכלו לשמור פתקים (בפעולה Import/Export) או לשלוח למשתמש אחר.

להחביא את הפתקים

מאותו תפריט אפשר גם להשתמש בפעולה Hide, כדי להחביא את הפתקים. תוכלו להציג אותם מחדש, באמצעות בחירה ב-My ICQ \ Notes \ Bring All To Front.

תזכורות

מנגנון ה-Reminder בחלון My ICQ מאפשר להגדיר תזכורות שיופיעו בזמן מסויים. שימושית עוד יותר היא האפשרות לבקש שהתזכורת תוצג כאשר משתמש מסויים יתחבר. לשם כך משתמשים באופציה Trigger when user is Online.

רשימת משימות

ואם כל זה לא הספיק לכם לניהול לוח הזמנים הצפוף, ICQ יכולה לנהל לכם את החיים לגמרי עם רשימת המשימות (To-Do). יצירת המשימות והשימוש בהן מתנהלים באופן דומה לתזכורות ולפתקים.

הודעות SMS

עוד שירות שימושי ש-ICQ מציעה, היא האפשרות לשלוח הודעות SMS. השירות עובד עם עשרות ספקים סלולריים בחו"ל. בישראל ניתן לשלוח הודעות למנויי פרטנר. כדי לשלוח הודעה בוחרים Services \ SMS Massage.

חזור למעלה
מידע נוסף

להשתמש בעזרה

קובץ ההתקנה של ICQ אינו מגיע עם מערכת עזרה, אבל יש מערכת כזו והיא שימושית מאד כשלא זוכרים איך עושים דבר כזה או אחר. מחלון ICQ \ Help אפשר להוריד את הקובץ המתאים מהאינטרנט (בסך הכל 603KB) ולהתקין אותו. זו מערכת מצויינת, ומומלצת בהחלט.

היכן תלמדו עוד

כל מה שהסברנו ולימדנו כאן הוא באמת על קצה המזלג. בכתובות שמסופקות מימין לכתבה אפשר ללמוד את כל שאר הדברים.

חזור למעלה
כלי עזר ל-ICQ
כמו עם הרבה תוכנות פופולריות אחרות, גם סביב ICQ נוצרה תעשייה משגשגת של תוכנות עזר ותוספים, שעונים לכל צורך אפשרי. חלק מהתוכנות הללו מגיעות מחברות תוכנה רציניות, ומספקות אפשרויות לשינוי המימשק, תמיכה בשפות שונות (כולל עברית), שימוש בסקינים, וכיוצא בזה. ישנן גם תוכנות תחזוקה וכלי גיבוי שונים, תוספי מדיה זורמת (טלפוניית אינטרנט ויישומי וידאופון, למשל), ועוד. ההמלצות שלנו:

- ICQ Plus 3.0. תאפשר לכם לשנות את עיצוב התוכנה באמצעות מבחר עשיר של סקינים צבעוניים. ניתן להחליף סקינים באופן רנדומלי או ליצור עיצובים ייחודיים.

- LingoWare 3.0. התוכנה שמתרגמת את ICQ לעברית - כולל כל תפריטי המשנה. מומלץ לכל משתמש ישראלי באשר הוא.

- Cen ICQ Backup 0.93beta. תוכנת גיבוי קטנה שתומכת בכל גירסאות ICQ. יש כבר פלאג אין לגירסת 2001.

- PGP-ICQ 0.95. אם אתם חוששים שהבולשת בעקבותיכם, מומלץ להצפין את ההודעות שאתם שולחים באמצעות התוכנה הזו.

חזור למעלה
ICQ, הכללים

עשרה כללי אתיקה והישרדות למשתמשי ICQ

1. לא על כל הודעה חייבים לענות מייד. בעיקר אם אתם בעבודה.

2. אבל גם לא כדאי לתת לאנשים לחכות. מספר דקות הן זמן סביר לתשובה על שאלה חשובה.

3. אל תגזימו בהודעות קצרות. "היי", "מה העניינים", "ותתקשר אלי" הן דוגמאות להודעות שלא כדאי לכתוב יותר מפעם אחת.

4. אל תציקו לאנשים. הרבה הודעות קצרות מאד, בזמן קצר, זו הצקה. למשל.

5. מותר לעשות Decline. בעיקר אם זו האקסית שלך, שכבר באמת נמאס לך ממנה. בשביל מה לדעתך המציאו את האופציה הזאת?

6. התייחסו ברצינות ל-Status. אם מישהו נמצא בסטטוס DND\Away\Occupied, אז יכול להיות שהוא לא רוצה שיפריעו לו. כבדו את זה.

7. נטרלו אפקטים קוליים. צלילי ה"הקלדה" ואפקטים קוליים אחרים של התוכנה יכולים להזיק ליחסים שלכם עם שותפים לעבודה או לדירה.

8. לעולם על תנהלו יותר משתי שיחות במקביל. זה הופך אתכם מאד לא מרוכזים וגורם לכם להגיד שטויות שלא התכוונתם.

9. בדקו היטב למי אתם שולחים את ההודעה. בעיקר אם מדובר בהודעה "רגישה" - לא נעים לגלות שלכלכתם על מישהו באוזני אותו מישהו.

10. אל תשלחו מידע רגיש ב-ICQ. כי אתם לא יודעים מי בצד השני, כי יש History, וכי בשביל זה בדיוק המציאו טלפון.

שוקי גלילי

חזור למעלה
התוכנות האחרות
ICQ המציאה את מסרים המיידיים (Instant Messages, או בקיצור: IM). בעקבותיה צצו שלל תוכנות, שניסו לנצל את המומנטום.

בזמן האחרון, לאחר שגשם המזומנים של הנאסד"ק פסק, חלק גדול מן התוכנות האלו נעלמו, אבל הטובות עדיין קיימות. אם תרצה לבדוק אותן אז הכתובות מימין לכתבה יהיו שימושיות (תחת "קישורים לאתרים").

- Yahoo! Messenger. תוכנת הלקוח הפופולרית הזו, מספקת אינטגרציה טובה עם המידע והשירותים של הפורטל הגדול ברשת.

- MSN Messenger. מיקרוסופט נמצאת בכל מקום, וגם לכאן היא נדחפת. באופן לא מפתיע, התוכנה משולבת כחלק אינטרגרלי מ-Windows XP. באופן מפתיע, מדובר במוצר לא רע בכלל.

- Miranda. חיקוי מושלם של ICQ שיצרה קהילת הקוד הפתוח. גודלה כעשירית מתוכנת המקור והיא מכילה אפשרויות שאפילו ל-ICQ אין. יש גם מבחר מרשים של תוספות וסקינים. מומלצת בחום.

- אודיגו. תוכנה פופולרית (במיוחד בקרב קהילת הפנויים-פנויות בישראל) ועטורת שבחים, בין השאר בשל עיצובה המיוחד. היא היתה הראשונה שהציעה שילוב של משתמשי ICQ בתוך התוכנה שלה, ונחסמה על ידי AOL. היא מגיעה (גם) עם מימשק עברי, ויכולות חיפוש משתמשים מרתקות, על פי חתכים שונים.

- Trillian. עוד תוכנה משובחת. היא מאפשרת משלוח הודעות למשתמשי ICQ ,MSN Messenger ,Yahoo! Messenger ו-AIM. בנוסף על כל אלה, היא גם משמשת כלקוח IRC.

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מדווחים על 113 מיליון משתמשים. icq
בינתיים - זאת עדיפה. 2000b
מומלצים