שתף קטע נבחר

פורום הסרטן והמוות שלא היה

חברי פורום "סרטן – תמיכה מהלב" ב-ynet חשים מרומים ונגזלים. הם סיפקו חום ותמיכה לגולשת שסבלה ממחלת הסרטן ובכו עליה במותה. בדיעבד, הסתבר להם כי אותה גולשת אינה קיימת במציאות

חברי פורום "סרטן – תמיכה מהלב" ב-ynet לא מצליחים להתאושש מהמקרה שקרה להם. בעיקר הם חשים מרומים ונגזלים. הם סיפקו חום ותמיכה לגולשת שסבלה ממחלת הסרטן, הזדהו עם כאביה, ליוו אותה בכל שלב ושלב במאבקה ובכו עליה במותה. בדיעבד, הסתבר להם כי אותה גולשת אינה קיימת במציאות.
הפרשה החלה עם פתיחת הפורום, בתחילת מרץ 2002. אז הופיעה בקהילה גולשת בשם "רוני", שהציגה עצמה כרופאה אונקולוגית, תושבת ניו יורק, שמתמודדת בעשור האחרון עם מחלת הלוקמיה. "רוני" סיפרה לחברי הפורום כי במקביל למלחמתה במחלה היא מנסה להיכנס להריון, בעזרת בעלה, דרור. "רוני" שבתה במהרה את לבם של משתתפי הפורום באמצעות הודעות רגשניות, שנעות בין אופטימיות לייאוש.

אור מטפלת ברוני

רוני סיפרה לחברי הפורום, כי נולדה להורים פרודים. "גדלתי בעיקר עם אבא שלי, את אמא שלי רק ביקרתי מדי פעם... עד היום הנורא ההוא במלחמת 73', בו איבדתי את אבא שלי", כתבה בפורום, "…מאז הייתי כל כך לבד... ילדת בר ששורדת לגמרי לבד, שמשיגה הכל בעצמה… כל הזמן במאבק כוחני עם עצמי.... אז מה אפשר לספר על ילדות שהסתיימה כל כך מהר".
משתתפי הפורום לא נשארו אדישים. "את אדם מאוד מיוחד, רוני יקירה. מאוד. הכוחות ששלחת לי, האור ששלחת לי ברגעי משברי היו לי לדלק שהניע אותי הלאה משם", כתבה לה "אירית" ב-13 באפריל.
ב-12 באפריל הופיעה בפורום "אור", גולשת שהציגה עצמה כחברתה הטובה של רוני, אישה נשואה וללא ילדים, שהחלימה ממחלת הלוקמיה. "הסרטן בהחלט סיפק לי שיעורים רבים, באמצעותו למדתי מה זו קבלה… אחת ממורות הדרך שלי הייתה רוני, ועל זה אני מוקירה לה תודה…", כתבה ליתר חברי הפורום.
אור ורוני טענו כי הכירו כאשר אושפזו במחלקה האונקולוגית, ומאז שמרו על קשר, על אף שרוני מתגוררת בניו יורק ואור בישראל. כאשר בחודש שעבר חלה הידרדרות במצבה של רוני, אור "נסעה" לבקר אותה בניו יורק כדי "לטפל בעצמן יחד".
"התקופה האחרונה היתה מאוד אינטנסיבית לשתינו. אני יודעת שללא ההסכמה שלי לגעת במקומות האפלים שבתוכי, לפרק אבן אחר אבן את חומת ברלין האישית שלי, דבר לא היה קורה", כתבה רוני בפורום ב-18 במאי.

רוני נכנסת לתרדמת

הבנו שהן למעשה "סוגרות מעגל" ביניהן, לקראת המוות של רוני והפרידה של אור מרוני", אומרת דניה ובר, שמנהלת את פורום "סרטן – תמיכה מהלב" יחד עם קרן מור, שתיהן סטודנטיות לעבודה סוציאלית במחלקה האונקולוגית בבית החולים איכילוב.
לנוכח ההודעות המפורטות והחושפניות של שתי החברות "האמיצות", משתתפי הפורום פתחו את לבם אליהן וביקשו את עצתן. בשישה במאי פירסמו אור ורוני הודעת עידוד משותפת מניו יורק, שיועדה למשתתפת בשם "מורן", אשר גילתה ערב חתונתה כי היא לוקה בסרט. "מורן יקירה, מספיק שתעברי ברפרוף על עמודי הפורום, תיכנסי להודעות ותפגשי בכל חברי חוג הסרטן…", כתבה אור, "רוני ואני חלינו בלוקמיה, אני נקייה לחלוטין ונושאת היום את ילדי הראשון, ואילו רוני עדיין מתמודדת מול השדים…".
אור "שבה" לישראל לאחר כמה ימים, אך חזרה לניו יורק לאחר שחלה הידרדרות נוספת במצבה של רוני, בסוף החודש שעבר. "שוב הגוף היסטרי לחלוטין... הפעם נשארתי בבית, ובית החולים הגיע לכאן", כתבה רוני ב-25 במאי, "לפני יומיים קיבלתי שתי מנות דם, שכנראה היו לא תקינות, ומאז אני רב הזמן שרועה…". "מאוחר יותר אור בישרה שרוני נמצאת בתרדמת, לאחר שקיבלה מנות דם שנגועות בחיידק אלים במיוחד", אומרת מור.

דרור מוסר את הודעת הפטירה של רוני

ב-30 למאי פירסמו אור ו"דרור", "בעלה" של רוני את הודעת הפטירה, ששברה את לבבות המשתתפים. "עם הנץ השחר, רוני שלנו עברה אל ממלכת המלאכים. כה שלווה הייתה עם נשימתה האחרונה, כאילו השלימה מסע אל מעבר לכל גבולות… נוחי בשלום רוני".
"רוני יקרה כל כך! השארת חלל ועצב גדולים מנשוא", התאבלה עליה "מגנוליה3". "שתיים צעדו הן יחדיו… רוני ואור… שתיהן שיתפו כה הרבה, עד שלימים קראתי להם תאומות סיאמיות שלי", כתבה משתתפת "יחפנית" בהודעה שפורסמה ב-31 למאי. עם זאת, בשלב זה, "יחפנית" החלה לפקפק באמיתות מותה של רוני, והטילה ספק גם בעצם חייה.
ב-2 ביוני פרסמה "יחפנית" הודעה שכותרתה "המלך הוא עירום", ובה גילתה למשתתפים את ספקותיה, שהתגברו, לדבריה, דקות ספורות לאחר שאור התקשרה אליה, כדי לבשר לה על דבר פטירתה של רוני בניו יורק .
"יחפנית" טענה בהודעתה, כי חשדה התעורר לראשונה כחודש לפני כן, לאחר ש"אור" ביקרה בביתה. היא איתרה קווי דמיון בין קורות חייה של "רוני", כפי שפורטו בפורום, לבין הסיפור שסיפרה לה "אור" בביתה. "יחפנית" כתבה: "קולי הפנימי לא השתתק, והחל למחות בתוקף, כאשר פרטים נוספים ואחרים שלא התחברו הגיעו ונעמדו למולי… כשבוע לפני הפטירה… החלו להיווצר קרעים ענקיים שאותם לא יכולתי להסביר הגיונית… ואז הגיע הטלפון הישר ליקיצתי… רוני - אחותי האהובה - אספה נשמתה וחזרה לביתה המושלם של הנשמה…".
כאשר "יחפנית" ביקשה מ"אור" את מספר הטלפון של "דרור", בעלה של "רוני", על מנת שתוכל להשתתף בצערו, נתקלה בסירוב מוחלט. כאשר שאלה את "אור" מה בדבר ההלוויה, נאמר לה כי זו לא תיערך. "פתאום רוני התפוגגה. וכן בעלה, דרור", כתבה "יחפנית", "…במהלך היומיים האחרונים… מתברר שרבים גם מהפורום הזה, וגם מפורומים אחרים, למעשה כבר חושדים…
"ועדיין, האם אור היא אור? האם כשנפגשנו היא נתנה לי את שמה האמיתי? האם רוני קיימת? והאם יש סיכוי אישי שאני אפרד מחברה וירטואלית, ללא הוכחה של קיומה?"

החיים מלאים בווירוסים

משתתפי הפורום זעמו ותבעו הסברים. "הסבירי את מעשייך שנבין ושנוכל לסלוח והפעם רק את האמת ולא פנטזיות", כתבה "קולית 1" ל"רוני", בהודעה שפירסמה היום (ג'), "אחרת, תישארי בזיכרוננו כמפלצת, ולא רוני שחיבבנו. אני חושבת שלמען ההגינות מגיע לכולנו הסבר והתנצלות ממך".
"אני מרגישה מרומה איך 'תמיד' מצליחים לעבוד עלי!", כתבה "מגנוליה3", "ולמתחזה האומללה, הלוואי וסוף סוף תמצאי מנוחה לנפשך ותניחי לנו".
משתמשים אחרים גילו סלחנות רבה יותר, ואף הביעו נכונות להישאר בקשר עם אותה "אור". "האם אני כועסת? לא איני כועסת", כתבה "יחפנית", "האם החל הכל מתמימות של משחקי אינטרנט, והגיע למצב שבו יצא מכלל שליטה? לא נפעיל את הבולשת חוקרת, כי אין טעם, על פי חוקי העולם הווירטואלי לא ביצעת פשע, אבל אפשר להתווכח על הקטע המוסרי".
"כמו ששולחים וירוס לאי-מייל שלנו בשם בדוי וכותרת מושכת, ככה שלחו לכאן את הווירוס שאני קורא לו אורוני (אור+רוני), ואנחנו בתמימותנו פתחנו אותו בכל פעם מחדש", כתב הגולש Assi4you, "אבל זה נגמר. כל המערכות תקינות ונקיות, ואני חושב שהגיע הזמן לעבור ולשכוח. החיים מלאים בווירוסים, יקיריי".
"אולי אותה דמות בעצם לא רימתה אותנו?", כתבה גולשת בשם "ענת", "אולי בזמן שכתבה בפורום את אשר כתבה, האמינה היא עצמה כי אכן היא אותה אחת באמת ובתמים".
"ברור לנו שעניין ההונאה של רוני-אור מעסיק את כל משתתפי הפורום", אומרת דניה ובר, "הגדולה של הפורום הזה היא שלמרות המשבר שנגרם, המשתתפים אינם מוכנים לפרק את הקהילה שבנו יחד".
למרות זאת, ובר ומור מסכימות כי לנוכח הקלות הבלתי נסבלת של ההתחזות בפורום, מדיום חסר קול ופנים בו המשתתפים יכולים להופיע או להיעלם כרצונם, משתתפי הפורום ודאי יגלו בעתיד זהירות רבה ביחס לאמון והתמיכה שהם יספקו לחברים חדשים.
ובר ומור סבורות כי מאחורי "אור", "רוני", "דרור", ו"איתמר", כביכול, אחיו של דרור שהופיע בפורום ברגעיה הקשים של רוני כדי לשלוח לה מסרים מעודדים, עומד בעצם אדם אחד. הן משערות כי "אור-רוני-דרור-איתמר" הם בחור או בחורה שסובלת מפיצול אישיות או אדם שלא זכה לחום ואהדה בחייו וניצל את התמיכה האדירה לה זכה בפורום, כדי "להשלים חסרים". "ואולי באמת מדובר בחולת סרטן לשעבר", תוהה מור.

לא המקרה הראשון

הפרשה האחרונה מצביעה פעם נוספת על כך שהיתרונות הגדולים של התקשורת בפורום – האנונימיות והיכולת להיות קרובים ורחוקים בעת ובעונה אחת - הם גם חסרונות. חברי פורום "סרטן" ב-IOL לשעבר גם התמודדו עם משתתף שהתחזה לחולה סרטן גוסס וסחט מהם תמיכה רגשית במשך כמה חודשים. גם הם, כמו חברי פורום "סרטן – תמיכה מהלב" לא הסתירו את כעסם ופגיעתם על אדם שסחט אנרגיות מאנשים שזקוקים לכל טיפת אנרגיה למאבק שלהם.
במאי 2001 פורסם המקרה של "קייסי ניקול", חולת סרטן מדומה, בת דמותה של ג'ולי פולברייט. מפיצת הסיפור הבדוי היתה דבי סוונסון, תושבת אוקלהומה בת ה-40, אשר פירסמה ברשת תצלומים של פולברייט, בלונדינית בעלת עיניים כחולות, והציגה אותה כבתה, קייסי, חולת סרטן שנאבקת על חייה.
לאחר שסוונסון התוודתה כי בדתה את כל הסיפור, התמלאו הפורומים באינטרנט במאות הודעות נזעמות של גולשים שהתפתו להאמין לסיפורה של קייסי, חלקם שלחו בזמן קריאת הסיפורים כרטיסי ברכה, תלושים שווי כסף ומתנות לכתובת תיבת דואר בניוטון, קנזס, שככל הנראה שייכת לדבי סוונסון. אחדים אף איימו בהגשת תביעה בגין הונאה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היתרון הגדול של האנונימיות - הוא גם החסרון הגדול
ואולי באמת מדובר בחולת סרטן לשעבר. קרן מור, מנהלת פורום "סרטן – תמיכה מהלב" ב-ynet
קייסי ניקול. חלתה בסרטן ולא ידעה
מומלצים