שתף קטע נבחר

19 הרוגים בפיגוע התאבדות בירושלים

מחבל מתאבד עלה לאוטובוס בקו 32 והפעיל מטען שנשא. 70 בני אדם נפצעו, שישה מהם באורח קשה. בין ההרוגים ילדה בת 11. מיכאל, עד ראייה בן 15: "ראיתי מבוגר עם חולצה אדומה שנראה ממש כמו מחבל, עולה לאוטובוס. שתי שניות אחר כך היה הפיצוץ". גורמי ביטחון: הכוננות נמשכת

19 בני אדם נהרגו אתמול (ג') בבוקר בפיגוע התאבדות באוטובוס ברחוב דב יוסף בירושלים, סמוך לצומת פת. 70 בני אדם נפצעו, חמישה מהם באורח קשה. עד כה הותרו לפרסום שמותיהם של 18 הרוגים: נהג האוטובוס רחמים צדקיהו (51), איימן כבהא (26), שירי נגארי (22), לאה ברוך (59), בועז אלוף (54), ליאת יגן (24), גילה נקב (55), טטיאנה ברסלבסקי (41), הלנה איוון (53), גלילה בוגלה (11), מנדל ברזון (71), ברוך גרואני (54), רפאל ברגר (28), מיכל ביאזי (24), שני אביצדק (15), משה גוטליב (70) אורית היילה (21) וראיסה דיקשטיין (67).
14 מההרוגים היו תושבי גילה. גורמי ביטחון אומרים שהכוננות בירושלים נמשכת. (על הרוגי הפיגוע - ראו ידיעה נפרדת)
האוטובוס בקו 32א' יצא מגילה והיה עמוס בנוסעים, רובם ילדים בדרכם לבתי הספר. מהפיצוץ נהרס האוטובוס לחלוטין ונותר ממנו רק שלד.
מיכאל לסרי, תלמיד כיתה ט' ב"אורט ספניאן", נפצע באורח קל ואושפז בהסדה עין כרם. "פיספסתי את האוטובוס ורצתי אחריו. הנהג עצר ונתן לי לעלות. חברים שלי ישבו בחלק האחורי, והתיישבתי מאחוריהם ליד החלון. ליד בית צפאפה עלה מישהו שנראה לי כמו מחבל, יחד עם בן אדם מבוגר. הוא לא שילם, נכנס מהר מאוד פנימה. אני זוכר שהיתה לו חולצה אדומה. שתי שניות אחרי זה היה הפיצוץ".
אמו, דבורה, סיפרה שמיכאל סיפר לה ש"הוא הרגיש עשירית שנייה לפני הפיצוץ מישהו משכיב אותו מתחת לכסא 'כאילו אלוהים מגן עלי'". מיכאל מספר כי "אחרי כמה שניות התעוררתי וראיתי את מה שאני רואה בפיגועים בטלוויזיה. לא הצלחתי לראות מה המצב של החברים שלי", אומר מיכאל, שסובל מרסיסים בפניו. (עוד על העדויות - בקישורים מימין)
גורמים פלסטינים אמרו ל-ynet שהמחבל שביצע את הפיגוע בירושלים הוא מוחמד הזאע אל ע'ול, בן 23 מהכפר אל פארע באזור שכם. על פי הגורמים, המחבל הוא פעיל חמאס וסטודנט באוניברסיטת א-נג'אח. הרשות הפלסטינית גינתה את הפיגוע.
גורמים פלסטיניים אמרו כי כוח משטרה ישראלי עצר בצהריים את זיאד הזאע אל ע'ול, אחיו של המחבל המתאבד במרפאת עיניים שבה הוא עובד בשייח' ג'ראח במזרח ירושלים. לדברי רופאים במקום, כוח מיוחד של משטרה פשט על המרפאה, הממוקמת כמה עשרות מטרים מהמטה הארצי ועצרו את האח בן 30.

שרון: "על איזו מדינה הם מדברים?"

ראש הממשלה אריאל שרון, ראש עיריית ירושלים, שר הבריאות, השר לביטחון הפנים והשר יצחק לוי, הגיעו למקום הפיגוע. ראש הממשלה עבר על פני הגופות שמוטלות במקום, וקיבל תדרוך מגורמי הביטחון. שרון אמר ש"התמונות הנוראיות של מעשי הרצח הפלסטיניים, חזקות יותר מכל מילה. מעניין לאיזו מדינה פלסטינית הם מתכוונים. איזו מדינה פלסטינית? על מה הם מדברים? הדבר הנורא הזה שאנחנו רואים הוא המשך הטרור הפלסטיני ובטרור הזה חייבים להילחם ולהיאבק וזאת נעשה". לאחר מכן, כינס ראש הממשלה התייעצות שרים ביטחונית בלשכתו.
ניצב מיקי לוי, מפקד מחוז ירושלים, אמר כי המחבל עלה ככל הנראה לאוטובוס בתחנה סמוכה לשכונת בית צפאפה, כשהוא נושא תיק ובו מטען רב עוצמה. לדבריו, בעקבות ההתרעה שהיתה למשטרה על כוונה לבצע פיגוע, "היינו פרוסים בכל חלקי העיר, אבל ההתרעה לא היתה ממוקדת. כל שוטר שהיה פנוי עבד מאתמול עד היום".
"בחודש וחצי שחלף הצלחנו לעצור 3 מחבלים מתאבדים, לעתים אנחנו מצליחים ולצערי, לעיתים לא. הפעם מדובר בפיגוע קשה מאוד, האוטובוס לא נשרף, אלא הפיצוץ הוא שגרם למותם של הנוסעים שהיו בו".
מפכ"ל המשטרה, רב ניצב שלמה אהרונישקי, אמר כי "אנחנו תחת התראות כבר שבועות וחודשים. עדיין לא ברור אם המחבל שהתפוצץ היום הוא המחבל שחיפשנו אתמול". "אי אפשר להבטיח שבכל אוטובוס יימצא מאבטח והוא ימנע פיגוע", אמר אהרונישקי.

בהכנת הידיעה השתתפו שרון רופא, איתי רפופורט, ארנון רגולר, עלי ואקד ודיאנה בחור

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מקום הפיגוע
צילום: איי פי
צילום: ערוץ 1
מפנים נפגעים
צילום: ערוץ 1
מומלצים