שתף קטע נבחר

7 הרוגים בפיגוע באונ' בירושלים

ההערכה היא כי מחבל הניח מטען בקפיטריה בבניין "פרנק סינטרה" ונמלט. המשטרה: הוא קיבל סיוע "מבפנים". בפיצוץ נהרגו שבעה בני אדם, מרביתם סטודנטים זרים, ועשרות נפצעו, בהם קשה. החמאס נטל אחריות לפיגוע. בין הנפגעים תיירים רבים

המחבל שביצע את הפיגוע באוניברסיטה העברית קיבל סיוע "מבפנים", ככל הנראה של עובד או סטודנט ערבי: כך מעריכים גורמים בכירים במשטרה, בעקבות פיגוע התופת שבו נהרגו בצהריים (יום ד') 7 בני אדם וכ-70 נפצעו.
שניים מבית ההרוגים הם אזרחים ישראלים, והשאר זרים - בהם שלושה אזרחים אמריקנים. כעשרה מהפצועים במצב קשה.
הפיצוץ היה בסביבות השעה 13:30 בקמפוס הר הצופים, בקפיטריה בבניין "פרנק סינטרה", בעת שבמקום היו עשרות סטודנטים, מרצים ואורחים. מחבל, איש החמאס, הניח תיק במרכז הקפיטריה ולאחר מכן עזב את הבניין. בפיצוץ העז נהרסה הקפיטריה לחלוטין: חלקים מהתקרה קרסו, כל החלונות נופצו והקירות כוסו בדם. ההדף העז בחלל הסגור הוא שגרם לתוצאות הקשות.
אירנה, עובדת במקום, סיפרה: "שמענו בום אדיר, צעקות וצרחות. מייד ידענו שזה היה פיגוע". אלי ועקנין, סטודנט באוניברסיטה: "בהתחלה חשבתי שמדובר בבום על קולי, אבל חבר שלי שקבעתי איתו רץ לעברי וצעק 'פיגוע'. אני חובש בצבא אז רצתי ישר לתת טיפול. התמונה הראשונה שאני זוכר היא שראיתי אנשים שרופים. ראיתי הרבה דברים בצבא אבל את המראה הזה לא ראיתי בחיים שלי ואני גם לא אשכח. היתה בחורה צעירה מאוד עם עיניים כחולות, והעיניים שלה הסתכלו למעלה. הבנתי שהיא מתה. מצד ימין שלי ראיתי בחור זר שרוע עם זכוכיות על הגוף ושרוף בידיים ובפנים. בצד שמאל, היתה בחורה פצועה שביצעתי בה חבישה".
ועקנין הוסיף: "החבר שלי הציל אותי. אני רציתי ללכת לאכול צהרים בקפיטריה והוא אמר לי שהוא רוצה רק לשתות, אז אמרתי שאני אוכל יותר מאוחר".

נבדקת סוגיית האבטחה

חוקרי המשטרה הגיעו לאיזור הפיגוע, והחלו בסריקות מחשש למטענים נוספים, ובניסיון לעלות על מבצעי הפיגוע. כבישים רבים נסגרו לתנועה באיזור כדי לאפשר את תנועת כוחות ההצלה והביטחון.
הקפיטריה, שנחשבת לאחת הגדולות באוניברסיטה, צמודה לבניין שבו ממוקמת המזכירות לענייני תלמידים שבה נרשמים תלמידים חדשים לשנת הלימודים הבאה - כך שהאזור שוקק חיים גם בימי הקיץ. כמו כן היתה במקום קבוצת עולים גדולה, סטודנטים זרים ומבקרים בתערוכת אמנות שהוצגה במקום. בין פצועי הפיגוע יש תיירים מיפן, טורקיה וארה"ב.
הפיצוץ אירע במיקום מרוחק כמה עשרות מטרים מכביש גישה. החובשים נאלצו לפנות את הפצועים על גבי אלונקות לאורך כמה עשרות מטרים, עד לכביש. אחת הפצועות כבר הוכרזה כמתה, ואולם לפתע הצליחו החובשים להחזיר לה את הדופק, והיא פונתה במצב קשה לבית החולים.
איזור אוניברסיטת הר הצופים שבצפון ירושלים, הסמוך לכפר הפלסטיני עיסאוויה, ידע באינתיפאדה האחרונה מספר פיגועים והמשטרה ערכה בו סיורי אבטחה רבים. עם זאת, זו הפעם הראשונה שבה בוצע פיגוע בתוך האוניברסיטה, שבה יש חברת אבטחה פרטית. למרות זאת, תלמידים רבים התלוננו בעבר כי האבטחה אינה מספיקה וכי ניתן להחדיר בקלות מטענים לאוניברסיטה.
סגן מפקד מחוז ירושלים, תת ניצב אילן פרנקו, אמר במסיבת עיתונאים שנערכה במקום הפיגוע כי המשטרה החלה לתחקר עובדים ערבים באוניברסיטה, כדי לראות אם מי מהם קשור לפיגוע. לדבריו, לא היתה למשטרה התרעה ספציפית על כוונה לבצע פיגוע באוניברסיטה.
מפכ"ל המשטרה, רב ניצב שלמה אהרונישקי, הגיע לזירת הפיגוע ואמר כי "האוניברסיטה העברית בהר הצופים מאובטחת יותר מאוניברסיטאות אחרות. כל פיגוע שמצליח בסופו של דבר מצביע על כך שמעגלי האבטחה כשלו כי המפגע הצליח להגיע. יש פה אבטחה טובה אבל אני חוזר ואומר שבמציאות הקיימת אי אפשר לסגור במאה אחוזים".

"רק תגובה ראשונה"

זהו הפיגוע השני בירושלים בתוך 24 שעות, לאחר שאתמול התאבד מחבל בן 17 מהפתח ברחוב הנביאים בעיר, ליד דוכן פלאפל. בפיגוע זה לא היו הרוגים. מלבד זאת בוצע אתמול רצח שני אחים תושבי תפוח, פיגוע דקירה באיתמר, ונמנע פיגוע בשרון לאחר שנתפסו המחבלים שתכננו אותו. את כל הפיגועים הללו ביצע הפתח. את האחריות לפיגוע היום נטל החמאס שהודיע ב"אל ג'זירה" כי "מדובר בתגובה לחיסולו של סלאח שחאדה ואנחנו נמשיך בהתנגדות".
ראש הממשלה אריאל שרון ביטל את הפגישות שנועדו לו לשעות הצהריים בירושלים כדי לקיים התייעצויות בעקבות הפיגוע באוניברסיטה. שרון אישר בקבינט הבטחוני תוכנית חדשה למלחמה בפיגועי ההתאבדות.

מוקדי מידע

הדסה עין כרם: 1255122
הדסה הר הצופים: 1255121
שערי צדק 1255125.
ביקור חולים : 1255123.
תושבי ירושלים - 106
תושבים מחוץ לעיר - 1255023
ער"ן - 1201
המרכז לעזרה למשפחות נפגעי טרור: 6246967 - 02.
קו מידע ברוסית: 6214528 - 02

בכתיבת הידיעה השתתפו דיאנה בחור ועלי ואקד

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פצועה בזירת הפיגוע
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
פינוי הפצועים
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
הסטודנטים שניצלו
צילום: רויטרס
מומלצים